pilp

tulossa taloon ja alakertaan lattialämmitys kannattaako yläkertaan myös laittaa lattialämmitys vaan pelkät sähköpatterit neliöitä 215
6694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Riittääkö PILPissä potkua talonne ilmanvaihtoon?

Äänestä
  • Laita Oma turvevoimala suon reunaan. Tai reaktori betoni kellariin, hehkuu nuppi pimeässä.

    Äänestä

  • 215m2 kirjoitti:

    Laita Oma turvevoimala suon reunaan. Tai reaktori betoni kellariin, hehkuu nuppi pimeässä.

    m2 = neliötä eli pinta-ala
    m3 = kuutio eli tilavuus. Ilmanvaihdossa puhutaan tilavuudesta, pinta-ala ei kerro riittävästi ilmanvaihdon tarpeesta.

    Et sillei nuppi vaan hehkumaan...

    Äänestä

Ei kai nyt kukaan täyspäinen laita PILP:ä noin suureen taloon. Kokonaan jo susi ajatuskin. Yläkertaan on ihan sama vaikka laittaisit sähköpatterit, koska PILP ei jaksa tuottaa kuitenkaan lämpöä kuin suoralla sähkövastuksella.

Ota nyt kuitenkin yhteys LVI-suunnittelijaan ja laita taloosi kunnon lämmitys ja ilmanvaihtojärjestelmä.

Vai trolliko tämä oli?

Jarkko

Äänestä
  • Ongelma ei niinkään ole lämmöntuotannossa vaan ilmastoinnin riittävyydessä.

    Äänestä

  • ja pilp tulee taloon ja koko talon pintaala 215 lvi-suunittelijan mielestä kone riittää taloon mutta aika paljon joudutaan käyttämään 160 putkea

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sfdgs kirjoitti:

tulossa taloon ja alakertaan lattialämmitys kannattaako yläkertaan myös laittaa lattialämmitys vaan pelkät sähköpatterit neliöitä 215

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu