Mihin suosittelisitte kaupunkilomaa vielä loka/marraskuussa? Vai onko kovin turhaa..? Emme ole koskaan ollut kaupunkilomalla (lukuunottamatta saksaa) ja haluaisimme jotakin vinkkejä mihin kannattaisi mennä ja mitä hyviä/huonoja puolia Euroopan isommissa kaupungeissa on?!
Emme aio kuitenkaan Lontooseen tai Pariisiin lähteä.
Loka/marraskussa
4
655
Vastaukset
- Gillian
Loka-marraskuun vaihteessa Barcelonassa (v. 2004) tarkeni suomalainen t-paitasillaan päiväsaikaan (lämpöä n. 20 astetta). Paikallisilla asukkailla oli toki turkiskauluksiset nahkatakit. Illalla riitti villatakki tms. lämmikkeeksi. Tietysti säät vaihtelevat!
Ateena tai Rooma olisivat myös sopivan lämpöisiä siihen aikaan. Tosi ihana paikka on Ljubljana, mutta suorat lennot sinne alkavat vasta ensi keväänä. Euron tultua ensi vuodenvaihteessa hinnatkin nousevat.
Kohteista lisätietoa löytyy haulla.- Hepsantuu
Itse olin maaliskuussa Barcelonassa ja kyllä kylmäsi katsella hollantilaisia pikkushortseissa ja topeissa. Se näytti hölmöltä ja oli hölmöä. Ilma oli kuitenkin sen verran viileä kylmän meren äärellä, että itse en olisi tarennut ilman kunnon takkia.
Ja miksi aina Barcelona? Onko Barcelona ainoa kaupunki Euroopassa?
Kun kysyttiin huonoja puolia niin pakkohan tämä on sanoa: Barcelona on todennäköisin kaupunki tulla ryöstetyksi Euroopassa.
- Mihin mennä?
Barcelona oli omissa ajatuksissani ykkönen =) Osaatko suositella missä siellä kannattaisi yöpyä ja mitkä ovat käymisen arvoisia paikkoja? =)
- Gillian
Tässä kartta:
http://www.hot-maps.de/europe/spain/catalonia/barcelona/homede.html
Tässä virtuaalimatka:
http://www.barcelonaturisme.com/?go=gNTyP9CnoMELYyo6V xHENPy08VWIe1HX4f I LrkFjzA9Yr3 t0YsZwOadyvGJ4XnS2nCtD6N9WUYKzg btKkwH47WNL9biX4ex8ycJlshNHv0WaJXN
Gaudin suunnittelemat kohteet ovat must-paikkoja, mm. Güellin puisto, Sagrada Familia, asuinrakennukset. Lisäksi löytyy mm. Miro-museo, ilmarata, eläintarha, kauppahalleja, uimaranta, suklaamuseo, akvaario yms.
Lisää vihjeitä löytyy Espanja-otsikon alta.
Siellä on paljon taskuvarkaita ja kerjääviä ihmisiä.
Yöpymisvaihtoehtoja on suunnattomasti. Riippuu ihan siitä, minkälaisessa ympäristössä ja millä hinnalla aiot yöpyä.
Meillä (3 henkeä) oli huoneisto - ei hotellissa - Barcelonetan kaupunginosassa. Meillä oli 2 mh, oh, kh, k ja 2 parveketta pienen torin ja kauppahallin vieressä, paikallisen asutuksen keskellä --> ei kerjäläisiä, joita on riesaksi asti turistikaduilla. Barcelonetan huvipursirannassa eli parin sadan metrin päässä huoneistostamme on vieri vieressä hyviä ravintoloita.
Barcelonetasta voi kävellä mm. Ramblasille, mutta meillä oli 3 päivän Barcelona Card, sen kanssa kuljimme busseilla ympäriinsä.
Huoneiston varasimme täältä:
http://www.citysiesta.com/
Sieltä lähetettiin meille etukäteen kaupungin kartta. Henkilö oli meitä odottamassa huoneistossa. Kaikki oli kuten oli luvattukin, hyvää palvelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1549779Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1267902Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin347664Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2577452Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1216142Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k865931Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j495731Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1335652Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi25011Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit904799