onko 6 vaiht.diesel Sonataa kukaan kokeillut?

Onko kukaan kokeillut 6v D.Sonataa?Onko äänekäs ja onko ajomukavuus yhtä hyvä kuin bensapelissä?Alkaakohan takseissa näkyä,varsinkin kun autoa saa automaatillakin.

1

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukka

      Tyytyväinen olen ollut. Ajettu tosin vasta n. 3500 km. Edellinen oli 3.3 V6-bensa ja tämä diesel on ehkä hieman sitä äänekkäämpi alle 60 nopeuksissa, mutta väittäisin dieseliä jopa hiljaisemmaksi maantiellä, johtuen varmaankin siitä että renkaissa on enemmän ilmatilaa ja kuitenkaan moottorin kierroksissa ei juurikaan ole eroa (dieselissä 100 km/h vauhdissa kierroksia 6. vaihteella n. 1900).

      Matkamittari näyttää peräti 6 % lyhyempää matkaa kuin edellisessä tai yleensä muissakaan autoissa mitä minulla on ollut. Tuo virhe huomioituna kulutus oli erittäin rauhallisessa lomamatka-ajossa vain 5.2 L/100km. Tavallisemmassa käytössä näyttää jäävän 6 litran molemmin puolin eli ei paha.

      Aluksi vaihdevälitykset tuntuivat jopa liian pitkiltä kun 6. vaihde on selkeä ylivaihde, mutta nyttemmin olen jo tottunut niihin ja oikeastaan ne ovat ihan hyvät kun vain muistaa ettei 6. vaihteella kannata ohitella vielä aivan 80 km/h nopeuksilla paitsi pitkillä suorilla tai useampikaistaisella tiellä.

      Tyytyväinen olen siitäkin huolimatta vaikka edellinen Sonata olikin varusteiltaan ja moottoriteholtaan eri luokkaa. Käytännön tehoero ei ole läheskään niin suuri kuin luulisi, koska V6 antaa dieseliä enemmän tehoa vasta n. 3500 kierroksesta eteenpäin ja loppujen lopuksi aika harvoin niitä 4000-6000 r/min kierroksia tuli käytettyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      231
      9033
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      120
      6479
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      5944
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4150
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      68
      3968
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      33
      3259
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      2875
    8. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      2873
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      2837
    10. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      48
      2743
    Aihe