sammalpiha!

hurahtanut

Olen aina himoinnut itselleni samaista sammalpihaa kuin japanilaisilla. Mutta miten saan pihalleni sammalta. Mikä sammallaji sopisi parhaiten pihalle? Olisiko jotain sivua, jossa olisi aiheesta juttua? Voiko sammalta ostaa samalaisina mattoina kuin nurmikkoakin?

2

1849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kultatassu

      enpä ole kuullut sammalta myytävän mattoina, sammallajin valinta riippuu pihasi kasvuolosuhteista joku viihtyy kosteassa ja varjossa, toinen kuivemmassa valoisammassa, erilaisissa oloissa viihtyvää sammalta on turha yrittää. jos pihallasi kasvaa jo jotain sammalta yritä vaalia sitä esim piimällä kastelemalla ja kitkemällä ruohon pois. tosin kaikki sammallajit eivät välitäkään happamesta, luultavasti jotkut aurinkoisemman paikan lajit jotka saavatkin ytyä kalkista. kerran siirsin loppukesällä sammal-laattoja metsän kivien päältä varjoisan kellarin katolle ja ihmeekseni onnistui, ihan yhtä kauniin tummanvihreänä ei kasva kuin oikeassa paikassaan. niinpä sitten aloin vaalia mökin pihalla kasvavaa sammalta onhan se helppohoitoisempi ja kauniimpi kuin huonosti kasvava nurmikko. voithan yrittää myös siirtoa syksyllä kun ilma on kosteampaa samanlaisista kasvuoloista kuin pihasi on (sammalta ei saa ottaa ilman maanomistajan lupaa), ja aloittaa pieneltä alalta ja huolehtia kastelusta. jos onnistuu on tämä nopeampi tapa. oikeaoppisemmin sammalta neuvotaan levittämään ripottelemalla sammalen murusia maanpinnalle ja kastelemalla happamella, maa-alusta varmastikin riippuu lajista, kostean paikan sammal tarvitsee kosteutta pidättävän turve/multa-alustan ja aurinkoisemman paikan laji hiekkaisemman maan. aiheesta löytyy varmasti japanilaisista puutarhakirjoista.

      • uusi piha

        Meillä nurmikko kovin sammaloitunut. Mietin uuden nurmikon istuttamista ja sain vinkin, että voisinkin "ruokkia" tätä sammaloitumista. Mutta onko sammlpiha käytännöllinen? Kuinka herkkä se on tallaamiselle tai pihalla touhuamiselle? Voisi olla nättikin - ja helppohoitoinen - kun olen tuonut jo pihaan jonkin verran kiviä ja varjoisa, savipohjainen paikka sopisi varmaan vaikak alppiruusuille.

        Millaisia kokemuksia sammalpihoista, ovatko vain kauniita katsella vai myös toimivia käytännön kannalta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      199
      11814
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5559
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2867
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      17
      2590
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      42
      2479
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2043
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1921
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1775
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1747
    Aihe