Kuopion kauppahallin koskemattomuus on uhattuna. Kalahalli aiotaan purkaa, kiitos kuopiolaisten päättäjien. Ei auttanut nimienkeruu eikä kuopiolaisten vastustus hanketta kohtaan. Torin ympäriltä on purettu liikaa vanhoja rakennuksia, ei olisi enää vara jatkaa samaan tyyliin. Nyt pitäisi lyödä kova kovaa vastaan ja taistella tyhmyyttä vastaan, jota näkyy löytyvän täältä Kuopiosta.
Purkuvimmaiset
kuopiolaiset
7701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi sitten on paljon tällaisia ns. suojeltavia rakennuksia, jotka ovat päällekaatuvia paskaläjiä ja niitä pitäisi sitten säilyttää, kuten Niiralan Teboil ? Miksi näitä vanhoja rakennuksia ei kunnosteta ajoissa, ja sitten ruvetaan vaatimaan niiden suojelemista kun niitä ei enää kannata ruveta korjaamaan ? Lakoon vaan vanhat rojut, sanon minä.
Kauppahalli on siis päällekaatuva paskaläjä, oliko Saastamoisen kulmakin?Mistähän torin rakennuksista on tippunut betonilohkareita ja seinälaattoja kadulle aiheuttaen vaaratilanteita jalankulkijoille viimeksi tänä keväänä? Näiden mielipiteiden edustajia kyllä riittää Kuopiossa ja se näkyy myös rakennuskulttuurissa, jota ei ole. Ei voi kuin ihmetellä, kun käy esim Raumalla tai Pietarsaaren puukaupunginosassa, että mikä ihmeen vimma edelleen kuopiolaisilla on purkaa viimeiset harvat vanhat rakennukset. Onko se sitä savolaista lupsakkuutta?
Ja mitähän tekemistä sillä on kalahallin kohtalolla. Turhaa sitä on yleistää kaikkiin savolaisiin jos kourallinen ihmisiä on tehny päätöksiä jostain, joka ei ole kaikkien mieleen.
Ja on tuosta kalahallin kohtalosta muistaakseni jo hyvissä ajoin tiedotettu, ensimmäiset jutut oli jo muutamia vuosia sitten. Että on siitä aikaa ollut protestoidakin.
Tuossa vielä linkki mitä ne herrat aikoo suunnitella
http://www.kuopio.fi/attachments.nsf/Files/080206141146042/$File/selostusehdotus.pdf?OpenElement
Voiskohan tässä vaiheessa sen anttilan rotiskon laittaa suojeltavaksi, siitähän tuntuu irtoovan jos milloin jotain kivaa kadulle.... Eikös se oo jo aikasta vanhakin...tulevaa antiikkia, vois olla tosi kiva sanoo jälkipolville et tää upea talo...
Sanoo jälkipolville, et tää upea talo on ruotsinlaiva ja sisällä on halpaa....
kalahallia ja kauppahallia!! muistakaa että kyse on KALAhallista EIkä KAUPPAhallista.
Olen ihmetellyt, että jos kalahalli on niin tärkeä ja sitä ei saa purkaa, miksi niin monet kalahallin säilyttäjät puhuvat kauppahallin purkamisesta. Eikö tämä tärkeä ja rakas kalahalli olekaan niin tuttu, mitä puheista voi päätellä? Osa purkamisen vastustajista tuskin on käynytkään koskaan koko kalahallissa!
Sitä paitsi, purkupäätöstä ei ole tehty vielä yhtään mistään. Vain kalahallin suojelumerkintä on päätetty poistaa. Purkutuomio tulee toivottavasti myöhemmin.