Karhunkierroksesta

Onko elokuun ja syyskuun vaihteessa yleensä ruuhkaa/tilaa olla tuvissa/laavuissa ja pärjääkö pelkällä makuupussilla koko reitin?
onko siihen aikaan enään hyttysiä?
42342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

, et pärjää. Ei ole, mutta hirvikärpäsiä on.

Äänestä
  • Tehtiin viime viikolla Karhunkierros Hautajärvi-Ruka -reitillä. Ei tavattu hirvikärpäsiä ja sääskiäkin oli hyvin vähän. Autiotuvat olivat täydenlaisia, nukuimme teltassa. Paljon oli kansaa liikkeellä ja kaikenlaisia kieliä kuultiin. Tuli puhuttua aika paljon englantia nuotioilla.

    Äänestä

  • patikkalikka kirjoitti:

    Tehtiin viime viikolla Karhunkierros Hautajärvi-Ruka -reitillä. Ei tavattu hirvikärpäsiä ja sääskiäkin oli hyvin vähän. Autiotuvat olivat täydenlaisia, nukuimme teltassa. Paljon oli kansaa liikkeellä ja kaikenlaisia kieliä kuultiin. Tuli puhuttua aika paljon englantia nuotioilla.

    Kiva kuulla et porukkaa on liikkellä.
    Itse olen tulossa tosiaan elo syyskuun vaihtees nykäseen koko reitin ylhäältä alas..
    ja vielä ainakin on pelkkä makuupussi suunnitelmassa.
    Tuli koeajettua rinkkakin selkään EVOLLA viikonloppuna.
    Minkälaista tunti/päivä vauhtia kannattaa pitää?
    Onko porukkaa vaeltamassa yöllä?

    Äänestä

  • uusi kokemus -77 kirjoitti:

    Kiva kuulla et porukkaa on liikkellä.
    Itse olen tulossa tosiaan elo syyskuun vaihtees nykäseen koko reitin ylhäältä alas..
    ja vielä ainakin on pelkkä makuupussi suunnitelmassa.
    Tuli koeajettua rinkkakin selkään EVOLLA viikonloppuna.
    Minkälaista tunti/päivä vauhtia kannattaa pitää?
    Onko porukkaa vaeltamassa yöllä?

    Juhannusviikolla 2006 kierrettiin Hautjärveltä Rukalle. Jos tupiin halusi päästä, piti leiripaikoille tulla ajoissa. Teltta oli hyttystilanteen ja väenpaljouden takia parempi tuohon aikaan. Veikkaisin, ettei vilinä vielä elokuussa hellitä.

    Meillä meni seuraavasti:
    ma (16:00 lähtö) 15km Hautjärvi - Savilampi
    ti 28 km Savilampi - Jussinkämppä
    ke 22 km Jussinkämppä - Porotimajoki
    to 15 km Porotimajoki - Ruka (saapuminen n.16:00)

    Yhden päivän voi lisätä, jos haluaa ottaa rennommin ja yhden ottaa pois jos on todella hyvässä kunnossa. Joku jopa kiertänyt alta vuorokauteen koko matkan. Minä en ole mikään superkuntoinen, mutta kestävyyttä varmaan jostain nuoruudesta on vielä jäljellä. Rinkka kannattaa pakata mahdollisimman kevyeksi. Mulla telttoineen n. 15kg, mikä oli hiukan liikaa sekin.

    Maasto lopussa ja Kitkajoen varrella raskasta. Muuten polut on hyvin tallattuja. Juurakkoja on paljon, joten varrelliset kovapohjaiset kengät olisi ollut paremmat kuin mitä itsellä oli jalassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi kokemus kirjoitti:

Onko elokuun ja syyskuun vaihteessa yleensä ruuhkaa/tilaa olla tuvissa/laavuissa ja pärjääkö pelkällä makuupussilla koko reitin?
onko siihen aikaan enään hyttysiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu