Miten maha kasvaa ja mistä kohtaa? Milloin kohtu nousee ylös ja kuinka ylös ja milloin taas laskeutuu alas?
Maha on ihan pallo (=pömppömaha) tosta melkein heti rintojen alapuolelta ja navan kohdilta. Ja jos kohtu on näillä viikoilla (12. viikko menossa) greipin kokoinen, niin jossainhan sen pitäis näkyä?
Maha on ihan pallo (=pömppömaha) tosta melkein heti rintojen alapuolelta ja navan kohdilta. Ja jos kohtu on näillä viikoilla (12. viikko menossa) greipin kokoinen, niin jossainhan sen pitäis näkyä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
noilla viikoilla vielä näy.saat oottaa johonki 4kk asti että alkaa ite huomaamaan kasvua ja mulla nyt 7kk on itellä aika pieni maha vieläki.se on vähä ruumiin rakenteestakin kiinni mut hiljaa hyvä tulee.
että maha alkaa näkyä vasta myöhemmin. Ihmettelin kun helistimen raskauskalenterissa luki viikolle 11, että "kohtu on greipin kokoinen ja vyötärölinja alkaa kasvaa."
Vyötärölinjahan on mun käsittääkseni suunnilleen navan korkeudella tai joillain hiukan ylempänäkin.
Olen käsittänyt, että maha alkaa kasvaa navan alapuolelta ja tuntua siellä missä on pikkareitten kuminauha. Miksi siis vyötärölinja kasvaisi? Osaisiko joku viisaampi kertoa? Eihän kohtu vielä näillä viikoilla pitäisi olla noin ylhäällä?
Ja niin, vartalosta vielä. Olen tällainen "omppuvartaloinen" eli kun lihon niin se tulee ekana mahaan ja muutenkin yläkroppaan. Kihlattukin ihmetteli mun pömppömahaa pari päivää sitten ja kun vaaka kuitenkin näyttää, että paino olis pudonnut vaikka maha onkin ihan pömppö.
Olen nyt rv 37 3 ja minun maha alkoi kunnolla kasvamaan ja näkymään rv 20 jälkeen. Silloin se oli navan kohdalle pyöristynyt ja siitä sitten alkoi nousemaan ylöspäin ja leviämään. Nyt ihan lopussa mulla on vasta tapahtunut laskeutumista, kun vauva kääntyi raivotarjontaan. Eli laskenut palleasta alaspäin ja painaa nyt virtsarakkoa... Ei se maha alussa kasva paljoa, sitte puolessa välissä raskautta alkaa kasvamaan kunnolla.
mulla esikoista odottaessa vatsa näkyi vähän 13 viikolla, sellainen pieni kumpu oli. Nyt kolmas tulossa ja viikolla 11. Vatsaa ei pysty vetään sisään, mitään ei tapahdu. Kai se kohtu tekee itselleen tilaa niin et se napalinja kasvaa, veikkaisin.