Avainkirjoahventen kutu

irma.L

Meidän akvassa on avainkirjoahvenet kuteneet jo pari kertaa. Kummallakin kerralla kutu on hävinnyt muutamassa tunnissa parempiin suihin.

Miten saisin sen säilymään ja miten poikasia hoidetaaan.

2

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka1

      Etpä sinä oikeastaan asialle hirveästi voi tehdä. Avaimilla tuntuu olevan yleistä tuo kudun häviäminen. Jotkut sanoneet että nuori kutupari treenailee kutuhommia ja pistelee itse kudun poskeensa. Voihan se olla että kutu on ollut viallista tai siinä ei ole ollut elämää.
      Avaimet pystyvät aika hyvin itsekin puolustamaan kutuaan, mutta onko sinulla jotain kalaa joka mahdollisesti kävisi tuon kudun imaisemassa?
      Kudun säilymiseen auttaa kun jättää pienen pöytälampun yöksi päälle akvaarion viereen. Näin avaimet näkevät vahtia kutuaan tunkeilijoilta.
      Muninnasta n 3-5 päivää munat muuttuvat "tytiseviksi". Silloin emot yleensä siirtää ne kutualustaltaan johonkin kaivamaansa hiekkakuoppaan. "tytinävaihetta" kestää muutama päivä, jonka jälkeen poikaset kuoriutuvat. Emot paimentavat laumaa tiiviisti ja siinä vaiheessa poikasille voi alkaa syöttää artemiaa. Joko kaupasta nestemäistä tai kasvattaa itse. Liikkuvat pienenpienet poikaset ovat suurta herkkua muille kaloille.
      Ideaali olisikin että pariskunnalla olisi erillinen kudetusallas jossa ei muita asukkaita.

      • Affenafani

        Piilo lienee myös erityisen tärkeä. Itsellä avaimet 'omi' luolan mihin oli vaikea jollei mahdoton muiden kalojen päästä.. Kookospähkinä on toinen hyvä (yksi aukko sisään). Kokemusteni mukaan kalat omii luola tyyppiset piilot hyvin ja sellaisessa kutua helpompi vartioida.

        Tosin välttämäti avaimet ei ideaali paikkaa valitse, mutta 'luola' vaihtoehtoja olisi ainakin hyvä olla tarjolla


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      38
      2460
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      124
      1979
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      78
      1620
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1259
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1240
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1063
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1062
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1056
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      31
      946
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      63
      943
    Aihe