Kuinka paljon Suomessa on lestadiolaisia? Entä mikä on uus- ja vanhoillislestadiolaisten suhde?Entä Suomen ulkopuolella, kuinka paljon lestadiolaisia on muissa maissa?
Olisin kovin kiitollinen edes suuntaa antavista vastauksista, ellei tarkkoja lukumääriä ole tiedossa.
Olisin kovin kiitollinen edes suuntaa antavista vastauksista, ellei tarkkoja lukumääriä ole tiedossa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Vanhoilliset ovat arvioineet että heitä olisi n.100000. Esikoistenseurakunnassa useita satoja miljoonia Agrippan arvion mukaan. Uuslestadiolaisia on varmaa jokunen sata ei mikään rekisteröity tuote.
Heitä on useita satoja miljoonia.
ja vähän historiaa:
http://www.teolinst.fi/luennot/jt000308.html
Oli todella mukavaa saada vastauksia näin nopeasti.
Vanhoilisia on Suomessa n. 100 000 ja Muualla n. 10 000
Rauhan sanaisia on Suomessa n. 25 000 muualla n. 100 000 yhteensä
Esikoisia Suomessa n. 15 000 ja muualla 50 000 henkeä
Uusheränneitä 3000 Suomessa joitakin satoja muualla
Pienryhmiä Suomessa yhteensä vanhoilislestadiolaiset /sillanpääläiset n. 1000
Ameriikassa ns. töröläläiset n. 10 000
Esikoisista eronneet pikkuryhmät Suomessa yhteensä n. 200 hekeä ja muualla yhteensä 100 henkeä.
ei pidä paikkaansa.
Eipäs liioitella
Vanhoillisia noin 60 - 80.000 lapsineen liepeilläolijat
Esikoisia noin 6 - 7.000 lapsineen liepeilliolijat
Pikkuesikoisia (rauh.sana) noin 4 - 5.000 liepeilläolijat, jokin arvio vähän nsuurempi, noin sama kuin esikoiset
Uusheränneitä noin 1.000 jollei jo alle ja liepeilläolijat.
Sirpaleryhmissä on niin vähän ettei ole tilastollisesti merkitystä muutamasta kymmenestä ylöspäin.
Tornionjokilaakson seudulla sitoutumattomia lestantteja jotka ovat pääasiassa vanhoillisista poispotkittuja pappeja ja jälkeläisiä on myös vähän arviohavaintojen perusteella enintäin muutama sata hajallaan.
Merkittävää on kuitenkin vanhoillisuuden ja esikoisuuden (molemmat haarat) nopea kasvu sisältä, erikoisesti vielä isoesikoiset (varsinaiset esikoiset) ja vanhoilliset. Kasvavat lineaarisesti ja nopeasti. Merkittävä tekijä on Jumalan sanassa pysyminen ja ehkäisyn välttäminen muutoin kuin terveydellisistä syistä.
Esimerkiksi eräällä paikkakunnalla lestadiolaiskasvu on ollut paikallisen puhujan kertomana noin 10:ssä vuodessa 2,5 kertainen.
Voitaneen arvioida kuitenkin lestadiolaiset ja siitä lähtöiset, ehkä rajaten lähteneet kuitenkin myötämielisiksi, olevan oman arvioni mukaan noin 150.000.
On kuitenkin merkillistä miten lesta-historiassa näkyy tämä joukkojen arvio olevan mieluista laskea suuremmaksi kuin todellisuudessa.
Jos joku haluaa tarkistaa, niin on helpompi aloittaa pienemmästä joukosta vaikka esikoisista josta lienee jäsenlehden takakannen paikkakuntiin helpostikin laskettavissa todelliset luvut.
Muista en tiedä, mutta vanhoillisia on jo yli 100 000. Johtuen juurikin nopesta väestön kasvusta.
Pieniä nämä ovat joka tapauksessa maailman uskontoihin verrattaessa.
Mihin päin katsotte esikoisuuden määrän olevan. Oliko tietoni liian pieni, toivottavasti.
Kuitenkin selkeästi on nähtävissä, että ko. suunat ovat merkkitäviä määrältään Ruotsissa, Norjassa. Amerikaassa aina etelä- Amerikaa myöten on on rahan sanalaisia ja Kanadassa ja Yhdysvalloissa esikoisia enmpi kuin Suomessa on esim. vanhoilisia. Vanhoilisista eronneet ns. töröläisetkin (Suomessa ns. Sillanpääläiset , joka on ollut melko vaikuttavakin koska useita srk:n entisiä johtohenkilöitä siirtyi tähän joukkoon) on merkittävä ryhmä Amerikassa.
Mikä ero on iso- ja pikkuesikoisilla?
Iso isottelee ja pieni nöyristelee
Erosta osaisi ehkä Jouko Talonen Hensingin yliopistosta valottaa pikkuesikoisten (Rauhan Sana) taholta parhaiten ja mahdollisesti Markku Ihonen Tampereen yliopistosta vastaavasti isoesikoisten (Esikoislestadiolaiset) näkökulmaa.
Itse tuntien molemmat persoonat varsin hyvin, sekä tutustuneena lestadiolaisten historiaan voinen antaa pikakuvauksen.
Tässä on kysymys Pohjois-Ruotsissa pääasiallisesti kahden keskuksen ympärille syntyneestä opillisesta eroavaisuudesta. Pikkuesikoiset ovat Lannavaaran esikoisten jälkeläisiä, jotka ajautuivat suuressa hajaannuksessa 1800-luvun loppupuolella Vanhoillisiin. Jellivaara-keskuksen (suom vers) ja opillisesti samassa mukanaolleet jäivät eroprosessissa isoesikoisiksi. Nämä nimityksethän eivät ole virallisia, vaan ammattislangia.
Pikkuesikoiset ovat nähdäkseni opillisesti lähempäänä vanhoillisia kuin esikoisia. Oma näkemykseni tästä on se, että esikoiset pitävä tarkkaan kiinni vanhurskauttamisopissa siitä, että usko syntyy vain välikappaleena olevan ihmisen välittämän sanan kautta (Room 10).
Lestadiolaisuudessa on ollut taipumusta ymmärtää myös ihmisen uudestisyntyvän lukemisen kautta, josta näyttää olleen erimielisyyksiä aikojen kuluessa. Käsittääkseni pikkuesikoisilla on tähän lukuoppiin taipumusta sen rinnalla mitä esikoisetkin uskovatvälittäjästä.
Vanhoillisilla näyttäisi olevan tänäpäivänä muutosprosessi, mitä voi seurata esimerkiksi Suviseuraradiosta, mutta erikoisesti Venäjä-työstä. Kun Raamattu sanoo, että etsikää ensin Jumalan valtakunta ja Hänen vanhurskautensa...., niinva nhoillisilla saarnaajilla ainakin osalla on opetuksen painopiste siirtynyt löytämään Jumalan valtakunta, niin sitten annetaan vanhurskaus......
Tässä on merkittävää, että parannuksen tekemisen selvän tarpeen sijasta, kun on löytänyt tai kohdannut tämän valtakunnan, kysellään haluaako joku siunausta, anteeksipyytäämisen ja -antamisen sijasta. Kun joku sitten haluaa siunausta hänelle julistetaan anteeksiantamus, vaikkei ole tietoa mitä kysyjä haluaa todellisuudessa.
Eli vanjhoillisilla on tullut joukko ja hallinto tärkeämmäksi kuin peruskysymykset, mutta ei varmaankaan kaikilla. Suuntaus on kuitenkin syntynyt
Esikoiset ylläpitävät vahvaa perinnettä alkuperäisistä Lestadiuksen (suom vers) opetuksista ja vertaavat esimerkiksi lukemalla seuroissa Lestadiuksen saarnoja, nykyistä opetusta Lestadiukseen. Tapojen muututtua yhteiskunnallisten olosuhteiden kehittymisen myötä opetus on nykyaikaan ulkonaisesti sopivaa.
Vanhoilliset ovat perinteisesti jo syntymisen alkuajoista (suuntaus mysyntynyt jo Lestadiuksen aikana mutta voimistunut Raattamaan aikana ja erimielisyyksien vuoksi erkautunut omaksi suureksi ryhmäkseen. Eroriidoista voi vääntää kättä kuinka paljon tahansa, mutta tässä on yksi näkökulma).
Vanhoillisuus oli alusta alkaen suurempi kuin esikoisuus. Ulkonaisina eroina oli esikoisten yksinkertaisuuus yleensä kaikessa ulkonaisessa, kun taas vanhoillisuudessa ei annettu niin paljon painoa ulkonaisille, paitsi pidettiin jo alusta lähtien siitä puhumista lakihensisyytenä. Asia näkyy tänäkin kesänä kun seurasi sekä esikoisten, että vanhoillisten puheita.
Pikkuesikoiset ovat yleensä opillisesti vanhoillisten linjoilla, mutta avarammalla serakuntaopilla ja tulevat hyvin toimeen esikoisten kanssa, mutta suhteet vanhoillisiin ovat heikot kuten muillakin. Mikä lienee syynä, mutta yleensä vanhemmat vanhoilliset saavat käytännössä sätkyn ja lukkiutuvat muita lestadiolaisia kohdatessaan, erikoisesti esikoisia. Nuoremmat ovat tästä vihasta paitsi.
Pitkästä aikaa erehdyin tänne nettiin ja ikäväkseni huomasin paskanjauhajien olevan vieläkin täällä äänessä. Näkyy olevan älyllinen keskustelu monille vaikeaa ja ajatellaan vain alapäällä joka tilanteeseen.
Yrittäkää nyt edes opetella lukemaan ja ymmärtämään mitä luette. Ei joka asiaan tarvitse roiskia ja olla lyömässä, se kertoo vain lyöjän henkisestä heikkoudesta.
Nämä nettisivut voisivat kehittyä todelliseksi keskustelufoorumiksi jos hölmöt olisivat vain lukijoina ja ihmettelisivät miten viisaita sitä osataankaan kirjoittaa, ei oikein yletä omalle ymmärrystasolle.
sakkeus
Ihminen voi tulla vanhurskaaksi ainoastaan uskosta Kristukseen. Ei toisen ihmisen kautta, vaan Jumalan iankaikkisesti pysyvän SANAN KAUTTA. Syntymällä uudesti vedestä ja Hengestä.
Mark. 16:15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
Mark. 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
Käytetäänkö siis pikkuesikoisista puhuttaessa yleensä nimitystä rauhansanalainen ja esikoislestadiolaisista puhuttaessa tarkoitetaan isoesikoisia?Kumman suunnan seuroja pidetään Turun, Heikinsuon, Lahden ruokoushuoneilla?
Kiitoksia asiallisista vastauksista!
Sinähän lyöt iteäsi korvalle, "Ei toisen ihmisen kautta". Juuri sitähän tuo raamatun lause tarkoittaa että sana tulee saarnattua toisen ihmisen suulla. Usko juuri siirtyy sydämestä sydämeen. Täytyisi osata ensin perusasiat ennen kuin ryhtyy toisia ojentamaan.
Esikoisten seuroja pidetään kysymystesi paikkakunnilla ja muuallakin. RauhanSanan suroja pidetään myös, mutta kun en kuulu liikkeeseen en tiedä nyt tarkasti. Kysy Talosen Joukolta, Yht. tiedot saat varmaan goooglen kautta. Oikein ymmärsit nämä kutsumanimet. Rauhan Sanalaiset ovat pikkuesikoisia ja esikoislestadiolaiset (vanha nimi Vanha lestadiolaiskristillinen yhdsistys, vaikka käytössä lapi vuosikymmenien esikoiset)ovat mäitä isoesikoisia. Lähinnäähän tässä on kyseessä menneen ajan perinteitä, kun ryhmittýmät saivat kansan suussa nimensä. Onhan esikoisia tiettävästi nimitetty aikaisemmin hihhuleiksikin. Taitaa vaan nykyään rokki-lansa olla paljon enemmä hihhuleita, kun elävät niinkuin eräs lestadiolaissaarnaaja taannoin ilmaisi, kuten perkeleer helvetissä.
Näky joku märkäkorva räpeltävän kitusiaan kuivalla maalla kun yrittää opettaa kanaa munimaan.
Vanhurskauttaminen on yksinomaan Jumalan työ ihmisessä, ilman minkäänlaista ihmisen omaa ansiota, muta mitään ei tapahdu itsestään. Uuudestisyntyminen, se oikea, edellyttää heräystä, murhetta ja katumusta omista syneistään. Kun sellaiseen syntiseen murheelliseen sydämeen saarnataan sovinnon evankeliumi, sama Pyhä Henki jokasynnitti heräyksen ja katumuksen, synnyttää sanan kautta uskon sydämessä. Saarnatkaa parannusta ja syntien anteeksiantamusta on ydintehtävä ja osoittaa vanhurskauttamisen tien. Tätä Paavali Room 10 selostaa taitavasti, miten usko tulee kuulosta ja kuulo Jumalan sanasta. Siis raamatun turvallisen perussanoman kautta Juala Poikansa kautta jätti sanan levittämisen tehtävän ja anteeksiantamuksen avaintenvalla uskovaisille, kuten ApT 1-2 sanotaan.
ApT eräässä kohdassa sanotaan, että ne ottivat evenkeliumin vastaan jotka Jumala oli säätänyt iankaikkiseen elämään.
Et sillee kaikille märkäkorville. sama opetus on voimassa opettele märkäkorva ensin raamattusi kun rupeat ilmaisemaan tietämättömyytesi. Muista, että Raamattu on kokonaisuus, eikä vain irrallisia lauseita, joihin kukin tarttuu mieleisiinsä kiinni. Niinhän jehovaanit tekevät noin ironisesti kuvattuna näin; Juudasmeni ja hirtti itsensä. Mene ja tee samoin. Kun sattuu aukeamaan noin niinkuin väärästä paikasta.
Usko ei siirry sydämestä sydämeen.
Kristuksen (= Jumalan Sana) täystyy syntyä sinne sydämeen Pyhän Hengen kautta. Älä sinä lätki itseäsi korville se sattuu! Ota Kristuksen vanhurskaus lahjana vastaan. Sen tarjoaa Jumalan sana ja Pyhät Sakramentit, jos vain USKOT. Tuttavain ja lankoin seuaste rt löydä Jeesusta, vaan sieltä missä Jumalan sana asuu.
Turrs pidetään Luostarinkadulla rauhansanan seuroja
esikoisten seuroja sukkilassa. Lahdessa on iso rukoushuone esikoisilla.
Molevat suunat ovat elävässä uskossa. Vanhoilisten piiristä löytyy myös paljon elävässä uskossa olevia jne.
Kirjutat asijjoo. Terveisiä!
Ei tämän selvemmin voi tuoda vanhurskauttamisasiaa. Mutta Jeesushan kiittää Isää siitä että nämä asiat on salattu viisailta ja toimellisilta. Ne aukenevat niille jotka Jumala on valinnut.
Parannuksen armon sain 30-vuotiaana ja uskossa saanut elää 20-vuotta Jumalan armosta, kiitos Hänelle.
Ei minusta synnitöntä ole tullut mutta olen armahdettu syntinen.
mutta on sanottava väliin.
On siis julistettava taivaan valtakuntaa, mutta Jumalan Henki yksin herättää, ei kukaan ihminen, sillä Sana sanoo: "Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä, jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta."
1. "Vanhurskauttaminen on yksinomaan Jumalan työ ihmisessä, ilman minkäänlaista ihmisen omaa ansiota,"
2. "muta mitään ei tapahdu itsestään. Uuudestisyntyminen, se oikea, edellyttää heräystä, murhetta ja katumusta omista syneistään."
Voi herra mun siunaa!!!
Kaksi toisensa täysin pois leikkaavaa lausetta, ja ihan peräkkäin.
Enää ei pimeämmäksi voi vanhurskauttamisoppi mennä. Ei se ihme ole että ollaan siinä missä ollaan.
Kun vanhurskauttaminen on Jumalan työ, niin se on silloin Jumalan työ. Eikö Jumala Jeesuksen Kristuksen kautta kykene synnyttämään ihmistä uudesti, ilman että hän synnyttäisi ensin itse itsensä, jotta Jumala voisi hänet sitten synnyttää?
Etkö sinä nyt hyvä ihminen tajua näiden kaikkien edellytystesi kanssa, mitä sinä puhut?????
Kertakaikkiaan pimeätä touhua. Sinusta ei ole edes märkäkorvaksi hengellisissä asioissa.
Siinä se juuri on se suoraan taivaaseen menemisen yritys ihmisen omilla käsityksillä ja armon varastamisella, kun Jumalan Raamatussa lmoittama vanhurskauttamisen järjestys on vieras. Olet siis ulkona Jumalan valtakunnasta oman todistuksesi mukaisesti.
Tämä on yleensä ympäri maailman se suurin ongelma, ettei tunneta Jumalaa ja Hänen poikaansa. Heitetään sieltä ja täältä vain osakokonaisuuksia, kuten sinäkin teet.
Monet lähes lukutaidottomat "yksinkertaiset" tallaajat ovat kokeneet syvällisesti tämän Jumalan vanhurskauttamistyön ihmisessä omakohtaisesti. Kun kuuntelee heidän kokemuksiaan niin osaa paremmin lukea Raamattuakin.
Kyllä Jumala kaiken tekee, mutta sinä raukka et osannut edes lukea sitä edellistä kirjoitustani. Tapasi vielä hyökätä osoittaa yksinkertaisuutta. Siksi on hyvä profeetan tavoin osoittaa suoraan ihmisen tyhmyys herätykseksi.
Jumala herättää ihmisen omantunnon ja vaikuttaa sen kautta sydämen muuttumisen pois kaikesta omasta, kykeneväksi olemaan asuinsija Jeesus-lapselle. Raamatun mukaan mitään ei kuitenkaan tapahdu niinkuin itsekseen, tarkoittaen sitä, että hups yhtäkkiä ihminen olisi noin vain Jeesuksen ruumiin jäsen. Tätä ei kuitenkaan ymmärrä sellainen joka ei sitä ole kokenut.
Monethan ovat tulleet uskoon erilaisten luonnollisten asioiden johdosta, joista merkittävämpiä on alkoholismi, kuolema ja sairaus.
Kuitenkin Jumala haluaa tehdä ihmisen tyhjäksi, ettei Vapahtajan lunastus olisi turha, onhan siitä asiasta niin monessa paikassa Raamatussa.
Hyvä ihminen, usko joka selkeästi pohjautuu Jumalan sanaan on turvallinen. Muut ovat selittelyjen ja arvailujen pohjalla, siis oman mielipiteen pohjalla.
Tästä on tämä sinun mielipiteesi hyvä esimerkki, kun väität kahden peräkkäisen lauseen olevan leikkaavia. Ei tällaiseen tulkintaan tarvita paljon ymmärrystä. Mutta vielä vähemmän tarvitaan ymmärrystä siihen, että jälkimäinen lause vain kuvaa Jumalan järjestystä, kun sen on saanut kokea sydämessään.
Missä synti on suureksi tuttu, siellä on armo ylenpalttisesti tuttu. Koko Raamattu huutaa kuinka lunastustyö on tehty synnin tähden. Siksi siellä sanotaan tunne syntisi ja Paavali sanoo saman hyvin; murhe joka on Jumalan mielen jälkeen vaikuttaa parannuksen autuudeksi. Niin se vann Jumala armossaan toimii, synnyttää synnintuntoa ja antaa armonsa, oman järjestyksensä mukaisesti. Joh 20 joille te synnit anteeksi annatte niille ne on anteeksi annettu.... se on se turvallinen tie johon olen itsekin saanut armosta tulla ja elää siinä. On ihanaa kun on Jumalan lapsia jotka ovat tulleet rakkaiksi jA VOIVAT MURHEEN HETKELLÄ LOHDUTTAA JUMALAN SANAN MUKAISELLA LOHUTUKSELLA, VELI OLE HYVÄSSÄ TURVASSA, KAIKKI SINUN SYNTISI ON ANNETTU ANTEEKSI JA SAAT SEN USKOA jEESUKSEN NIMESSÄ, AAMEN.
Usko tulee kuulosta ja kuulo Jumalan sanan kautta.
Tiedän kuitenkin, että maailma on väärällään Jumalan sanan vääristelijöitä ja itseuskovia, eikä se siitä muutu. Taivaaseen pääsevät ne jotka Jumala on säätänyt iankaikkiseen elämään (ApT)ja uskovat omalle kohdalleen syntinsä anteeksi tässä ajassa.
En jatka enää tästä aiheesta, kun väittely ei ole Jumalan työtä. Jos sinä tai heimolaisesi ette usko tätä Jumalallista totuutta, se ei sanojen paljoudella muutu miksikään. Pidä omasi, mutta varo ettet joudu katumaan iankaikkisuudessa Jumalan sanan vääristämistä.
Lue JohIl viimeinen luku, mitä käy niille jotka ottavat sanasta pois tai lisäävät siihen jotakin.
Herätys
Sakkeus
Tässä kun nyt pääsin utelemisen makuun, niin jatkanpa vielä :) Mitä laulukirjoja esikoisten ja rauhansanalaisten seuroissa käytetään? Voisiko saada molemmilta vaikka näytteeksi jonkun laulun sanoja tänne?
Tämä on Jumalan sana. Kiitos Jumalalle sanasta, jonka me täällä jaamme kuolemattomien sielujen ravinnoksi. Jeesuksen nimessä.
kiitos Jumalalle sanasta, aamen.
Rauhan sanalaisen alkuherätykseen liittyvän liikkeen piirissä käytetään teosta Siionin Matkalaulut.Oi jumalan kuin iloitsen Sinulta puvun sain.
Alkuherätyksen piirin kuuluvalle esikoislestadiolaisilla on ruhan sanan suunnan kansa käytössä evl. kirkon virsikirja. Alkuherätykselle uskolliset esikoiset veisaavat virsikirjan lisäksi Hengellisä lauluja (esikoisl.)jotka ovat pääasiassa samoja kuin teoksessa Siionin matkalaulut (LYRS) ennen uudistus työtä ja sama koskee Siionin Laulu SRK kirjaa joka on uusittu. Johon on tullut myös herätyksen opille vieraita lauluja kosken seurakuntanäkemystä ja vanhurskauttamisoppia.
Sinunlaisiasi kirjoittajia täällä tarvittaisiin jotta lukijat saisivat oikean käsityksen esikoislestadiolaisesta uskosta.
Kiitos.
terveisiä molemmille täältäkin