CT Marine LTD

Eli sisämoottorin merkki CT Marine LTD England. Malli LD50H2. Onko kenellä tietoja mitä moottori on kyse? Kun joku sanoi että on perkins mutta jotenkin en ihan usko. Kone on vanhassa veneessä jonka katson "sillä silmällä". Googlella ei antanut mitään vihiä moottorista. Eli kun kyse on projektista niin pitäiskö heti miettiä moottorinvaihto jos tuohon CT marinen ei saa edes osia, siis oletan että varaosia ei ole saatavilla?!
5359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Car Tuning", siitä kirjaimet. On joskus 70 ja -80 luvulla Englannissa toiminut marinointifirma.
luulen, että tuo moottori on BLMC 1,8 diesel.
Hyin yleinen kone Englannissa. Kyllä sieltä saa varosia. Suomessa ei ole ollut maahntuojaa enää aikoihin. Ei se Google kaikkea tiedä. Nämä koneet on tehty ennen tietokoneaikaa.

Äänestä

on Leylandin,samaa konetta käytettiin paljonkin englantilaisissa pakettiautoissa mm.kuten R K-S sanoi maahantuontia ei suomeen ole,marino9intiin käyttivät osin Thornycroftin valmistamia,osin tuntemattoman(ehkä omia)osia.osien puolesta et joudu pulaan,odottaa voit joutua.

Äänestä

Eli silloinhan voi ostaa. Leylandin koneet ovat yleensä ollut kestäviä, paitsi ne öljynvuodot.. ?!

Täytyypä tässä laskea ja antaa tarjouksen, saa nähdä sitten jos se menee läpi..

Äänestä

No niin, tarjous on annettu veneeseen ja omistaja hyväksyi sen eli olen uuden veneen omistaja. Vene on MS-900 peräkajuutalla. Siinähän on se vanha CT marine diesel, täytyy nosta ulos ja käydä läpi millaisessa kunnossa moottori on. Duunia veneessä on paljon, sisustus täytyy laittaa uusiksi, sähköt käydä läpi/uusia ja rungon ja ylärakenteen täydellinen kiillotus.

Jos MS 900 veneen omistajia löytyy palstalla niin halusin kuulla mielipiteitä veneestä. Kommentit voitte laittaa sähköpostilla. Jos löytyy kuvat teidän veneestä niin olis kiva katsoa niitäkin!

Äänestä
  • Kellään tietoa mistä tähän BLMC 1,8 diesel koneeseen voisi tilata osia tai kuka Suomessa voisi konetta huoltaa?

    Vastauksia kiitos [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elvis kirjoitti:

Eli sisämoottorin merkki CT Marine LTD England. Malli LD50H2. Onko kenellä tietoja mitä moottori on kyse? Kun joku sanoi että on perkins mutta jotenkin en ihan usko. Kone on vanhassa veneessä jonka katson "sillä silmällä". Googlella ei antanut mitään vihiä moottorista. Eli kun kyse on projektista niin pitäiskö heti miettiä moottorinvaihto jos tuohon CT marinen ei saa edes osia, siis oletan että varaosia ei ole saatavilla?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu