kun kovin tuntuu hiljaiselta tämä palsta =)Itse heräsin jo 7!tosin varmaan ensimmäistä kertaa tämänkesän aikana!!Kuinkas moni teistä muuten on lomilla?Itse koti-äitinä..
onkos kaikki vielä pötköllään?
koiruus
9396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pyykit on koneessa, tiskipöydän kaaos selvitelty, päivän lehti luettu. Isäntä käy pian syömässä, sitten pitää lähteä kasvimaalle kitkemään. Lomalla aina.
Heh, paraskin koiran ulkoiluttaja minä kun aamu lenkki on vasta 10-11 aikaan... ;)
No, onneksi tuo hoitokoira on tottunut nukkumaan pitkään ja se vetelee hirsiä pitempään kun minä melkeinpä. Ja sitten rauhassa mennään ulos. Ja kun illalla on myöhään käyty niin ei ongelmaa :)
Hauskaa päivänjatkoa teille :P
jo ulkona. Koirat lenkitetty ja kaupungilla eli torilla käyty. Nyt on tulossa jo toinen kahvi nautinto tälle aamulle.
Äidilläni oli tapana sanoa: "Aikainen lintu madon nappaa".
kun olette reippaina heti aamusta!ite en saa mitään aikaiseksi aamutuimaan :/
hereillä ollaan oltu jo kuudesta asti. Koirien kanssa käytiin pienellä metsälenkillä. Paitsi vanhus jäi kotiin. Mummu ei enää pysy muun lauman mukana joten se pääsee privaatti kävelylle :)
Kahvit on nautittu.
Sairaslomallahan minä olen ollut jo helmikuusta. Mutta lomaahan sekin on. Aika vain tulee välillä pitkäksi kun ei pysty tekemään kaikkea mitä haluaisi. Mutta eiköhän tästä vielä nousta :)
koira nauttii. Olemme kylässä maalaistalossa, missä koira saa olla koko ajan vapaana ja tonttia riittää. Yöt olemme sisällä, mutta päivisin touhuillaan lomajuttuja.
Uimassa käydään ainakin kerran päivässä, kun ei helteellä paljon muuta voi harrastaa. Iltasella heitellään palloa tai muuta mukavaa.
Tämä vapaus tekee koiralle hyvää. Saa liikkua omaan tahtiin ja levätä. Ja paljon on haisteltavaa. Talon kissa lähti omille teilleen, kun tuli koira taloon. Se palaa aina, kun meidän auto häviää näköpiiristä;)
vielä nukuttanut, mutta koirat alkoivat pitää sellaista metakkaa leikkiessään, ennen kahdeksaa. Sitten tietysti tuli pissahätä siinä telmiessä ja eihän siinä muu auttanut kuin kömpiä ulos sängystä ja lähteä aamulenkille. Sitten paistettiin jauhelihat ja keitettiin puurot tytöille. Kaupassa ja aamu-uinnillakin jo olen ehtinyt käydä. :) Helmi ja Lilli kyllä pitää huolen etten liian pitkään pötköile.
meilläkin alkaa aamu useinmiten samallalailla,ensin koirat rupee rallaan pitkin asuntoo,tähän riittää se kun makkarin ovesta silmät ristis luon tuiman katseen,rauhoittuvat mutta ovat jo niin virkeitä että pitävät jotain elämää joka tapauksessa.sitten herää myös pikkumies ja pakkohan sieltä sängystä on silloin viimeistään nousta!
Kylläpä kuulostaa mukavalta nuo kiireettömät aamut. Meillä kun noustaan arkena 4.30. Syödään aamupala ja juodaan kahvit, minkäjälkeen koira lenkille ja töihin. Viikonloppunakin nousen viimeistään 6.00 viemään koiraa ulos, vaikka kyllä olisi ihana nukkua joskus pitempäänkin.