Onko järkevää? Montako osaketta / kk kannattaa ostaa ja mitä osakkeet yleensä maksaa /osake?
Tyhmiä kysymyksiä, mutta olen todella ihan aloittelija.
Tyhmiä kysymyksiä, mutta olen todella ihan aloittelija.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Osakkeiden ostoon liittyy kertaluontoisia kustannuksia, joiden takia yleensä ei ole järkevää ostaa alle 1000 euron erissä. Tämä on tietysti mielipidekysymys ja riippuu välittäjän palkkioistakin. Jos kuukausittainen sijoitussumma on satasia, tee hankinnat vaikka puolen vuoden välein, niin saat tarpeeksi rahaa kertaostoon.
Osakkeiden kappalehinta riippuu täysin yhtiöstä. Tällä hetkellä muistaakseni halvin suomalainen pörssiosake maksaa 6 - 7 senttiä ja kallein runsaat 150 euroa kappaleelta. Eikä näillä yksikköhinnoilla ole välitöntä yhteyttä yrityksen menestykseen.
Ennen ensimmäistäkään kauppaa käy kirjastossa tai aluksi vaikkapa Pörssisäätiön verkkosivuilla perehtymässä sijoittamisen perusteisiin. Tyhmät kysymykset ovat OK, mutta tiedonpuutteen takia tehdyt tyhmät päätökset eivät.
Juuri näin, vähintään puolen vuoden välein sijoitukset 10 eri yhtiöön, jotka ovat eri toimialoilta. Muuta ei tarvitse osata osakemarkkinoilla. Osakemarkkinat ovat sellaiset, että jos hajauttaa riskin moneen eri kohteeseen, ostoajankohdat myös hajauttaen, niin ei voi saada eri tuottoa kuin muut.
Tyhmiä päätöksiä näin toimien ei voi tehdä. Osakkeet ovat pitkän ajan, yli 5 vuoden sijoituksia.
"Juuri näin, vähintään puolen vuoden välein sijoitukset 10 eri yhtiöön, jotka ovat eri toimialoilta. "
Eli noin 10 000 euroa pitäisi vähintään löytyä jotta peliin mukaan jos toisen antama neuvo on ettei alle 1000 eurolla kandee osakkeita ostaa.. Kuinka monella on 10 000 euroa ylimäärästä "kokeilla" osakemaailmoita?
10 000e ylimääräistä ostavat tietenkin rahastoja. :)
Osakemarkkinoilla on kymppitonni melkein kenellä tahansa, joka on muutaman vuoden ajan sijoittanut sinne tuhat euroa puolen vuoden välein. Tämä on pitkäjänteistä puuhaa, jossa tosin on tuurin sattuessa mahdollisuus saada niitä kuuluisia pikavoittojakin. Tonnilla aloitetaan yhdestä yhtiöstä, sitten toista osaketta ja kolmatta. Vähitellen päästään tavoiteltuun hajautukseen ja salkku kasvaa.
Kymmeneen yhtiöön sijoittamista pidän tosin ehkä hieman liioiteltuna näin pienellä summalla. Kyllä hajauttamiseen riittää 3 - 5 yhtiötä eri toimialoilta. Toisella kymppitonnilla hankitaan sitten paria firmaa lisää ja kasvatetaan entisiä omistuksia. Strategian pitää pienillä summilla olla hyökkäävämpi. Silloin riskinotosta mahdollisesti aiheutuvat tappiot ovat vielä pieniä, mutta salkkuun pitäisi saada muutakin kasvua kuin se, mitä sinne syötetään lisää rahaa.
Puolustukseen ja varojen turvaamiseen siirrytään, kun salkun koko ja tuotto alkavat olla todella merkityksellisiä omalle hyvinvoinnille. Se aika tulee ehkä 10 - 15 vuoden säännöllisen sijoitustoiminnan jälkeen.
Pikku hiljaa, pikku hiljaa. Aina tonni pari, parin vuoden välein, siihen kaikilla on vara, jos viitsii laittaa hieman rahaa syrjään. Osakemaailmoja ei kokeilla. Kun hajauttaa riskin, mitään riskiä ei pitkällä aikavälillä ole. Rahaa menettä vain jos on osakkeiden ulkopuolella, voi sanoa että elämän aikana menettää silloin 50-90 prosenttia omaisuudesta.
3 firmaa eri toimialoilta riittää aloittelijalle. Rahaa sijoittamisen alkuun ei tarvita useita tuhansia euroja - siis jos ei aio käydä päivänsisäistä kauppaa. 500€ kerta sijoituksella / yritys kulut tippuu 1%.
Ja kolmea firmaa voi ostaa kolmessa erässä koko vuoden aikana jos sijoitushorisontti on pitkä.
Alle pörssierän osto onnistuu "päivän hintaan" ja kulut eqlla on muistaakseni 5€. Päivän hintaan ei ole ihan niin hyvä kuin itse määriteltyyn hintaan, mutta 5v kuluttua ketään ei tuo ero kiinnosta..
Isoimman riskin ottaa, kun ei ota riskiä.
Hullua, mutta näin on.
täältä hinnat www.eq.fi
esim. eq:lla on toimeksiantomaksu 5 euroo kappale alle 500 euron kaupoissa.
Eli jos ostat ja myyt tulee kuluja 10 euroa eli 2% osakkeiden hinnasta jos ostat 500:lla eurolla.
Isommilla summilla kerrallaan kannattais sijoittaa.
Tosin rahastoissa on myös merkintähinta, mutta ne ovat kaikin puolin turvallisempia ostoksia.
Itse ostelen pikkuhiljaa tosin lisää osakkeita pörssistä.
Lue vaikka täältä osakkeista ja sijoittamisesta www.porssisaatio.fi jos todella aiot alkaa sijoittamaan suoraan osakkeisiin...
Minulla on pari rahastosäästösopimusta kuukausittain, molemmat ulkomaille (kehittyville sekä itään).
Kotimaahan sijoitan nyt suorilla ostoilla osakkeisiin, kerään sopivan summan 1000-3000 euroa ja ostan sitten.
On mulla myös kotimaahan sijoittavaa rahastoa, mutta kunhan saan osakkeisiini riittävää hajautusta, voin myydä sen pois ja ostaa osakkeita.
Itse säästän kuukausittain kotimaisiin osakkeisiin sijoittavaan indeksirahastoon (Seligson, kai niitä on muitakin). Merkintä- ja myyntipalkkio 0e, hallinnointi 0.5%. Kattava hajautus pienillä kustannuksilla. Kannattaa vilkaista www.seligson.fi sieltä löytyy tosi asiallista tarinaa sijoittamisen perusasiosta.