onko kellään koirasta löytynyt lintukirppua/kirppua?meidän koira rapsutellut itseään kuonosta,jalan takakoivesta puree ja selkää puree.ja sitten iho hieman rikki ja punoittaa(menee ohi)kunnes taas puree samoja kohtia...aamulla löysin liikkuvan pienen mustan ötökän otin pois kainalon alta ja hyppäsi kädestäni kunnes tapoin...tietoa mikä olisi kotihoito näin aluksi??onko esim.lintukirppuja useampi kuin yksi joka vaeltaa turkissa?kertokaa neuvoja jolla voisin hoitaa kotona vai tarvitaanko jo eläinlääkäri?
lintukirppu???vai mikä?
4
7185
Vastaukset
- paivansadeko
siilin ja oravan kirput voivat vierailla koirassa. Koira on kuitenkin väärä isäntä näille kirpuille joten ne eivät pysty lisääntymään. Epäilen koirallasi olevan jotain muita ulkoloisia. Kova rapsuttelu viittaa esim täihin.
Tässä lista loislääkkeistä.
Exspot vet liuos: Tappaa ja ennaltaehkäisee koiralta täit, väiveet ja kirput
Frontline vet paikallisvaleluliuos ja sumute: Tappaa ja ennaltaehkäisee koiralta täit, väiveet ja kirput. Tappaa ja ennaltaehkäisee kissalta väiveet ja kirput
Program tabletit: Ennaltaehkäisee koiralta täit ja kirput. Ennaltaeh-käisee kissalta kirput
Hexocil vet shampoo: Tehoaa useampiin ulkoloisiin, vaikka tällaista käyttötarkoitusta ei löydy valmisteen etiketistä.
Stronghold paikallisvaleluliuos: Tappaa ja ennaltaehkäisee koiralta kirput, sekä tappaa väiveet ja syyhypunkit. Tappaa ja ennaltaehkäisee kissalta kirput sekä tappaa väiveet. Stronghold vaatii eläinlääkärin reseptin - lintukirput...
eivät myöskään kuole ihan hellällä otteella.. sitkeitä.
eli jos se oli lintukirppu tosiaan se ei kuole ku vasaralla jysäyttämällä ;) - kirput
voivat olla koiran kimpussa ihmiseltä lintukirppu häipyy pikkuhiljalleen mutta koirasta en tiedä eli kysele eläinlääkäriltä asiaa..jäniskirppuja vastaan vaatii kuurin eläinlääkäriltä.
- Joku vain...
Meillä koira putree takajlkojaan.. Sitte rpsuttelee itseään kummasti korvasta, korva on ruvella.. En sitten tiedä, että onko sama "ongelma"..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835