sain terv.keskuslääkäriltä epämääräisen vastauksen polven röntgenkuvista. tulinkin siihen tulokseen että ilmeisesti magneettikuvauksesta vois nähdä paremmin vaivan syyn. sairastan sidekudossairautta, mutta lääkärin mielestä se ei liity tähän, vaan määräsi jumppaa lääkkeeksi(olen normaalipainoinen) ja jos polvivamma on väärin tulkittu niin hyppiminenhän voi pahentaa tilannetta. paljonkohan polven magneettikuvauksesta joutuu maksamaan ja pääseekö yksityiseen edullisemmin jos saa terv.keskuksesta lähetteen?
kipeä polvi
magneettikuvaukseenko?
93303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tampereella Koskikeskuksessa otetusta magneettikuvauksesta muutaman sata euroa... Jonka jälkeen jouduin leikkaukseen joka maksoikin sitten muutaman tuhat euroa... En usko, että tk:n lähetteellä pääsee edullisemmin, ellei tk ole tehnyt sopimusta yksityisen lääkäriaseman kanssa...
Voi hyvänen aika!Ei missään nimessä jumppaa, ennen kuin diagnoosi on varma. Itse olen menossa leikkaukseen nivelkierukan ja eturistisidevamman vuoksi. Röntgen näyttää ainoastaan luiset rakenteet, ei nivelkierukoiden tilaa, ei etu- eikä sivusiteitä, ristisiteistä ym. puhumattakaan.
Magneetti näyttää lähes kaiken, ellei asia etene, niin vaihtoehtona yksityinen ortopedi.
Entäs jos tulee vaikka lukkopolvi, kovin on vähäistä tietämys tk:ssa.
Entä jos vain pyytäisit kaveria katsomaan, onko sun jalat saman mittaiset...?
Eli makaa rennosti lattialla ja kaverisi katsoo onko sun kantapäät vierekkäin.
Reumasäätiön sairaalan nettisivulla on myös yksityisvastaanoton hintoja. Siellä polven magneettikuvauksen hinta on yli 450 euroa, josta kela-korvauksen jälkeen potilas maksaa 280 euroa. Netistä löytyy muidenkin magneettikuvauksia tekevien sairaaloiden yms. hinnastoja. Käytä hakusanaa magneettikuvaus.
Luin vasta erään yksityissairaalan tiedotetta, jossa kerrottiin, että magneettikuvaukseen täytyy olla aina erikoislääkärin lähete. Maksut olivat huomattavasti korkeammat kuin tuolla reumasairaalassa.
Kyllä magneettikuvauksiin yksityisellä puolella vaaditaan erikoislääkärin lähete(edellytyksenä Kelan korvauksiin. Tk-lääkärit pystyvät kirjoittamaan lähetteen esim. erikoissairaanhoitoon, jossa sitten todetaan,edellyttääkö vaiva magneettikuvausta.
Hinnat vaihtelevat yksityisellä puolella, mutta Kelan korvausta ei tule ilman erikoislääkärin lähetettä!
Lähde:www.terveystalo.fi
Miten kuvaukseen pääsee
Erikoislääkärin lähete:
Magneettikuvaukseen tullaan yleensä erikoislääkärin lähetteellä. Erikoislääkärin antama SV3-tutkimus- ja hoitomääräys tarvitaan KELA:n korvausta varten, jolloin siihen oikeutetuilta potilailta peritään vain omavastuuosuus. Tutkittavan alueen aiemmat röntgen- tai magneettikuvat lausuntoineen kannattaa ottaa mukaan.
Lähde:www.terveystalo.fi
Hintaesimerkkejä:
Magneettitutkimuksen hinta riippuu kuvauksen laajuudesta.
Peruskuvauksen omavastuu on 320,00 – 350,00 € (kokonaishinta 609,90 - 639,90 €)
Laajan kuvauksen 466,00 - 507,00 € (kokonaishinta 830,90 - 871,90 €)
Erittäin laajan 512,00 - 559,00 € (kokonaishinta 951,90 - 998,90 €).
Erikoislääkärin lähetteellä tulevilta potilailta peritään vain omavastuuosuus, mikäli he ovat oikeutettuja KELAn korvaukseen. Jos maksaja on joku muu kuin asiakas itse (esimerkiksi vakuutusyhtiö tai urheiluseura) tulee maksajalta pyytää kirjallinen maksusitoumus.
Kattava magneettitutkimusten hintaverteilu löytyy osoitteesta:
http://www.oikohaku.fi/Vertaa/magneettitutkimus.xhtml