Mitä tekisitte tälläisessä tilanteessa?:Viime kesänä mun serkku seurusteli yhden pojan kanssa, mutta heillä meni heti parin kuukauden päästä poikki. Minä aloin pitämään pojasta syksyllä ja silloin meillä olikin Jan. juttua olihan hän minun kanssani samassa koulussa. Nyt keväällä serkkuni alkoi pitämään taas pojasta ja myös minä. Nyt kesällä olemme pojan kanssa rakastuneet toisiimme ja haluisimme alkaa seurustella, mutta miten voisin selittää serkulleni sen, niin ettei hän suuttuisi? sillä hänkin pitää pojasta vielä:\
Vaikea aloittaa suhde.
Apua Kaipaava
4371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tommoset tilanteet on kyllä vaikeita, kun kaks on ihastunu samaan tyyppiin. Oon joutunu itsekin joskus tämmöseen tilanteeseen.. Ja sillon oltiin kaverin kaa ihastuttu yhteen poikaan. Poika kumminkin piti kaveristani enemmän kun kaverina.. joten väistyin vaan tieltä. Nielin kyyneleitä pari päivää.. mutta sitten en ees ollu enää ihastunu koko poikaan. Mielestäni olisi tyhmää estää jotain kahta ihmistä seurustelemasta, jos molemmat pitävät toisistaan.
Sama siis pätee tässä teidän tilanteessa. Tottakai se loukkaa serkkuasi.. mutta yritä puhua asiasta hänen kanssaan..
Mutta on se aika tyhmää, jos vihastuu pahasti tommosesta. Aika itsekästä suoraan sanoen sitten olis siltä. Koska se on niin normaalia elämässä, että ei aina tunteet oo molemminpuoliset ja ihmiset rakastuu ristiin :)
että sulla (siis serkullas) oli kerran mahdollisuus jatkaa suhdetta, mutta erosit, vanha suola varmasti vaikuttaa, mutta on aika varmaa, että se suhde loppuisi uudelleen nopeasti, joten nyt on sun (siis sinun)vuoro yrittää onneas. Sano, että teillä on mennyt hyvin, ja olisi itsekästä tulla väliin tuhoamaan suhdetta.
Varmaan aluksi serkkusi inisee jotain, mutta se menee nopeasti ohi.
Ehkä hän joltain osin on aavistanut,että teillä kahdella on jo jotain ja on toivonut voivansa pitää poikaa varalla itselleen,jos häntä taas "huvittaakin" olla hänen kanssaan. Siksi hän esittää sinulle juuri nyt,että onkin aivan totaallisen ihastunut.
Sano suoraan(mutta älä törkeästi). Serkullasi oli jo mahdollisuus,mistä päästi irti.:)
Olen, kuten hyvin monet muutkin, ollut tuossa tilanteessa. Silloin en tehnyt pojan kanssa mitään kaverini takia, mutta myöhemmin kaduin sitä todella paljon. Kokemuksesta voin sanoa, että sinun kannattaa olla nyt hiukan itsekäs.
Serkkusi on kuitenkin seurustellut jo pojan kanssa ja he erosivat. Miksi? Yritä palauttaa serkkusi mieleen syyt heidän eroonsa, ehkä hän muistaa, ettei poika niin kummoinen ollutkaan. Et kuitenkaan saa loppujenlopuksi muutettua serkkusi tunteita. Sinun olisi hyvä jutella hänen kanssaan asiasta. Kertoa rohkeasti, että sinäkin olet ihastunut tähän poikaan. Voisitte yrittää keksiä ratkaisun, joka sopisi kummallekin teistä ja pojalle myös. :)