Ostin viime vuoden kevättalvella imac g5:n.
Takuuaikana koneeseen jouduttiin vaihtamaan emolevy (näin ainakin kerrottiin) ja kone toimikin korjauksen jälkeen moitteetta.
Nyt kolmen kuukauden ja muutaman päivän jälkeen korjauksesta kone pimeni totaalisesti uudelleen kesken työn. Ei tule virtaa peliin vaikka mitä tekisi.
Nyt näyttää siltä, että myyjä-/korjaus-/maahantuojataho vetäytyvät lymyämään vastuutaan jonnekin nurkan taakse ja vihainen asiakas jää kiroilemaan tuotteen huonoa laatua ja em. tahon nuivaa suhtautumista uudelleen korjaukseen.
Olen sitä mieltä, että nykyaikaisen koneen tulee särkymättä kestää kevyehköä kotikäyttöä enemmän kuin yhden vuoden!?
Olisiko kuluttaja-asiamiehestä tässä tapauksessa apua?
Jatkokysymykset kuuluvat:
- kellä muulla on vastaavanlaisia kokemuksia
juuri tämän mallin kestävyydestä/vioista?
- voiko "mac-laatu" olla nykyään näin huonoa?
iMAC G5 = sopiva verkon paino?
4
927
Vastaukset
- pitäisi mennä
valmistajan piikkiin, kun kyseessä on valmistusvika. En ole tuollaisia vikoja mistään suomalaiselta Mac-palstalta lukenut, joten ei ne varmaan kovin yleisiä ole.
Kun hinnat putoaa, niin laatu putoaa samalla. Kuitenkin ostan mieluummin halvempia mutta laaduttomampia koneita. Ainakin osa on saanut koneitaan korjaukseen takuun jälkeenkin. Valita Applelle niin voi olla että sinäkin saat koneesi kuntoon. kaikkein tärkeimmän asian:
Oletko soittanut asiasta Applen tukinumeroon (jonka kautta takuu- ja virhevastuuasiat kulkevat) ja mitä sieltä vastattiin?
Myyjä-, korjaamo- ja maahantuojatahot eivät ole niitä tahoja jotka Apple-vehkeitten tapauksessa päättävät tällaisista asioista.- pettynyt
Alunalkaen soitin koko ketjun, myyjästä Apple-tukeen, läpi ja sain juuri viimemainitulta ehdottoman torjuvan vastauksen.
Monien vaiheiden ja yhteydenottojen jälkeen asiat menivät haluamallani tavalla ja Apple-tuesta annettiin lupa huoltokorjaamolle korjata kone takuuseen.
- iiX
iMac G5 vaihdettuu uuteen koneeseen 2 kertaa ja takuukorjattu, oliko se noin 6-9 kertaa, mutta sama tapahtui em dellin 24" näytön kohdalla, (toimii noin 5 tuntia, pakkauksen avaamisen jälkeen) pc-ni kohdalla (ongelmat 1kk käytön jälkeen, ruuvit löysällä.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852017- 431590
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!621301- 741128
- 761110
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261064- 591031
- 35987
- 37883
- 39844