9000 2.3 koneen lämpö

vm 95 2.3 ruisku. Koneen lämpömittarin neula nousee vain noin sentin kylmän alueen yläpuolelle. Onko ok vai pitäisikö nousta vaakasuoraan asentoon?
7721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

termari loppu. Jatkuvasti raollaan.

Saabin tyyppivika. Kannattaa korjata/korjauttaa, moottori käy liian kylmänä ja kuluu sen takia.

Äänestä

Pitäisi pysytellä keskikohdassa. Termostaatti on väsähtänyt, vaihda uusi 89C tilalle. Viime talvena vaihdoin ja eron huomasi heti. Tuossa aikaisemmin on poristu termostaattijutuista.

Äänestä

Ovat jostain syystä ongelma. Lähipiirissä on ollut 5 tonnaria 2-litraisia 2,3 litraisia ja turbolla ja ilman. Ovat jostain syystä hitaita lämpeämään. Vanhakoppanen 900 on aivan peto lämpeämään tähän nähden. Veikkaisin syyksi kenties suurempi matkustamo ja sitä kautta suurempi lammityslaitteen kenno. Ja kenties moottorin asento. Se kun on poikitellen, niin jäähtyy enempi. Tosin 9-5:ssa ei ole samaa ongelmaa. Mutta joka tapauksessa 9k on hitain Saabi lämpeämään

Äänestä

ledin vilkkumisesta viiveaikana ?
Huomansin omassa tonnisessa saman jutun, eli
ledi vilkkuu viiveaikana, jos sisävalot eivät ole kytkytyneet pois päältä. Jos odottaa että sisävalot kytkeytyvät pois ja laittaa hälyt päälle, niin ainakaan mulla ei ole kertaakaan ledi jäänyt vilkkumaan viiveaikana, vaan palaa jatkuvasti tuon 10 s.

Äänestä
  • en taida olla sama Jaska, mutta oikeakin varmaan näkee viestit. Alkuperäiseen viestiin viitaten, kävin juuri ostamassa "alkuperäisen termarin" 14€.

    Äänestä

ledin vilkkumisesta viiveaikana ?
Huomasin omassa tonnisessa saman jutun, eli
ledi vilkkuu viiveaikana, jos sisävalot eivät ole kytkytyneet pois päältä. Jos odottaa että sisävalot kytkeytyvät pois ja laittaa hälyt päälle, niin ainakaan mulla ei ole kertaakaan ledi jäänyt vilkkumaan viiveaikana, vaan palaa jatkuvasti tuon 10 s.

Äänestä

Minulla näytti lämpömittari samoin, joten vaihdoin termarin. Lämmintä tulee riittävästi, mutta mittari näyttää edelleen alle puolenvälin. Mahtaisiko lämpömittarin anturin johto olla huonosti kiinni?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaska kirjoitti:

vm 95 2.3 ruisku. Koneen lämpömittarin neula nousee vain noin sentin kylmän alueen yläpuolelle. Onko ok vai pitäisikö nousta vaakasuoraan asentoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu