pahoinvointi

hei.

mun puolisollani on oksetusta ja pahoinvointia syömisen jälkeen...joskus ruoka nousee takasin ja on kovaa närästystä...närästys alkaa yleensä yöllä.

silloitällöin on myös jotain ylävatsakipuilua.


mistä voi olla kyse?
1323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

on haettava lääkäriltä, joka tarvittaessa tekee lähetteen esim. gastroskopiaan. Tuo voisi mielestäni kyllä viitata esimerkiksi refluksitautiin. Itselläni on samoja vaivoja, tosin oksentamaan en ole joutunut ja yöt useimmiten olen saanut nukutuksi.

Nyt kehoittaisin rohkeasti lääkäriin, jotta asia saadaan varmistettua. Lääkäri voi myös määrätä ns. happopumpun salpaajalääkityksen (reseptillä), joka tekee useimmat lähes oireettomiksi (itsellä ei toimi niin tehokkaasti mutta lievittää oireita).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


syömisen jlk... kirjoitti:

hei.

mun puolisollani on oksetusta ja pahoinvointia syömisen jälkeen...joskus ruoka nousee takasin ja on kovaa närästystä...närästys alkaa yleensä yöllä.

silloitällöin on myös jotain ylävatsakipuilua.


mistä voi olla kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu