Heipä hei!
Ollaan kaverin kanssa menossa lomailemaan Italiaan Bibioneen ja suunniteltiin, että lähdettäis junalla/bussilla käymään Slovenian puolella shoppailemassa ja katselemassa paikallista elämää.
Oiskin mahtavaa, jos joku osais kertoa, että kannattaako tätä varten lähteä Ljubljanaan asti vai onko joku Italian rajaa lähempänä olevista kaupungeista, esim. Portoroz, "shoppailijan paratiisi"? :) Pystyitskö joku suosittelemaan jotain muuta kaupunkia? Lähinnä vaatetusta ollaan menossa ostamaan.. Ljubljanaan menee junalla yli neljä tuntia jo Triestestäkin, mutta onko paikka sen arvoinen?
Suuret kiitokset kaikille vastanneille!
Sloveniaan shoppailemaan, minne?
4
3741
Vastaukset
- Sokol
Ljubljana on upea kaupunki ja siellä on paljon katseltavaa moneksi päiväksi. Sinne kannattaa mennä kaupunkia katsomaan, syömään hyvää ja edullista ruokaa sekä istuskelemaan katukahviloihin.
Jos kuvittelet, että se olisi jokin halpispaikka ja takapajula, niin erehdyt. Tavaratalojen valikoimat ovat tyylikkäitä, mutta hinnat Suomen tasolla. Saattaa sieltä halpiskamaakin löytyä, mutta niitähän saa lähimarketista Suomesta.- Leidit lomalla
.. mutta tarkoituksena oli nimenomaisesti kysyä, onko Ljubljanaa vastaavia paikkoja lähempänä Italian rajaa, koska päivämatka Ljubljananaan meneekin pitkälti hukkaan, koska etäisyys on pitkä ja kaupunkiin tutustumiseen ja shoppailuun ei juuri sen vuoksi jää aikaa. Onko siis jokin muu lähempänä oleva kaupunki "Ljubljana pienemmässä koossa"?
Tiedossa kyllä on, ettei Ljubljana ole mikään takapajula. Ja olemme menossa Sloveniaan etsimään erilaista valikoimaa emmekä halpisvaatteita. - love Slovenia
Leidit lomalla kirjoitti:
.. mutta tarkoituksena oli nimenomaisesti kysyä, onko Ljubljanaa vastaavia paikkoja lähempänä Italian rajaa, koska päivämatka Ljubljananaan meneekin pitkälti hukkaan, koska etäisyys on pitkä ja kaupunkiin tutustumiseen ja shoppailuun ei juuri sen vuoksi jää aikaa. Onko siis jokin muu lähempänä oleva kaupunki "Ljubljana pienemmässä koossa"?
Tiedossa kyllä on, ettei Ljubljana ole mikään takapajula. Ja olemme menossa Sloveniaan etsimään erilaista valikoimaa emmekä halpisvaatteita.Slovenia on aivan ihana maa, kannattaa käydä ihan luonnon ja ihmisten takia. Vaatteita nyt löytyy muualtakin, mutta muistot säilyy pidempään.
- Annette
love Slovenia kirjoitti:
Slovenia on aivan ihana maa, kannattaa käydä ihan luonnon ja ihmisten takia. Vaatteita nyt löytyy muualtakin, mutta muistot säilyy pidempään.
Kävimme muutama viikko sitten Piranissa ja Portorozissa läpikulkumatkalla Italiasta Kroatiaan ja ja vaikka tarkoitus oli vaan yöpyä Piranissa, jäimme sinne toiseksikin yöksi. Portorozissa kävimme rannalla löhöilemässä, mutta muuten olimme aivan ihastuneita Piraniin pieneen kalastajakylään siinä Portorozin kupeessa. TODELLA KAUNIS KAUPUNKI!
Ihmiset olivat todellakin kovin auttavaisia ja englanti sujuu heiltä kroaatteja paremmin.. ja maisemat vähintään samaa luokkaa, paitsi meri ei pohjoisessa ihan niin lumoavan turkoosia kuin etelämpänä Kroatian rannikolla.. :-( mutta puhdasta ja kirkasta kuitenkin!
Ja Sloveniassa ehkä jopa pikkasen halvempaa kuin Kroatiassa ja Italiassa.
Ostoksista en osaa valitattavasti sanoa, mutta kyllä Portorozissa joitain isohkoja keskuksia oli... ja pikkukauppoja Piraninkin puolella.
Triestestä pääsee bussilla Koperiin (italiaksi Capodistia) useita kertoja päivässä ja Koperista bussilla tai taksilla (kannattaa odottaa tilataksia, joka kulkee bussireittiä ottaen kyytiin ihmisiä pysäkiltä muutaman minuutin ennen bussin tuloa - samaan hintaan ja nopeammin) Portoroziin tai Piraniin.
Junalla Triestestä pääsee kerran tai kaksi päivässä Postjonaan, jossa upeat tippukiviluolat! Triestestä pääsee suoraan junalla Ljubljanaan, mutta kaikki muut Sloveniaan tai Kroatiaan suuntautuvat junat kulkevat Postojnan kautta - junalla Triestestä Koperiin n. 3 h, bussilla vajaa tunti...
Ljubljana kuulemma sekin kaunis, mutta siitä en tiedä, onko yhden päivän reissun arvoinen, kun kauniimpaa (ystävämme tulivat Piraniin Ljubljanasta) on lähempänäkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832244
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1721990Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I441933- 1281630
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641509Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1891470Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771221Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P321094- 711063
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni751053