olen ostanut Kiinasta maan klassista musiikkia vcd:nä. Miten pitäisi toimia, että voin kuunnella vcd:n musiikkia autossani tai mp3-soittimella??? Nyt kuuntelu onnistuu vain tietokoneella, (ja se video tulee mukana).
Voiko siitä polttaa jotenkin musiikkikopion?
Voiko siitä polttaa jotenkin musiikkikopion?
Vastaukset 7
Vanhimmat
mielenkiintoinen musiikkimaku. Kiinalaista klassista musiikkia? Jokin kyllä paistaa läpi. Noo joo, vinoilut sikseen. Kopioi levyltä kaikki *.dat tiedostot kovalvylle. Muuta loppuosa eli tuo dat mpg:ksi. Sitten tarvitset ohjelman joka demuxaa mpg-tiedoston. Mahtaiskohan tmpeg suoriutua tuosta. Loppu tuloksena saat kaksi tiedostoa. Toisessa on kuva (.mpv?) ja toisessa ääni (.mpa?). Tuo äänitiedosto taitaa olla jo valmiiksi mp3-muodossa. En ole ihan varma.
Muistaakseni audacitykin osaa ottaa videosta pelkän äänen.
ole ikinä kuullut The Yellow Rivers'Piano Concertosta,The Butterfly Lovers Violin Concertosta, Great Wall Fantasysta...=)
Ne on nyt kopioitu kovalevylle: 208665Ko DAT
Miten se DAT muutetaan mpg:ksi??
välitäkkään kuulla;) Klikkaa kerran sitä *.dat tiedostoa. Paina F2-nappulaa. Maalaa se dat-sana siniseksi ja kirjoita mpg.
mpeg1 layer 2 muodossa.
http://www.videohelp.com/faq#demultiplex
TMPGEnc:illä pitäisi onnistua.
Ääni pitää vielä muuttaa mp3 tai audio cd muotoon, en nyt jaksa vaivata päätä millä sen voi tehdä, eiköhän niitä ohjelmia ole paljon.
ei, se vaihtaminen .
mainitsematta, että niistä *.dat-tiedostoista pitää ottaa "vain luku"-attribuutti pois. Maalaa ne kaikki .dat-tiedostot ja klikkaa sitten hiiren oikean puoleisella näppäimellä. Valitsen sitten ominaisuudet. Sieltä ruksi pois kohdata "vain luku" ja ok:n klikkaus perään.
nyt siis yrittää vaihtaa se DAT MPG:ksi (mikä ei onnistu millään) vai ostaa joku ohjelma millä sen äänen saa erikseen?????
Vai mennä Kiinaan ostamaan sama CD:nä??