pliis vastatkaa.MINKÄ VÄRISIÄ MINIHIIREJÄ ON? HALUASIN OSTAA SELLAISEN MUT HALUAISIN ITE VALITA VÄRIN JOTEN PLIIS LAITTAKAA KUVIA ERILAISISTA MINEISTÄ JA NIITTEN VÄREISTÄ :)
minihiireistä....
moi:)
1159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Suurin osa minihiiristä on valkoisia joko mustin tai punaruskein merkein. Monet hiiriharrastajat ovat tosin alkaneet jalostaa tavisten värejä myös mineille ja esim. siamese seal pointia on saatu syntymään jo minikokoisena. Muut kuin normaaliväriset minit tosin jäävät usein kasvattajille itselleen jalostukseen tai menevät muille kasvattajille, jotta värit saataisiin hiljalleen vakiintumaan myös mineille. Minihiirten ja tavisten risteytyksiä midihiiriä löytyy usein minejä helpommin myös eri väreissä.
Meillä kotona majailee pikkusiskon mini, joka on tosiaan tuollainen valkoinen punaisin merkein (värinimitykset eivät tosin ole mineillä vielä vakiintuneet ja noista perusväreistä käytetään myös nimiä black marked ja red market, samoin kuin myös muita):
http://i20.photobucket.com/albums/b222/suski-87/IMG_1877-1.jpg