Ylöjärven kirjasto

Kuruntien kulkuri

Nyt ne keräävät kirjastossa addressia ilmanvaihdon korjaamiseksi. Ovat huomanneet, että audingon paahteella 600 m2 lasia lämmittää. Eikö arkkitehdeilla säteile yhtään suunnitteluvaiheessa. Jos tehdään 600 m2 lasipintaa, tarkoittaa se auringon paahteella 300 kW suoraa tehoa sisälle. Ovat mitanneet sieltä 40 astetta pahimmillaan. Meneekö "design" ohi käyttökelpoisuuden?

6

752

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alituinen

      Kyllä arkkitehdeillä säteilee, liikaakin. Ja säteily virtaa usein väärään suuntaan. Avaruuden magnetismilla lienee vahva osuus asiassa.

    • Väsyttävää sakkia

      Olette taas valinneet kylän "mukavimman" lvi-suunnittelijan ja tulos näkyy.
      Hommatkaa uusi lvi-mies, mitoittaa laitteet oikein tai jos pelkäätte sähkölaskua, niin muuratkaa ikkunat umpeen ja lopettakaa ruikutus.

    • Saara

      Ei pidä sekoittaa käsitettä arkkitehti tai arkkitehtuuri tuohon Ylöjärven kirjastotaloon; kyseessähän on ***** *******n tekele ja se mies ei ole arkkitehti (kuin nimellisesti) ja hänen luomuksensa ovat tunnetusti jotain muuta kuin arkkitehtuuria. Paska talo paskalta suunnittelijalta.

      • kuntoon

        No nyt sekin selvisi; olenkin aina ihmetellyt voimakkaan epämiellyttävää hajua, kun tuuli käy Ylöjärveltä. Voitaisiinko ongelmapesä kompostoida asianmukaisesti, jotta myöskin läjän näköetäisyyden ulottumattomissa elelevät voisivat nauttia raikkaista tuulista?


      • Kuruntien kulkuri
        kuntoon kirjoitti:

        No nyt sekin selvisi; olenkin aina ihmetellyt voimakkaan epämiellyttävää hajua, kun tuuli käy Ylöjärveltä. Voitaisiinko ongelmapesä kompostoida asianmukaisesti, jotta myöskin läjän näköetäisyyden ulottumattomissa elelevät voisivat nauttia raikkaista tuulista?

        Kyllähän sieltä voi tulla jotain hajujakin. 40 asteessa hautoo jo pahasti ja pitäisi käydä suihkussa tunnin välein. Kun rankan työpäivän jälkeen käy lukemassa lehdet, alkaa varsinainen kompostoituminen itse kullakin. Jospa ne järkkäisivät poistosuodattimeksi aktiivihiiltä.


    • jakke77

      Olisiko jäänyt auringonsuojalasit määrittämättä suunnitelmiin? Sitten kun lasit määritellään selektiiveiksi niin eipä pääse lämpö uloskaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      120
      1187
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1140
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      621
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      558
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      531
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      513
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      485
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      461
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      452
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      426
    Aihe