Nyt ne keräävät kirjastossa addressia ilmanvaihdon korjaamiseksi. Ovat huomanneet, että audingon paahteella 600 m2 lasia lämmittää. Eikö arkkitehdeilla säteile yhtään suunnitteluvaiheessa. Jos tehdään 600 m2 lasipintaa, tarkoittaa se auringon paahteella 300 kW suoraa tehoa sisälle. Ovat mitanneet sieltä 40 astetta pahimmillaan. Meneekö "design" ohi käyttökelpoisuuden?
Ylöjärven kirjasto
6
725
Vastaukset
- Alituinen
Kyllä arkkitehdeillä säteilee, liikaakin. Ja säteily virtaa usein väärään suuntaan. Avaruuden magnetismilla lienee vahva osuus asiassa.
- Väsyttävää sakkia
Olette taas valinneet kylän "mukavimman" lvi-suunnittelijan ja tulos näkyy.
Hommatkaa uusi lvi-mies, mitoittaa laitteet oikein tai jos pelkäätte sähkölaskua, niin muuratkaa ikkunat umpeen ja lopettakaa ruikutus. - Saara
Ei pidä sekoittaa käsitettä arkkitehti tai arkkitehtuuri tuohon Ylöjärven kirjastotaloon; kyseessähän on ***** *******n tekele ja se mies ei ole arkkitehti (kuin nimellisesti) ja hänen luomuksensa ovat tunnetusti jotain muuta kuin arkkitehtuuria. Paska talo paskalta suunnittelijalta.
- kuntoon
No nyt sekin selvisi; olenkin aina ihmetellyt voimakkaan epämiellyttävää hajua, kun tuuli käy Ylöjärveltä. Voitaisiinko ongelmapesä kompostoida asianmukaisesti, jotta myöskin läjän näköetäisyyden ulottumattomissa elelevät voisivat nauttia raikkaista tuulista?
- Kuruntien kulkuri
kuntoon kirjoitti:
No nyt sekin selvisi; olenkin aina ihmetellyt voimakkaan epämiellyttävää hajua, kun tuuli käy Ylöjärveltä. Voitaisiinko ongelmapesä kompostoida asianmukaisesti, jotta myöskin läjän näköetäisyyden ulottumattomissa elelevät voisivat nauttia raikkaista tuulista?
Kyllähän sieltä voi tulla jotain hajujakin. 40 asteessa hautoo jo pahasti ja pitäisi käydä suihkussa tunnin välein. Kun rankan työpäivän jälkeen käy lukemassa lehdet, alkaa varsinainen kompostoituminen itse kullakin. Jospa ne järkkäisivät poistosuodattimeksi aktiivihiiltä.
- jakke77
Olisiko jäänyt auringonsuojalasit määrittämättä suunnitelmiin? Sitten kun lasit määritellään selektiiveiksi niin eipä pääse lämpö uloskaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635415Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471022