Omega A käyntihäiriöt

Osaisikohan kukaan kertoa mitä voisi vielä säädellä. Omega käy epätasaisesti ja kuluttaa n. 40% enemmän bensaa kuin normaalisti (käy katalysaattorin päälle). Lambda-anturi on vaihdettu ja ilmamäärämittari putsattu (näyttää toimivan). Remmit, öljyt, tulpat, suodattimet vaihdettu huoltovälien mukaan.
3452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

koneen päällä muistaakseni ilmamäärämittarista imusarjoille päin on ns. täyskaasun kärjet,on ne mahdollisesti jumissa ja syöttää siten maksimi polttoainemäärää,onko ongelmaa lämpimänä käynnistymiseen??se voisi nimenomaan viitata siihen rikkaalla käymiseen.

Äänestä
  • Moottorin päällä venttiilikopan kanteen oli ruuvattu musta valettu mötikkä,johon tuli kaksi letkua ja johto. Irroitin mötikän ja kopistelin sitä varovasti. Sisällä ainakin olisi äänen perusteella voinut kuvitella olevan kärjet. Joka tapauksessa koko kevään yhä useammin (pari viimeistä viikkoa jatkuvasti) vaivannut vika poistui ja kulutus on taas normaali 7-8L. Mahdottoman suuret kiitokset vastaajalle hyvästä neuvosta.

    Äänestä

  • Omega 91 kirjoitti:

    Moottorin päällä venttiilikopan kanteen oli ruuvattu musta valettu mötikkä,johon tuli kaksi letkua ja johto. Irroitin mötikän ja kopistelin sitä varovasti. Sisällä ainakin olisi äänen perusteella voinut kuvitella olevan kärjet. Joka tapauksessa koko kevään yhä useammin (pari viimeistä viikkoa jatkuvasti) vaivannut vika poistui ja kulutus on taas normaali 7-8L. Mahdottoman suuret kiitokset vastaajalle hyvästä neuvosta.

    Kyseessä lienee olla EGR-venttiili (exhaust gas recirculation) eli pakokaasun takaisinkierrätysventtiili (pienetää typpioksidipäästöjä).

    Tässä tarinaa...

    http://www.opelclubfinland.fi/forum/viewtopic.php?t=102774&highlight=omega egr

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omega 91 kirjoitti:

Osaisikohan kukaan kertoa mitä voisi vielä säädellä. Omega käy epätasaisesti ja kuluttaa n. 40% enemmän bensaa kuin normaalisti (käy katalysaattorin päälle). Lambda-anturi on vaihdettu ja ilmamäärämittari putsattu (näyttää toimivan). Remmit, öljyt, tulpat, suodattimet vaihdettu huoltovälien mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu