Nyt ja pirun äkkiä apua!!

joku vaan

Kun satuin kännispäissäni herja viestejä laittamaan yhelle veemäiselle työkaverille, ja nyt se laitto et lähettäjä kyllä saadaan selville yms, et ip perusteella tulevat ovelle.
Voi kamala! On nimittäin pomon poika ja viestit oli TOSI TÖRKEITÄ.

Voivatko jäljittää tosiaan minut? Laitoin netti.fi liittymästä, eli en koneen omasta.

Apuvaa!!

5

1230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikäli hän

      tekee sua vastaan rikosilmoituksen...
      Sillä ei ole merkitystä vaikka sen olisit laittanutkin Netti.fi-osoitteesta, kyllä se ip voidaan silti jäljittää, operaattoreilla on logit sitä varten ja mikäli teko täyttää rikoksen merkit niin asiaa aletaan tutkimaan.

      Siks kannattaa varoa mitä sanoo!

      • pp öö

        Voiko ketä vastaan hyvänsä nostaa rikos-kanteen, ja saada ip omistaja haltuun? Vai tutkivatko ne miten tuon asia sisällön..Kuka viime kädessä päättää nostetaanko kanne vai ei..??


      • en tiedä
        pp öö kirjoitti:

        Voiko ketä vastaan hyvänsä nostaa rikos-kanteen, ja saada ip omistaja haltuun? Vai tutkivatko ne miten tuon asia sisällön..Kuka viime kädessä päättää nostetaanko kanne vai ei..??

        vastasin vain aloittajan kysymykseen eli voidaanko ip jäljittää ja vastaus on että jos teko täyttää rikoksen merkit niin kyllä.


      • Mie vaan
        en tiedä kirjoitti:

        vastasin vain aloittajan kysymykseen eli voidaanko ip jäljittää ja vastaus on että jos teko täyttää rikoksen merkit niin kyllä.

        uskoisin että kertaluonteisena tapahtumana, ja kun kyseessä oli vain kahden yksityishenkilön välistä viestittelyä eikä mitään keskustelupalstoilla tapahtuvaa revittelyä, nuo rikoksen merkit eivät täyty..


      • mitään tietämätön
        Mie vaan kirjoitti:

        uskoisin että kertaluonteisena tapahtumana, ja kun kyseessä oli vain kahden yksityishenkilön välistä viestittelyä eikä mitään keskustelupalstoilla tapahtuvaa revittelyä, nuo rikoksen merkit eivät täyty..

        Korostan, että seuraava perustuu omiin käsityksiini asiasta eikä lainoppineisuuteen. Maalaisjärjelläkin nyt ymmärtää, että kahden henkilönkin välinen viestittely voi täyttää rikoksen tunnusmerkistön. Riippuen siitä mikä on ollut viestittelyn sisältö ja laajuus tulevat mieleen ensimmäisinä sellaiset kuin seksuaalinen häirintä, kotirauhan rikkominen, työpaikka kiusaaminen ja alaikäiseen kohdistunut haureus. Prosessi taas etenee niin, että ymmärtääkseni tälläiset ovat asianomistajarikoksia eli viestien saaja päättää tekeekö hän rikosilmoituksen. IP-osoitteiden saamisessa puolestaan on ainakin ollut rajana se, että tutkittavan rikoksen rangaistuksena tulee mahdollisesti vankeutta ja ne osoitteet saanee ainoastaan poliisi, tämä kannattaa luonnollisesti tarkistaa. Tässä kannattaisi varmaan lähettäjän vakavasti harkita nöyrää anteeksipyyntöä joko oikealla nimellään tai ainakin sillä samalla nimimerkillä kuin ne viestitkin lähetti sekä lopettaa moinen viestittely vielä vapaana ollessaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3007
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1674
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      1247
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe