Mä en nyt keksinyt muuta paikkaa tälle kysymykselle. Ihastuin yhteen vuokrakämppään, mutta siinä ei ole pesukoneliitäntää ja mä tarvitsen ehdottomasti pesukoneen. Keittiö on aika suuri, onko pesukonetta mahdollista liittää sinne? asunto on aika vanha, mutta remontoitu. Astianpesukonetta ei ole, mutta jos olisi siihen liitännät niin onko pesukonetta mahdollista asentaa siihen?
Pesukone keittiöön?
Tyttö20
108328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En suosittele pesukonetta keittiöön, jos keittiössä ei ole vedenkestävää lattiapinnoitetta (1)ehjä muovimatto tai 2) laatat, joiden alla on vesieristys). Vaikka olisit kuinka varovainen, niin siitä kuitenkin lirahtaa vettä lattialle jonakin kauniina päivänä => kosteusvaurio => jos jätetään kunnolla korjaamatta, niin homevaurio.
Onko taloyhtiössä pesutupaa? Siellä pääsisit pesemään isommat pyykit, pikkupyykit hoituvat nyrkkipyykkinä vessan lavuaarissakin.
Rohkeasti vain keittiöön, niin ovat tehneet miljoonat ihmiset ympäri maailman, tuhannet Suomessakin.
Laitat vain pesukoneen alle muovisen kaukalon, joita myyvät mm. kodinkoneliikkeet. Paljon parempi keittiössä kuin pienessä kylppärissä, sillä pesukoneen läsnäolo pystyy pilaamaan hienonkin kylpyhuoneen!
Eikä pesukonetta ylipäänsä käyttää ilman että on läsnä.
Enää ei vaadita kosteuseristeitä eikä lattiakaivoa pesukoneen alle, vaikka sellaiset hyvät olisivatkin. Muovikaukalo on kallis ja lapsellinen: heittää vedet vain latttialle koneen eteen. Osta kone, jossa on aquastop äläkä pese kun et ole kotona. Ainoa haitta on pölyisten pyykkien käsottely keittiössä.
Miten niin lapsellinen, se kaukalo?
Tehokkaasi se vesivahingon estää, sen takiahan se hankitaankin!
Eikä pyykkikoneella pitäisi pestä, jos ei ole kotona, silloinkaan kun se on asianmukaisesti pesuhuoneeseen sijoitettu. Paisti vesivahingon myös tulipalon vaara on aina olemassa. Sama pätee asitanpesukoneeseen.
Kaukalo vain uittaa vuotavan veden keskelle lattiaa pesukoneen eteen, vettä tulee kaukalosta huolimatta vaikka kuinka kauan, ei se mikään säiliö eikä vesivahingon estäjä ole. Alkavan pienen vuodon kaukalo voi kyllä ilmaista. Tosi lapsellinen ja täysin turha muuten, ainoastaan kallis.
Kaukalo pesukoneen alla keittiössä ei ole turha. Useimmat vuodot alkavat pikkuhiljaa. Letkuliitoksen vuoto voi tiputella pitkäänkin pesukoneen taakse ja seinän raosta rakenteisiin ennenkuin sitä edes huomaa. Kaukalon idea on se että vuodon huomaa ennenkuin se ehtii tehdä vahinkoa.
Väitin kaukaloa lapselliseksi. Olet oikeassa: jos vuoto alkaa vähäisenä, niin sen havaitsee helpommin kun vettä alkaa tulla koneen eteen lattialle.
Mutta jos vuoto alkaa voimakkaana, kuten meillä kävi, niin kaukalosta ei ole hyötyä.
kuulevinani, että pesukonetta ei saisi laittaa keittiöön, koska harvemmin keittiössä on vesieristystä....??? Korjatkaa jos tietoni on väärä! Muistaakseni vesivahinkovaaran takia, mutta ei kuullosta mielestäni kovin järkevältä, koska yhtälailla se tiskikonekkin voi aiheuttaa vesivahingon.
Olisin laittanut pyykinpesukoneen keittiöön, mutta kun aloin ajattelemaan, että kun puhdistan sihdin niin sieltähän lorahtaa enempi tai vähemoi aina vettä lattialle. Vai joko on pyykinpesukoneita joissa ei sihdin puhdistuksessa tule vettä la´ttialle ?
Meidän pyykkärissä ei tarvitse puhdistaa sihtiä. En tunne tekniikkaa paremmin, mutta kun jonkin ajan jälkeen aloin etsimään uudesta koneestamme nukkasihtiä eikä sitä löytynyt, huomasin käyttöohjeesta että kone puhdistaa itse itsensä.