190, 2,6, aut, -89, Nakutus?

Moi, kyseisen autoni venttiilikoneistosta kuuluu säännöllinen nakutus, ajettu 180 000.
Onko kyseessä nokka-akseli? Voiko ajella vai onko riski suuremmille vaurioille?
(Korjausaika vasta 3vk:n kuluttua)
Kiitos.
2374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kulahtanut, tyyppivika ko. koneelle. Nakutuskin on laajempi käsite, siis kuinka kovaa nakuttaa. siis kysymykseen, voiko sillä ajaa...itse en turhaan ajelisi, ainakaan kovilla kierroksilla

Äänestä

Joo, nokka se on, kuluu vain sitä enemmän mitä ajaa. Nostinvivut kuluu myös kuopalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilpo kirjoitti:

Moi, kyseisen autoni venttiilikoneistosta kuuluu säännöllinen nakutus, ajettu 180 000.
Onko kyseessä nokka-akseli? Voiko ajella vai onko riski suuremmille vaurioille?
(Korjausaika vasta 3vk:n kuluttua)
Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu