voisiko joku kertoa, onko kirjovehka tai jukkapalmu kissoille myrkyllisiä huonekasveja??
huonekasveista.
..........................
5249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kirjovehka on myrkyllinen.
jukkapalmu on myrkytön. näin helsingin ja uudenmaan sairaanhoitopiirin mukaan..
kissoille voi kuitenkin olla jokin kasvi myrkkyä, vaikka ei ihmiselle..
Niin ja löytyisiköhän listaa suomenkielellä mitkä kasvit on kissoille myrkyllisiä? Googlesta en löytänyt. Jotkuthan kasvit voivat olla ihmiselle vaarattomia, mutta kissoille vaarallisia.
Tässä hyvä linkki. Jutut on englanniksi ja suomeksi. Luetteloissa on vaaralliset huonekasvit ja ulkokasvit ja myöskin syötävät on luetteloitu.
http://www.chiritan.net/garden/poisonous.htm
Leppoisaa kesää !
haluaisin kasveja mutta meillä on ongelma että kissat syö ne. siis ihan heti jos laittaa vaan niiden ulottuville. miten kissat saisi pysymään erossa kasveista? tällähetkellä ainokaiset kasvimme ( joku palmu ja lehtikaktus) ovat korkean kirjahyllyn päällä jonne kissat eivät pääse.
muovikukkia tai kaktuksia. ;)