häpyluukipu?

mitä pitäisi tehdä kun häpyluuhun sattuu ihan hirveesti hyvä jos kävelemään pystyy
4596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se on kauhee kipu ja tunne -tiedän! Neuvolassa sanoivat, että yleensä vaan pahenee, mitä useampia raskauksia on takana... Itse odotan kauhulla kuinka kipee itse oon nyt loppuvaiheessa. Edellisessä raskaudessa oli jo tosi kipeet luut ja liitokset! Jotkut joutuu kuulemma kävelemään keppien kanssa :/ Näinköhän käy mulle?! D:
Koita jaksaa, ja ajatella positiivisesti, paikat aukee vauvan tieltä :) Mitäpä sitä ei lapsensa takia kestäisi ;)!

Äänestä

mulla alkoi tuntumaan häpyluun alueella kolmannessa odotuksessa tosi varhaisessa vaiheessa (jo rv11 lähtien...alkoi aluksi pidemmän kävelyreissun aikana ja loppua kohden paheni vaan).

Omalla kohdalla huomasin joidenkin tiettyjen liikkeiden pahentavan tilannetta, tietyssä asennossa istuminen (erityisesti jos istui nojaten eteenpäin, toisaalta jos nojasi tuolissa taaksepäin, niin häntäluu kipeytyi kamalasti...siispä mitenkään päin ei oikein tuntunut olevan hyvä) ja muutenkin jos olin enempi rasittanut itseäni esim. siivoilun, pitkähkön kävelylenkin yms.

Enpä tiedä...eipä mun kohdalla oikeastaan keksinyt mitään mikä poistaisi tyystin liitoskivut, muutakuin että kannatti yrittää ottaa mahdollisimman iisisti ja kuulostella itseänsä, että mitenkä raskaus sujuisi loppuun asti mahd. siedettävästi.

Mä kyllä hyvin nopeasti "opin" sen, että tiesin jo oikeastaan heti aamusta sängystä noustessa, että onko liitokset helposti ärtyviä vai rauhallisempia eli varoin erityisesti silloin rasittamasta itseäni, jos tuntui jo heti aamusta asti kipuja taikka särkyjä alapäässä eli tarkoitti sitä että mahd. paljon käytin bussia vanhempien lasten kanssa leikkipuistoon mentäessä yms.

PS. Nyt on 4. vauva masussa ja rv 17 eikä vielä ole yhtään missään tuntunut kipujen tapaistakaan alapäässä :-) *kop kop*..toivottavasti ei alakaan tällä kertaa tai ainaskaan niin äkäisiä kuin kolmannen aikana *HUH*!!

Äänestä
  • tuota pitäisikö liitos kipuja olla vielä rv33?

    Äänestä

  • minä vain.. kirjoitti:

    tuota pitäisikö liitos kipuja olla vielä rv33?

    Kaiketi kestävät loppuun saakka, jos ovat ylipäänsä alkaneetkaan...näin ainakin omalla kohdalla ja erityisesti viimeinen kuukausi kolmannen raskauden aikana oli todella tuskaisaa :-(

    Esikoisen kohdalla en edes tiennyt mitä liitoskivut ovat, toisen kohdalla olin ihmeissäni, kolmas oli helvettiä.....*huoh* toivottavasti ei äityisi kovin pahaksi tämän neljännen kohdalla.

    Mun esimiehellä on aikoinaan syntynyt 4 lasta ja hän kertoi, että toinen raskaus oli todella kelju liitoskipujen takia, tuntui oikein hankalalta kävely yms., mutta muissa odotuksissa ei kuitenkaan ollut erityisen pahoja "rampauttavia/elämää hankaloittavia" liitoskipuja taikka muitakaan kipuja.

    Mutta on se vaan niin mahtavaa ja ihanaa, kun vauva syntyy....muistan vieläkin oikein hyvin, miten liitoskivut hävisi synnytyksen myötä.
    Synnärilläkin heti ekana yönä, kun käänsi esim. kylkeä toiselle puolelle, niin ei tuntunut sairaalloisen kivuliasta vihlaisua häpyluussa yms. :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vain.. kirjoitti:

mitä pitäisi tehdä kun häpyluuhun sattuu ihan hirveesti hyvä jos kävelemään pystyy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu