Tietääkö joku (todellinen tieto) mihin asti ulottuu kehitysvammaisten laitoksissa asuvien itsemääräämisoikeus? Kyseessä on tapaus, jossa henkilö tupakoi sisätiloissa ja vaarantaa näin ollen muidenkin asuntolassa asuvien turvallisuuden. Tapaukseen puuttumatta jättämistä perustellaan itsemääräämisoikeuden kunnioittamisella. Minä en voi ymmärtää, miten lapsen tasolla olevan oikeudet menevät edelle muiden samaisten tapausten suhteen. Juuri ohjauksen tarpeen takiahan keh.ihmiset asuvat muualla kuin yksin kotona. Miksi ohjaajilla on työnkuvanaan puuttuminen esim. syömiseen liittyviin asioihin, (muuten saattaisi käydä niin että se kävisi jopa hengenvaaralliseksi) muttei tälläiseen oikeasti muitakin vaarantavaan asiaan saa puuttua? Kuka ottaa vastuun jos jotain todella tapahtuu? Ei kauheesti kiinnosta joutua syytteeseen "työtehtävien laiminlyönnistä"..joskus tuntuu siltä, että oikeuksien perään kuuluttamiselta ollaan unohdettu tyystin velvollisuudet. Oikeeesti suututtaa!!!
kehitysvammaisten
itsemääräämisoikeudesta
3214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sisätiloissa tupakoiminen asuntolassa liitty mielestäni tupakkalakiin ja asuntolan järjestyssääntöihin eikä itsemääräämisoikeuteen. Ulkona tapahtuva tupakointi taas kuuluu mielestäni itsemääräämisoikeuden piiriin.
http://www.suomenash.fi/sivu.php?artikkeli_id=143
..tarkoittaa käsittääkseni tässä tapauksessa sitä, että tupakkaa ja siihen liittyviä välineitä ei voida mennä ottamaan pois, sillä ne ovat sen henkilön omaisuutta.
Sen sijaan itse tupakointiin voidaan kyllä puuttua. Eli jos asuntolan järjestyssäännöissä on kielletty polttaminen, voidaan polttaminen estää, tai jos polttaminen on sallittua vain tietyissä niille varatuissa paikoissa, niin silloin tupakoitsija tulee ohjata niihin. Tämä koskee tietenkin sellaisia asuntoloita, joissa on huoneista pääsy yhteisiin tiloihin.
Sen sijaan jos kyse on varsinaisista asuntola-asunnoista, joihin on kuljetaan ulkokautta, niin tällöin tupakointi on tietenkin asuntolan sääntöjen asettamissa rajoissa asukkaan itse päätettävissä.
..ok. En tiedä onko asuntolalla omat järj.säännöt, mutta sellset tulis pikaisesti kehittää ainakin. Ongelma on varmaankin siinä, ettei tätä henkilöä pysty vahtimaan (ei ole olemassa 24/7 valvontaa) periaatteessa muutoin kun takavarikoimalla ne röökit. Väärä paikkahan tuollainen kevyesti ohjattu asuntola on kyseiselle tapaukselle..