Tullessani kotiin lentokentältä laukkuni varastettiin bussin tavaratilasta eilen 14.7. Ihmettelenpä vain miten tällaista Suomessa tapahtuu... Laukussa oli viikon ostokset Tukholman reissulta ja muuta tavaraa, pääasiassa vaatteita ja kenkiä. Ei siis arvotavaroita mutta kyllä sisällölle arvoa muutenkin kertyy. Bussin kuljettaja epäili erään pariskunnan ottaneen laukun epähuomiossa Leppävaaran pysäkillä mutta eipä ole mitään kuulunut. Laukussa oli siis yhteystietoni selvästi esillä.
Onko kellekään sattunut vastaavaa? Ja miten homma on edennyt.. Maanantaina täytyy alkaa selvitellä kuka on korvausvelvollinen, koska laukkua ja sen sisältöä tuskin koskaan tulen näkemään. :(
Laukku vietiin bussin 540 tavaratilasta
5
1317
Vastaukset
- Bussiyhtiön
Olevan vastuussa...Kai niillä vakuutus on.itse ainakin nostaisin ison haloon jos laukkuni katoaisi!!!
- Jepajeeh
Miksi kukaan olisi sinulle korvausvelvollinen? Olisit pitänyt huolta laukustasi. Ja vielä ihanko SUOMESSA tälläistä tapahtui "ohhoh"!!
Joku kusipää nyt yksinkertaisesti vain syyhki laukkusi. Sellaista sattuu, elämä on, jne. Komerossako olet elänyt? - löytyi
Joo eli laukku sitten löytyikin maanantaina Turusta. Joku oli heittänyt sen Turkuun menevään bussiin.
Ja tiedoksi: bussiyhtiö olisi ollut korvausvelvollinen.- Korvausta
Pyysitkö bussiyhtiöltä korvauksia laukun henkisistä kärsimyksistä ja heitteille jätöstä. Jos et niin kannattaa pyytää, jos eivät suostu maksamaan niin oikeuteen vaan juttu. Noh, toivottavasti laukku toipuu tapauksesta.
- konneks-bussi
Ei mitenkään ole mahdollista että bussifirma olisi joutunut maksumieheksi. Milläs oisit todistanu että sulla oli sellane laukku? muutenhan kaikki tekis jotain tollasia petoksia että mun laukku katos tavaratilasta voi kauhia ku se oli mummon perintökalleuksia täynnä tai niinku sinä että ostoksia ja vaatteita joista kertyy hintaa...
ei meijän firma ainakaan mitään maksa tollasis tapauksis. kysyin iha vaan varmistuakseni sen tossa äsken kaffepausilla esimieheltäni ja se sano että ei missään tapauksessa makseta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712963
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792138
- 951956
- 321702
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191195