Laukku vietiin bussin 540 tavaratilasta

lentokenttä-espoon keskus

Tullessani kotiin lentokentältä laukkuni varastettiin bussin tavaratilasta eilen 14.7. Ihmettelenpä vain miten tällaista Suomessa tapahtuu... Laukussa oli viikon ostokset Tukholman reissulta ja muuta tavaraa, pääasiassa vaatteita ja kenkiä. Ei siis arvotavaroita mutta kyllä sisällölle arvoa muutenkin kertyy. Bussin kuljettaja epäili erään pariskunnan ottaneen laukun epähuomiossa Leppävaaran pysäkillä mutta eipä ole mitään kuulunut. Laukussa oli siis yhteystietoni selvästi esillä.

Onko kellekään sattunut vastaavaa? Ja miten homma on edennyt.. Maanantaina täytyy alkaa selvitellä kuka on korvausvelvollinen, koska laukkua ja sen sisältöä tuskin koskaan tulen näkemään. :(

5

1349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bussiyhtiön

      Olevan vastuussa...Kai niillä vakuutus on.itse ainakin nostaisin ison haloon jos laukkuni katoaisi!!!

    • Jepajeeh

      Miksi kukaan olisi sinulle korvausvelvollinen? Olisit pitänyt huolta laukustasi. Ja vielä ihanko SUOMESSA tälläistä tapahtui "ohhoh"!!

      Joku kusipää nyt yksinkertaisesti vain syyhki laukkusi. Sellaista sattuu, elämä on, jne. Komerossako olet elänyt?

    • löytyi

      Joo eli laukku sitten löytyikin maanantaina Turusta. Joku oli heittänyt sen Turkuun menevään bussiin.

      Ja tiedoksi: bussiyhtiö olisi ollut korvausvelvollinen.

      • Korvausta

        Pyysitkö bussiyhtiöltä korvauksia laukun henkisistä kärsimyksistä ja heitteille jätöstä. Jos et niin kannattaa pyytää, jos eivät suostu maksamaan niin oikeuteen vaan juttu. Noh, toivottavasti laukku toipuu tapauksesta.


      • konneks-bussi

        Ei mitenkään ole mahdollista että bussifirma olisi joutunut maksumieheksi. Milläs oisit todistanu että sulla oli sellane laukku? muutenhan kaikki tekis jotain tollasia petoksia että mun laukku katos tavaratilasta voi kauhia ku se oli mummon perintökalleuksia täynnä tai niinku sinä että ostoksia ja vaatteita joista kertyy hintaa...
        ei meijän firma ainakaan mitään maksa tollasis tapauksis. kysyin iha vaan varmistuakseni sen tossa äsken kaffepausilla esimieheltäni ja se sano että ei missään tapauksessa makseta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3950
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3455
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3397
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3337
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      2991
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2905
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      74
      2628
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe