valaisimen kytkentä

ostin ikeasta lampun. nyt pitäisi piuhat kytkeä sen sokeripalaan.siinä on paikka maajohdolle , mutta talossani on vanhat piuhat joissa ei ole ollenkaan maajohdinta.kytkenkö sen ilman sitä maajohdinta vai teenkö hyppylenkin sokeripalassa maasta- nollaan?
4935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voisiko ajatella näin; Tilassa johon valaisin tulee lienee vaarattomiin käyttöolosuhteisiin asennettuja "0-luokan" maadoittamattomia pistorasioita? Noihin rasioihin sopii ja niissä voi käyttää I-luokan (schuko-)pistotulpalla varustettuja sähkölaitteita. Silloin suojaliuska jää kytkemättä ja laite suojamaadoittamatta. Valaisimen kanssa sama tilanne? Nollailu saattaa muuttaa alkuperäisen käyttöolosuhteen.

Äänestä
  • Vaaralliset ja vaarattomat käyttöolosuhteet kiellettiin lailla vuonna 1996.
    Jos ei ole PE:tä, niin sitten sitä ei ole. Kytketään
    niinkuin olisi tehty joskus kauan sitten, eli vaihe
    vaiheeseen ja nolla nollaan, ja suojamaadoituksesta
    ei puhuta, kun sitä ei kerran ole.

    Äänestä

  • kytkestäjä kirjoitti:

    Vaaralliset ja vaarattomat käyttöolosuhteet kiellettiin lailla vuonna 1996.
    Jos ei ole PE:tä, niin sitten sitä ei ole. Kytketään
    niinkuin olisi tehty joskus kauan sitten, eli vaihe
    vaiheeseen ja nolla nollaan, ja suojamaadoituksesta
    ei puhuta, kun sitä ei kerran ole.

    Tulkinta tuokin. Suojamaadoituksestahan nimenomaan puhuttiin.

    Äänestä

Ennenkään ei keittössä tarvinnut maadoittaa esim. loistevalaisinta, koska se oli yli 225cm korkeudessa. Tuon rajan yläpuolelle ei tiskipöytäkään aiheuttanut vaarallisia käyttöolosuhteita.
Eikä valaisinta ollut tarkoituskaan käpälöidä käyttötoimenpiteenä, eli se ei aiheuttanut käyttäjälleen vaaraa.

Silloinen SETI olisi kyllä ilmoittanut, että valaisimen voi hyvin nollata tai jättää nollaamatta, riippuen siitä kuka asiaa kysyi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lampun asentaja kirjoitti:

ostin ikeasta lampun. nyt pitäisi piuhat kytkeä sen sokeripalaan.siinä on paikka maajohdolle , mutta talossani on vanhat piuhat joissa ei ole ollenkaan maajohdinta.kytkenkö sen ilman sitä maajohdinta vai teenkö hyppylenkin sokeripalassa maasta- nollaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu