moi oon aatellu hankkia mb 200d n. 500tkm ajetun mitä kantsii katsella?
ostamassa
mb 124w 200d
101103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että kattele tarjokkaita, ja osta paras tarjolla oleva!
Mikä nyt sun budjettiis sopii.
Jaa-a. Tekniikkahan noissa yleensä on aika lujassa. Ehkä kannattaa kuitenkin kuunnella ääniä perästä, jos ujeltaa, niin ei ole vielä vaarallista. Sitten jos kuuluu kolinaa, niin on vaarallista.
Samalla kannattaa edestä kattoo narinanivelet, niitähän ne vaihtaa aika ajoin.
Ruosteita tuppaa kertymään takaluukun muovilistan alle ainakin ja on kai niitä muitakin ruostepaikkoja.
Mihinkään nuo ei kulje, mutta eipä ne mitään syökään. Meillä on 200D ja mittarissa 625 tkm ja kulkee kun junan vessa, tosin meidän piikkiin on ajettu vasta reilu 10 000 tkm. Ja vikaa on korjattu sen verran, että kytkimen pääsylinteri piti vaihtaa.
Tuo 500 tkm ei muuten ole mitenkään paljon vielä noissa mersuissa. Aika tavallinen lukema näyttää olevan.
Kannattaa enemmän muuten kysellä noista sellaisista osoitteista kuin
http://www.mersuforum.net tai
http://www.mese.fi/forum/
Osaavat kertoa tarkemmin.
elä osta tuollaista linttaa osta joku auto
Vai linttaa.. Montako "autoa" pyörii Suomen maanteillä, joilla on ikää 10-20 vuotta ja mittarissa 500 000 kilometriä? Nämä 500 tkm ajetut mersut on kuule yllättävän yleisiä. Kurkkaa vaikka nettiautosta, niin paljon helpompi on löytää 500 tkm ajettu kuin 300 tkm ajettu 200-300D 124-korimallilla. Käsittääkseni tämä osoittaa vain sen, että ainakin nämä vanhemmat mersut kestävät isältä pojalle.
Vois kysyä montako 500 tkm ajettua 15-vuotta vanhaa tojotaa/mazdaa/tms "autoa" tulee vastaan kun ajat helsingistä utsjoelle?
itselläni on 605 pösö pääsiäisenä tuli 600000km täyteen kone on kestäny ja kori, vaihteistoon vaihdettiin synkkapakka 500000km jälkeen, saa nähdä miten pitkään pelaa, mersut on kyllä tunnetusti olleet kestäviä, ei muuten ole juuri japskeja tullut vastaan näillä kilometreillä, mersuja on.
Minkä ihmeen takia autolla pitäisi ajaa puoli miljoonaa kilometriä? Tekniikka kehittyy ja uudemmissa autoissa on kaikenlaista mukavaa varustetta. Kulkevat vähällä ja eivät saastuta niin paljoa.
mittarissa, 40 000 km sitten (viime joulu)herkistelin ruuvarilla jumineita takajarru sylintereitä kaverin kaa, kun en hoksanut ostaa uusia puristajia sinne taakse. Nyt jumittaa uudelleen,pitäis vissiin investoida 160 erkkiä uusiin puristajiin.
Osta pois, sika halpoja, paljon tarjolla, ts tinkiä voi. D-vero tulee jo kotiin alee 10 000 km ajuilla vuodessa. Ja se kateus....
Joo, kaveri ei kerkii kattoo jarruja vielä, eli lisää kehuja.
Simppeliä tekniikkaa, jopa minäkin osaan tehdä sille jotain. Kulutus osat sika halpoja, ks esim Motonetin tai Merteilin sivuilta, Veholta voi jotain erikoisempaa ostaa jos ei muualta saa. Oman rieskan kone on ihan tikissä ja se ei syö öljyä, vaikka kone tila onkin rivon epäsiisti.
Jos katsot esim Nettiautosta diiseli meset vuosimallia 85-94, niin huomaat, että niitä on aivan sikana myynnissä. Kilsoja ei kannata paljon tuijottaa, kun on melkein aina ruuvattu, helppoa, mittaristo on iakasta samanlainen kuin 123 sarjassa.
Hinnan putoaminen on aiheuttanut sen, että huolto on voinut jäädä viime vuosina vähän vähäiseksi. Mottiin käy halvimmat nesteen 10/30W öljyt (20 l 38 €) ja filteri 7 erkkiä. Kakssataseen voi vaihtaa (jos ei oo pohjapanssari) öljyt vaikka parkkipaikalta, astia alle ja öljyroppu auki koneen kyljestä, johon yltää pikkasen kurkottelemalla konehuoneesta käsin. Öljyä menee yli kuusi litraa ja suodatin on tuplaten isompi, kuin normaali kinnerissä, selittää osaltaan koneen kestävyyttä.
Ja se teho on päätähuimaava, vaan onpa tuolla kerinnyt töihin ja aina joskus ihan rekankin ohi. Kuppa nakertaa, ks tunkin reunat, ikkunoiden listojen ympärykset, etupyörän ja vilkun väli puskurin etupuolella, ovien alareunat ja ovien ikkunoissa levitä tiiviestettä niin kuin pimppiä…
Jos löydät ruosteettoman yksilön, iske kiinni. Ainut paskapuoli, että joutuu kuuntelee ”sääliä vanhasta romusta”, mutta paskaakos siitä.
Kulutus omalla 200d automaatilla on matkaajossa 6,5 l litraa, toki motarilla jos polkee 140 lasissa niin menee sitten enemmän.
Kiva auto, itsellä vaan pitää miettiä tekohengittääkö tuota vielä vuoden vai jaksaisko investoida paritonnia uuteen rieskaan. Sika halpoja ja nyt on ostajan markkinat kerrankin perseaukisella.
Jos asut täällä pääkaupunkiseudulla, voit käydä katsoo mun melsua jos saan ne jarrut kondikseen. Rumahan se on, mutta niin olen minäkin,
Ai niin, sitten ne " Vie paaluttetavaksi, osta perkele uusi auto"-runkkarit voi ostella niitä romujaan velaksi ihan niin paljon kun lystäävät nimm kolmen asunnon loukussa.
juu tänää sit ostin mesen.oli kyllä hyvin kirjoteltu.
vaihto taakse, itse vaihtotyö noin tupakin verran per puoli. Ja ne kustannukset 15 ekee...