Onko muute pihattoelukoota pakko ajaa kesällä ulos auringonpaisteeseen paarmojen syötäväksi?
jaloittelu pakosta viel
kenny
9960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pakko, ja onneksi on, ettei seisoteta enää paikallaan koko alämäänsä!
Tiätkö mikä pihatto on? Ei ne oo siä kaulasta kiinni, ku va siemennettäessä, sattuneesta syystä.
Eiku sitä savottaa ja showta en välttämäti haluis nähdä, ku 60-80 päiselle karjalle ruvetaan opettamaan laiduntamista, siinä saa olla koko pitäjä sitte hajeskelemassa niit elukoota lähiseuduilta ku mennään aidoosta läpi.
ei ole lehmillä ulkoiluttamispakkoa.
"Lomittajatar: Ei ole lehmillä ulkoiluttamispakkoa."
Minun mielestäni on. TV:ssä juuri vähän aikaa sitten sanottiin, että lypsylehmien on päästävä ulos laiduntamaan. Mikä nyt on mielestäni hyvinkin ymmärrettävää. Kukapa sitä jaksaisi seistä koko elämäänsä yhdessä ja samassa paikassa.
Anteeksi, lomittajatar. En huomannut että jatkoit otsikostasi tuota tekstiä. Niin, pihatossa ei tietääkseni ole pakkoa.
Lukekaapas MMM:n sivuja tarkemmin.
Vaikka kyseessä onkin pihatto, niin siltikin ulkoilu mahdollisuus on pakollinen, eli täytyy olla jaloittelu tarha.
Tarhan koko on riippuvainen eläin määrästä. Minimi tais olla puoli hehtaaria.
Maa-ja metsätalousministeriön sivuilla lukee selvällä suomenkielellä seuraavasti:
Lypsylehmät ja pääasiassa maidontuotantoa varten kasvatettavat hiehot, joita pidetään KYTKETTYINÄ, tulee päästää vähintään 60 päivän ajaksi laitumelle tai muuhun tarkoituksenmukaiseen jaloittelutilaan ajanjaksona, joka alkaa 1 toukokuuta ja päättyy 30 syyskuuta.
Jaloittelutilan pinta-ala on oltava vähintään 6m2, siellä pidettävä nauta.Pinta-ala kuitenkin vähintään 50m2.Hiehoilla tarkoitetaan vähintään 8kk ikäistä poikimatonta naaraspuolista nautaeläintä.
Eli kytkettyinä olevien lehmien/hiehojen tulee päästä jalottelemaan.MMM-sivuilla on kyllä määritelmät, millainen ulkotarhan tulee olla ja miten laiduntamisen tulee tapahtua, jos näin toimitaan.Ulkoiluttamispakkoon saa eläinlääkäriltä anoa vapautusta, jos esim isot valtatiet tai jyrkät rinteet eivät suo mahdollisuutta siihen eläinten tapatuemariskin vuoksi.
Laiduntaminen ja ulkoilu on hyvä asia, jota varmasti harrastetaan, jos siihen on mahdollisuus.
Jaloittelupakko koskee kaikkia lehmiä. Kuitenkin pihatto itsessään katsotaan lain määrittelemäksi ulkoilualueeksi. Toisin sanoen Pijhatossa eläviä lehmiä ei tarvitse ulkoiluttaa.
Toisakseen mitään eläintä ei tarvitse välttämättä ulkoiluttaa kesän kuumimpina päivinä tai pahimpaan paarma/ötökkä aikaan. Kesästään löytyy helposti 60 pilvisempää ja viileämpää päivää. Ötököitäkin on vähemmän, jos ulkoiluttamisen hoitaa toukokuussa ja loput päivät elo-syyskuussa. Lakia ei ole tehty huonontamaan vaan parantamaan eläinten elinoloja.
Kytketyt eläimet on laskettava ulos....Mutta kyllä sitä ny kai jokasen järki sanoo, jotta on se aidanteko halvempaa, kun kuskata kärryllä se ruoka navettaan.. ..jos nimittäin vaan on mahdollisuus siihen laiduntamiseen.. Ja ne paarmat tuntuvat nyt tänävuonna olevan varsin kova tekosyy monille junturoille. Ei ne paarmat paukamaa kummempaa tee, kun ei ihmisellekään niin pahaa jälkee tuu.