Miten on, saako autoa ajaa paljain jaloin, ilman kenkiä? Mitä laki sanoo tästä asiasta? Voidaanko kuljettajaa sakottaa kengittä ajamisesta?
Avojaloin autoilu?
Terttu marjatta
163056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tietääkseni tieliikennelaissa ei määritellä, että ajoneuvon kuljettajan jalan ja kaasupolkimen välissä pitäisi olla kenkä.
Itse autoilen avojaloin aina rannalta tultaessa, mutta toki jarrutusvoima ym. on selvästi heikompi avojaloin kuin kengät jalassa. Mutta sakkoihin en usko olevan perusteita. Autoilusta ilman paitaa voisi naisihminen saada sakot.
Miksi nainen voisi saada paidatta autoilusta sakot? Vaikka ei olisi edes rintsikoita?
Autohan kuuluu kotirauhan piiriin ja jokainen saa omassa kodissaankin viuhahdella ikkunan edessä sen kun lystää ilman että siinä olisi mitään sakotettavaa.
Ei auto ainakaan tuollaisessa mielessä minkäänlaista kotirauhan suojaa nauti. Toisaalta, omalla parvekkeellakin nakuilusta on sakkoja annettu.
Tottakai jokainen voi kotonaan vaikka sikaan yhtyä, mutta toimitus ei saa näkyä julkiselle paikalle.
Eli jos joku viuhahtelee kodissaan ikkunan edessä niin, että vaikka kadulle näkyy, hän syyllistyy RL 17 luvun 21 pykälän mukaiseen sukupuolisiveellisyyden julkiseen loukkaamiseen.
Pykälässä on tosin ehto, että sen täytyy aiheuttaa pahennusta.
Upeavartaloisen naisen paidattomana ikkunassa vilahtelu ei ainakaan miehissä pahennusta aiheuta, mutta kateellisista naisista en mene vakuuttamaan.
Auto ei nauti kotirauhan suojaa, ellei sitä käytetä nimenomaan asumiseen.
Ok, ei olennaista otsikkoon nähden mutta todetaan kuitenkin.
Henkilö-auto on kotirauhan suojaa nautiva alue, vaikka siellä ei asuisikaan.
Samoin vene.
Lain määritelmä on seuraava: "Kotirauhan suojaamia paikkoja ovat asunnot, loma-asunnot ja muut asumiseen tarkoitetut tilat, kuten hotellihuoneet, teltat, asuntovaunut ja asuttavat alukset, sekä asuintalojen porraskäytävät ja asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen."
Rekan nuppi katsotaan kotirauhan suojaamaksi tilaksi silloin kun se on ns. makuuhytti, eli siellä on erillinen osa nukkumista varten.
että ei ole suositeltavaa ajaa paljain jaloin.Tuskin sakkoja antavat,mutta huomauttaa voivat.Luulen sen olevan jonkinlainen turvallisuusriski,niinkuin joku tuossa sanoikin,menetät tuntuman polkimeen ilman kenkää.
Kun ajat autoa ilman kenkiä niin tuntuma polkimiin on silloin PAREMPI kun EI ole kenkää siinä välissä.
Poljintuntuma on huomattavasti parempi ja tarkempi ilman kenkiä, kun siihen on tottunut. Itse olen ajellut kesällä ilman kenkiä. Kun nyt piti ajaa kenkien kanssa pitkästä aikaa, se tuntui oudolta ja poljintuntuma tuntui hyvin epämääräiseltä verrattuna paljain jaloin ajamiseen.
Retu ja Vilma Kivinen muistaakseni ajelivat avojaloin. Samoin teki Sorasen perhe.
"että ei ole suositeltavaa ajaa paljain jaloin.Tuskin sakkoja antavat,mutta huomauttaa voivat.Luulen sen olevan jonkinlainen turvallisuusriski,niinkuin joku tuossa sanoikin,menetät tuntuman polkimeen ilman kenkää. "
Siis mitä? Tuntumahan vain paranee kun siinä ei ole mitään välissä, tun pässi :D Eivätkä edes huomauta.
ajella. oli haastattelu juuri lehdessä asiasta ja laki ei kiellä sitä kunhan kengät eivät pyöri jalkotilassa niin että voivat mennä poljinten alle.
enkä muuten ole mikään rekkakuski,mutta kesällä aina puukengät jalassa.Niilläkin saa posotella miten haluaa vaikka jotkut aina väittää ettei nillä saisi ajaa.
Nimittäin autossa saa tehä "melkein mitä vaan" seim syödä,juoda(ei viinaa;)Eellei ole matkustajana, siten pitkäkin matka tuntuu pikkupyrähdykseltä)paitsi puhua kännykkään ilman hansfreeta.