Eikös silloin mennä vaeltajiin, kun on ollut 3 vuotta vartiossa? Sitten jotkut pari pääsee Vartionjohtaja koulutukseen?
Milloin vaeltajiin?
3
699
Vastaukset
- Nimetön
sehän nyt riippuu lippukunnasta. me oltiin aika kauan virallisesti vartio, ei sillä niin väliä ollu, mikä se nimitys oli. ja kaikki meistä oli vj-kurssilla, lpk järjesti ite. kaipa sitä vaeltajiks tullaan siinä 14-15v., mene ja tiedä, miten se kussakin lippukunnassa menee.
eli oli taas vaihteeks aika ympäripyöree vastaus;) - Masaaaka
Eipä tuohon voi vastata, kuin ympäripyöreästi:) Vaihtelee kovasti lippukunnittain. Vartiossa ollaan periaatteessa 14 -vuotiaaksi, sitten voi siirtyä vaeltajatoiminnan piiriin.
VJ -koulutus, eli VJ -peruskurssin suhteen vaihtelua on vuoden mittaisesta "härdellistä" kahden viikonlopun kursiinpakettiin. Koska koulutukseen / kurssille "pääsee" riippuu lpk:sta.
Meillä on syksystä kevääseen kestävä VJ-kurssi. Siinä on koulutusviikonloppuja ja sitten muuta toimintaa, koulutusilta (siis oman vartion kokouksten lisäksi) kerran kuussa jne. Keväälllä siirtymät pääsevät käymään vaeltajaryhmänkin kokouksissa.
Vaeltajaksi huomaa siirtyneensä, kun on suorittanut vaeltajakasteen. Sitä ei sitten voi missata:)- okkim
Niin ympäripyöreyttä vielä...
Vaeltaja on SPn mukaan yli 14v partiolainen jolla ei ole muita pestejä partiossa eli käytännössä ei ole johtaja esim VJ. Tästä on lippukunnittain paljon variaatioita ja piireittäinkin asiat vaihtelee. Suurimmassa osassa vaeltajat ovat vjtä tai vanhempia johtajia.
Hyvää informaatiota löytyy www.vaeltajat.tk jossa on hämeen vaeltajatryhmän sivut. Sieltä pääsee myös SPn sivuille jossa on oma määritelmä.
Pääasia on että haluaa toimia valtajana ja tehdä omaa ohjelmaa ja projekteja.
Pykällys eli vaeltaja kaste ei ikävä kyllä ole kovin yleinen. Eli sen voi missata jos lippukunnassa ei ole pykällys perinnettä :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie4116805Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta904354Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1044284Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443694Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1373668Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1563652Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2483579Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413123Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a143094Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1162850