Eikös silloin mennä vaeltajiin, kun on ollut 3 vuotta vartiossa? Sitten jotkut pari pääsee Vartionjohtaja koulutukseen?
Milloin vaeltajiin?
3
701
Vastaukset
- Nimetön
sehän nyt riippuu lippukunnasta. me oltiin aika kauan virallisesti vartio, ei sillä niin väliä ollu, mikä se nimitys oli. ja kaikki meistä oli vj-kurssilla, lpk järjesti ite. kaipa sitä vaeltajiks tullaan siinä 14-15v., mene ja tiedä, miten se kussakin lippukunnassa menee.
eli oli taas vaihteeks aika ympäripyöree vastaus;) - Masaaaka
Eipä tuohon voi vastata, kuin ympäripyöreästi:) Vaihtelee kovasti lippukunnittain. Vartiossa ollaan periaatteessa 14 -vuotiaaksi, sitten voi siirtyä vaeltajatoiminnan piiriin.
VJ -koulutus, eli VJ -peruskurssin suhteen vaihtelua on vuoden mittaisesta "härdellistä" kahden viikonlopun kursiinpakettiin. Koska koulutukseen / kurssille "pääsee" riippuu lpk:sta.
Meillä on syksystä kevääseen kestävä VJ-kurssi. Siinä on koulutusviikonloppuja ja sitten muuta toimintaa, koulutusilta (siis oman vartion kokouksten lisäksi) kerran kuussa jne. Keväälllä siirtymät pääsevät käymään vaeltajaryhmänkin kokouksissa.
Vaeltajaksi huomaa siirtyneensä, kun on suorittanut vaeltajakasteen. Sitä ei sitten voi missata:)- okkim
Niin ympäripyöreyttä vielä...
Vaeltaja on SPn mukaan yli 14v partiolainen jolla ei ole muita pestejä partiossa eli käytännössä ei ole johtaja esim VJ. Tästä on lippukunnittain paljon variaatioita ja piireittäinkin asiat vaihtelee. Suurimmassa osassa vaeltajat ovat vjtä tai vanhempia johtajia.
Hyvää informaatiota löytyy www.vaeltajat.tk jossa on hämeen vaeltajatryhmän sivut. Sieltä pääsee myös SPn sivuille jossa on oma määritelmä.
Pääasia on että haluaa toimia valtajana ja tehdä omaa ohjelmaa ja projekteja.
Pykällys eli vaeltaja kaste ei ikävä kyllä ole kovin yleinen. Eli sen voi missata jos lippukunnassa ei ole pykällys perinnettä :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi793877Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo693677Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks402203Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä522169- 582054
- 511746
- 271429
Vuoksesi kaiken
Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua1151173Kehu kaivattuasi
Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.1051119- 601089