Eikös silloin mennä vaeltajiin, kun on ollut 3 vuotta vartiossa? Sitten jotkut pari pääsee Vartionjohtaja koulutukseen?
Milloin vaeltajiin?
3
674
Vastaukset
- Nimetön
sehän nyt riippuu lippukunnasta. me oltiin aika kauan virallisesti vartio, ei sillä niin väliä ollu, mikä se nimitys oli. ja kaikki meistä oli vj-kurssilla, lpk järjesti ite. kaipa sitä vaeltajiks tullaan siinä 14-15v., mene ja tiedä, miten se kussakin lippukunnassa menee.
eli oli taas vaihteeks aika ympäripyöree vastaus;) - Masaaaka
Eipä tuohon voi vastata, kuin ympäripyöreästi:) Vaihtelee kovasti lippukunnittain. Vartiossa ollaan periaatteessa 14 -vuotiaaksi, sitten voi siirtyä vaeltajatoiminnan piiriin.
VJ -koulutus, eli VJ -peruskurssin suhteen vaihtelua on vuoden mittaisesta "härdellistä" kahden viikonlopun kursiinpakettiin. Koska koulutukseen / kurssille "pääsee" riippuu lpk:sta.
Meillä on syksystä kevääseen kestävä VJ-kurssi. Siinä on koulutusviikonloppuja ja sitten muuta toimintaa, koulutusilta (siis oman vartion kokouksten lisäksi) kerran kuussa jne. Keväälllä siirtymät pääsevät käymään vaeltajaryhmänkin kokouksissa.
Vaeltajaksi huomaa siirtyneensä, kun on suorittanut vaeltajakasteen. Sitä ei sitten voi missata:)- okkim
Niin ympäripyöreyttä vielä...
Vaeltaja on SPn mukaan yli 14v partiolainen jolla ei ole muita pestejä partiossa eli käytännössä ei ole johtaja esim VJ. Tästä on lippukunnittain paljon variaatioita ja piireittäinkin asiat vaihtelee. Suurimmassa osassa vaeltajat ovat vjtä tai vanhempia johtajia.
Hyvää informaatiota löytyy www.vaeltajat.tk jossa on hämeen vaeltajatryhmän sivut. Sieltä pääsee myös SPn sivuille jossa on oma määritelmä.
Pääasia on että haluaa toimia valtajana ja tehdä omaa ohjelmaa ja projekteja.
Pykällys eli vaeltaja kaste ei ikävä kyllä ole kovin yleinen. Eli sen voi missata jos lippukunnassa ei ole pykällys perinnettä :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1178063
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1355353Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323641Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1243574Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352604Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971540Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?701406Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376