Onkelma

Probleema

Mulla on paha ongelma, kertokaa mulle yksinkertaisesti miten kompassilla suunnistetaan?

5

1175

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • m61

        jos haluaa tarkan suunnan on otettava huomioon eranto , mutta tuo edellinen on riittävän tarkka .


    • RÖH~

      Kompassi pureskellaa pieniksi muruikso ja syödääm tuhti annos hernerokkaa aimpanssin tai samatasoisen Nuukaion elämywsoppaan kanssa.

      Kun pieretys almaa, keskisormi pannaan kartalla osoittamaan haluttua kohdetta, joka tällöin löytyy seuraamalla hajuttominta suntaa.

      :8)

    • makke8678

      1. Suunnan otto: Pistä kompassi kartalle niin, että
      toinen pitkistä sivuista kulkee rastin a ja b välillä kulkusuutanuolen osoittaessa sinne minne mennään, eli rastille b. Nyt käännät neularasiaa niin, että pohjoishaarukka osoittaa kartan yläreunaan ja kompassin ja kartan suuntaviivat ovat yhdensuuntaisia. Ota kompassi käteen ja käännä itseäsi ja kompassia niin, että pohjoisnuoli menee pohjoishaarukan "sisään". Suunta on valmis.
      2. Suunnassa kulkeminen: Älä katso kulkiessa koko aikaa kompassia, vaan ota suuntanuolen avulla joku kiintopiste, esim. kivi tai iso puu ja kulje sitä kohti. Kun olet päässyt kiintopisteelle asti, katso taas joku uusi kiintopiste.

    • lurttanalle

      Olet varmasti uusi partsa! Tervetuloa joukkoomme. Toivottavasti voisit alkaa kanssani sähköpostikirjekamuiksi?

      mutta asiaan. Kompassin toinen laita(en osaa sanoa, kumpi) laitetaan alkupisteestä(yleensäkin siitä, missä juuri nyt olet) loppupisteeseen. Jos kompassin reuna ei riitä, ota tietty piste, jossa otat uuden suunnan. Sitten käännät pyöritettävää osaa, kunnes ympyrän viivat ovat samassa linjassa, kun kartan reuna. Tässä apuna ovat kartan viiva, ne pystyt, tietenkin(eli partiossa pohjois-etelä). Näin ollen laitat kompassin napasi korkeudelle ja pyörit paikallasi niin kauan, että pääsi on sekaisin. No ei vaineskaan! ;) Pyöri, kunnes merkit ja se yksi merkki ovat samassa linjassa. Sitten kun lähdet liikkumaan etiäpäin, pitäisi sinun tulla etsimääsi paikkaan. Muista kuitnkin ottaa välillä kiintopisteitä, ettet eksy reitiltäsi, sillä jos olet aivan hukassa ja lähdet seuraamaan kompassia, et taatusti löydä määränpäätäsi. Mutta älä huoli, teitä ei laiteta metsään, ennen kuin osaatte varmasti, tai joku porukastasi osaa.
      Toinen tapa on erittäin helppo, ja yleensäkin vain harjoitus. pyydät, että kaverisi sanoo kaksi lukua, ensimmäinen on asteluku. Esim. 245. Pyöritä kiekkoon 245. Toisesta luvusta tulee askelmääräsi. Esim. 13. Sitten vain kävelet 13 askelta nuolin osoittamaan suuntaan.

      Tämä oli toivottavasti edes jotain alkua, mutta olen kuuluisa, siitä, etten osaa selittää toiselle, joten lisää kommia tänne!!! Myös kokeneet eräilijät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2047
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1105
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      95
      794
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      131
      790
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      717
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      60
      690
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      672
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      656
    Aihe