Onkelma

Probleema

Mulla on paha ongelma, kertokaa mulle yksinkertaisesti miten kompassilla suunnistetaan?

5

1112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • m61

        jos haluaa tarkan suunnan on otettava huomioon eranto , mutta tuo edellinen on riittävän tarkka .


    • RÖH~

      Kompassi pureskellaa pieniksi muruikso ja syödääm tuhti annos hernerokkaa aimpanssin tai samatasoisen Nuukaion elämywsoppaan kanssa.

      Kun pieretys almaa, keskisormi pannaan kartalla osoittamaan haluttua kohdetta, joka tällöin löytyy seuraamalla hajuttominta suntaa.

      :8)

    • makke8678

      1. Suunnan otto: Pistä kompassi kartalle niin, että
      toinen pitkistä sivuista kulkee rastin a ja b välillä kulkusuutanuolen osoittaessa sinne minne mennään, eli rastille b. Nyt käännät neularasiaa niin, että pohjoishaarukka osoittaa kartan yläreunaan ja kompassin ja kartan suuntaviivat ovat yhdensuuntaisia. Ota kompassi käteen ja käännä itseäsi ja kompassia niin, että pohjoisnuoli menee pohjoishaarukan "sisään". Suunta on valmis.
      2. Suunnassa kulkeminen: Älä katso kulkiessa koko aikaa kompassia, vaan ota suuntanuolen avulla joku kiintopiste, esim. kivi tai iso puu ja kulje sitä kohti. Kun olet päässyt kiintopisteelle asti, katso taas joku uusi kiintopiste.

    • lurttanalle

      Olet varmasti uusi partsa! Tervetuloa joukkoomme. Toivottavasti voisit alkaa kanssani sähköpostikirjekamuiksi?

      mutta asiaan. Kompassin toinen laita(en osaa sanoa, kumpi) laitetaan alkupisteestä(yleensäkin siitä, missä juuri nyt olet) loppupisteeseen. Jos kompassin reuna ei riitä, ota tietty piste, jossa otat uuden suunnan. Sitten käännät pyöritettävää osaa, kunnes ympyrän viivat ovat samassa linjassa, kun kartan reuna. Tässä apuna ovat kartan viiva, ne pystyt, tietenkin(eli partiossa pohjois-etelä). Näin ollen laitat kompassin napasi korkeudelle ja pyörit paikallasi niin kauan, että pääsi on sekaisin. No ei vaineskaan! ;) Pyöri, kunnes merkit ja se yksi merkki ovat samassa linjassa. Sitten kun lähdet liikkumaan etiäpäin, pitäisi sinun tulla etsimääsi paikkaan. Muista kuitnkin ottaa välillä kiintopisteitä, ettet eksy reitiltäsi, sillä jos olet aivan hukassa ja lähdet seuraamaan kompassia, et taatusti löydä määränpäätäsi. Mutta älä huoli, teitä ei laiteta metsään, ennen kuin osaatte varmasti, tai joku porukastasi osaa.
      Toinen tapa on erittäin helppo, ja yleensäkin vain harjoitus. pyydät, että kaverisi sanoo kaksi lukua, ensimmäinen on asteluku. Esim. 245. Pyöritä kiekkoon 245. Toisesta luvusta tulee askelmääräsi. Esim. 13. Sitten vain kävelet 13 askelta nuolin osoittamaan suuntaan.

      Tämä oli toivottavasti edes jotain alkua, mutta olen kuuluisa, siitä, etten osaa selittää toiselle, joten lisää kommia tänne!!! Myös kokeneet eräilijät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12165
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      169
      11198
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6553
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5337
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      203
      3841
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3633
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2685
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      174
      2388
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      47
      2205
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe