Onkelma

Probleema

Mulla on paha ongelma, kertokaa mulle yksinkertaisesti miten kompassilla suunnistetaan?

5

1156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • m61

        jos haluaa tarkan suunnan on otettava huomioon eranto , mutta tuo edellinen on riittävän tarkka .


    • RÖH~

      Kompassi pureskellaa pieniksi muruikso ja syödääm tuhti annos hernerokkaa aimpanssin tai samatasoisen Nuukaion elämywsoppaan kanssa.

      Kun pieretys almaa, keskisormi pannaan kartalla osoittamaan haluttua kohdetta, joka tällöin löytyy seuraamalla hajuttominta suntaa.

      :8)

    • makke8678

      1. Suunnan otto: Pistä kompassi kartalle niin, että
      toinen pitkistä sivuista kulkee rastin a ja b välillä kulkusuutanuolen osoittaessa sinne minne mennään, eli rastille b. Nyt käännät neularasiaa niin, että pohjoishaarukka osoittaa kartan yläreunaan ja kompassin ja kartan suuntaviivat ovat yhdensuuntaisia. Ota kompassi käteen ja käännä itseäsi ja kompassia niin, että pohjoisnuoli menee pohjoishaarukan "sisään". Suunta on valmis.
      2. Suunnassa kulkeminen: Älä katso kulkiessa koko aikaa kompassia, vaan ota suuntanuolen avulla joku kiintopiste, esim. kivi tai iso puu ja kulje sitä kohti. Kun olet päässyt kiintopisteelle asti, katso taas joku uusi kiintopiste.

    • lurttanalle

      Olet varmasti uusi partsa! Tervetuloa joukkoomme. Toivottavasti voisit alkaa kanssani sähköpostikirjekamuiksi?

      mutta asiaan. Kompassin toinen laita(en osaa sanoa, kumpi) laitetaan alkupisteestä(yleensäkin siitä, missä juuri nyt olet) loppupisteeseen. Jos kompassin reuna ei riitä, ota tietty piste, jossa otat uuden suunnan. Sitten käännät pyöritettävää osaa, kunnes ympyrän viivat ovat samassa linjassa, kun kartan reuna. Tässä apuna ovat kartan viiva, ne pystyt, tietenkin(eli partiossa pohjois-etelä). Näin ollen laitat kompassin napasi korkeudelle ja pyörit paikallasi niin kauan, että pääsi on sekaisin. No ei vaineskaan! ;) Pyöri, kunnes merkit ja se yksi merkki ovat samassa linjassa. Sitten kun lähdet liikkumaan etiäpäin, pitäisi sinun tulla etsimääsi paikkaan. Muista kuitnkin ottaa välillä kiintopisteitä, ettet eksy reitiltäsi, sillä jos olet aivan hukassa ja lähdet seuraamaan kompassia, et taatusti löydä määränpäätäsi. Mutta älä huoli, teitä ei laiteta metsään, ennen kuin osaatte varmasti, tai joku porukastasi osaa.
      Toinen tapa on erittäin helppo, ja yleensäkin vain harjoitus. pyydät, että kaverisi sanoo kaksi lukua, ensimmäinen on asteluku. Esim. 245. Pyöritä kiekkoon 245. Toisesta luvusta tulee askelmääräsi. Esim. 13. Sitten vain kävelet 13 askelta nuolin osoittamaan suuntaan.

      Tämä oli toivottavasti edes jotain alkua, mutta olen kuuluisa, siitä, etten osaa selittää toiselle, joten lisää kommia tänne!!! Myös kokeneet eräilijät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      21
      1844
    2. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      462
      1501
    3. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      107
      1498
    4. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      309
      1326
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      19
      1058
    6. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1005
    7. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      412
      1003
    8. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      953
    9. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      118
      894
    10. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      820
    Aihe