Onkelma

Probleema

Mulla on paha ongelma, kertokaa mulle yksinkertaisesti miten kompassilla suunnistetaan?

5

1175

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • m61

        jos haluaa tarkan suunnan on otettava huomioon eranto , mutta tuo edellinen on riittävän tarkka .


    • RÖH~

      Kompassi pureskellaa pieniksi muruikso ja syödääm tuhti annos hernerokkaa aimpanssin tai samatasoisen Nuukaion elämywsoppaan kanssa.

      Kun pieretys almaa, keskisormi pannaan kartalla osoittamaan haluttua kohdetta, joka tällöin löytyy seuraamalla hajuttominta suntaa.

      :8)

    • makke8678

      1. Suunnan otto: Pistä kompassi kartalle niin, että
      toinen pitkistä sivuista kulkee rastin a ja b välillä kulkusuutanuolen osoittaessa sinne minne mennään, eli rastille b. Nyt käännät neularasiaa niin, että pohjoishaarukka osoittaa kartan yläreunaan ja kompassin ja kartan suuntaviivat ovat yhdensuuntaisia. Ota kompassi käteen ja käännä itseäsi ja kompassia niin, että pohjoisnuoli menee pohjoishaarukan "sisään". Suunta on valmis.
      2. Suunnassa kulkeminen: Älä katso kulkiessa koko aikaa kompassia, vaan ota suuntanuolen avulla joku kiintopiste, esim. kivi tai iso puu ja kulje sitä kohti. Kun olet päässyt kiintopisteelle asti, katso taas joku uusi kiintopiste.

    • lurttanalle

      Olet varmasti uusi partsa! Tervetuloa joukkoomme. Toivottavasti voisit alkaa kanssani sähköpostikirjekamuiksi?

      mutta asiaan. Kompassin toinen laita(en osaa sanoa, kumpi) laitetaan alkupisteestä(yleensäkin siitä, missä juuri nyt olet) loppupisteeseen. Jos kompassin reuna ei riitä, ota tietty piste, jossa otat uuden suunnan. Sitten käännät pyöritettävää osaa, kunnes ympyrän viivat ovat samassa linjassa, kun kartan reuna. Tässä apuna ovat kartan viiva, ne pystyt, tietenkin(eli partiossa pohjois-etelä). Näin ollen laitat kompassin napasi korkeudelle ja pyörit paikallasi niin kauan, että pääsi on sekaisin. No ei vaineskaan! ;) Pyöri, kunnes merkit ja se yksi merkki ovat samassa linjassa. Sitten kun lähdet liikkumaan etiäpäin, pitäisi sinun tulla etsimääsi paikkaan. Muista kuitnkin ottaa välillä kiintopisteitä, ettet eksy reitiltäsi, sillä jos olet aivan hukassa ja lähdet seuraamaan kompassia, et taatusti löydä määränpäätäsi. Mutta älä huoli, teitä ei laiteta metsään, ennen kuin osaatte varmasti, tai joku porukastasi osaa.
      Toinen tapa on erittäin helppo, ja yleensäkin vain harjoitus. pyydät, että kaverisi sanoo kaksi lukua, ensimmäinen on asteluku. Esim. 245. Pyöritä kiekkoon 245. Toisesta luvusta tulee askelmääräsi. Esim. 13. Sitten vain kävelet 13 askelta nuolin osoittamaan suuntaan.

      Tämä oli toivottavasti edes jotain alkua, mutta olen kuuluisa, siitä, etten osaa selittää toiselle, joten lisää kommia tänne!!! Myös kokeneet eräilijät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      185
      1554
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1332
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      889
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      773
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      9
      741
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      617
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      611
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      567
    Aihe