miten onnistuis basilikan kuivattaminen kotikonstein? tavallisessa uunissa?
laittakaa muitaki ohjeita mitä valmistatta basilikasta.
laittakaa muitaki ohjeita mitä valmistatta basilikasta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä muutama basilikaruoka:
http://www.yrttitarha.com/kanta/basilika/reseptit.html
Basilikan aromisäilyy parhaiten öljyssä -> pesto. Silloin aromit ei haihdu, kuten tapahtuu kuivatessa.
Yleensä kuivaamisessa on hyvä ettei nosta lämpöä liikaa. Tavallisessa uunissa kuivaaminen tarkoittaa luukun aukipitämistä, jotta lämpö ja kosteus ei nouse liian korkeaksi. Max 50 C kuivatessa ja kosteampana riittää alempi lämpötila.
Itse tein viime vuonna niin, että laitoin basilikan lehdet pellille voipaperin päälle harvaan ja sitten uuniin jonka lämpö oli n. 50 ja luukku raolleen. Kurkkasin aina välillä että miltä näyttää ja kun olivat käppyräisiä otin pois. Kerran reissuun lähtiessä jätin lehtiä vain talouspaperin päälle keittiön pöydälle ja hyvin kuivuivat siinä itsekseen. Basilika on helppo kuivattaa.
että onko kellään pesto ohjetta mihin ei tulisi pähkinää ku oon allerginen sille.
en löytäny ku koitin googlettaa
Ei tartte pähkinää laittaa välttämättä. En tiedä voitko syödä esim öljysiemenkurpitsan siemeniä, mutta niitä laitoin itse "pestoni" sekaan. Pestooni laitoin kaikkia muitakin yrttejä. Tätini ei käytä mitään siemeniä tai pähkinöitä pestossa. Sovella niin opit.
Että kuivaamalla ei saa basilikan aromeja parhaiten säilymään, pakkaavat ilmeisesti haihtumaan nuo aromit taivaan tuuliin... Kirja suositteli säilömistä öljyyn!