Asensin viime vuoden puolella Avast! virustentorjuntaohjelman ja siinä oli muistaakseni valinta että se hakee tiedot uusista viruksista aina kun tietokone käynnistetään.
Nyt asensin uusimman version 4.7 enkä ymmärrä miten siinä saa sen hakemaan uudet virustunnisteet aina kun koneen avaa.
Eli en nyt tiedä että päivittääkö se ollenkaan niitä virustietoja.
Omalla koneellani on toinen virustentorjuntaohjelma joten minulla ei ole henk. koht. paljoa kokemusta tuosta avast!:sta.
Te joilla on Avast! koneellanne, kertokaa miten olette säätäneet Avast!:n asetukset niin että se osaisi hakea automaattisesti tiedot uusimmista viruksista?
Muuten se näyttäisi toimivan ihan ok, mutta en ole varma osaako se päivittää tietoja uusista viruksista.
Nyt asensin uusimman version 4.7 enkä ymmärrä miten siinä saa sen hakemaan uudet virustunnisteet aina kun koneen avaa.
Eli en nyt tiedä että päivittääkö se ollenkaan niitä virustietoja.
Omalla koneellani on toinen virustentorjuntaohjelma joten minulla ei ole henk. koht. paljoa kokemusta tuosta avast!:sta.
Te joilla on Avast! koneellanne, kertokaa miten olette säätäneet Avast!:n asetukset niin että se osaisi hakea automaattisesti tiedot uusimmista viruksista?
Muuten se näyttäisi toimivan ihan ok, mutta en ole varma osaako se päivittää tietoja uusista viruksista.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://personal.inet.fi/koti/amerx/computer/kotikayttajan_tietoturva.html
Automaattisesti päivitykset, ei sitä tarvi laittaa päälle mistään, ainoa juttu että se päivittää on se, että hakee lisenssin avastin sivulta ja tökkää siihen alkuun jossa sitä kysytään, sen saa sähköpostiin saman tien, kun sen sieltä hakee, ei se sen kummosempaa ole ja avasti on todella hyvä virustentorjunta ohjelma, minulla ei ole ollut ainootakaan virusta, vaikka olen surffaillut vaikka ja missä.
Ilmoittaa jopa milloin on saastunut sivu, eikä avaa sitä sivua.
http://www.kansalaistalo.fi/atk/tturva/avast_rek.htm
Minua ihmetytti se, että vaikka asennuksen yhteydessä avast!:n olisi ilmeisesti pitänyt päivittää ne virustunnisteet, niin se ilmoitti niiden olevan jo pari-kolme päivää vanhoja. F-secure joka minulla on koneellani näyttää hakevan päivityksiä useita kertoja päivässä, tai ainakin se vihreä palkki tulee siihen F-securen logon päälle jolloin olen ymmärtänyt että se päivittää ne virustiedot. Eli onko tuo luotettava jos ne tiedot päivittyvät noin harvoin?
Tarkistakaa että päivitykset ovat automaattisena:
>Asetukset
>Ohjelman päivittäminen, josta löytyy kohdat:
"Virustunnisteiden päivitys" sekä "Ohjelman päivitys"
Niissä molemmissa kohdissa kannattaa laittaa ruksi ylimpään kohtaan "Siirrä uudet tunnisteet (sekä uusi ohjelmaversio) automaattisesti".
F-secure tarkistaa/asentaa automaattisesti päivitykset tunnin välein, f-secureen tulee päivitys lähes heti kun uusi virus on havaittu jossain päin maailmaa siksi f-secure tunnistaa jopa muutaman tunnin ikäiset uusimmatkin virukset.
Ei kannata pitää koneellaan käytössä kuin yksi virustentojunta ohjelma, jos niitä on useampi käytössä ne häiritsevät pahasti toinen toistensa toimintaa.
avastiin voi itse määrittää päivitys välin:
>Asetukset
>Ohjelman päivittäminen
>Lisätietoja
menee näin: lataat avastin ja se latautuu. Sen jälkeen se alkaa kyseleen omalta palvelimeltaan uusimpia virustunnisteita. Voi palomuuri varoitella, salli tämä. Toistuvasti, parempi klikata näin. Avast päivityy usein huom. tämä. Nimimerkk. f-securen omist.
Tänään kävin vielä asentelemassa joitakin ohjelmia tuon tutun koneelle johon avastin asensin ja kun käynnistin tietokoneen niin oikeaan alanurkkaan tuli ilmoitus päivitetyistä virustunnisteista, eli se näyttäisi siis toimivan.
Kahta ohjelmaa ei suinkaan ole koneelle asennettuna vaan poistin tietokoneen mukana tulleen nortonin kokeiluversion ennen kuin asensin tuon Avast!:n.
Jos epäilet virustietokantaa vanhaksi vaikka sulla on automaattipäivitykset päällä:
Klikkaa sitä pallukkaa jossa a sekä pyörii alakulmassa, hiiren oikella.
Sitten tietoja ohjelmasta.
Ja virustunnisteiden luontipäivä.
Pitäisikö Avastin toimia Vistassa? Tietokoneista en ihan hirveästi tiedä, enkä ole nyt varma päivittääkö Avast itseään. Asetuksissa on automaattiset päivitykset ja avatessaan Avastin, se ilmoittaa kaiken olevan kunnossa. Windowsin tietoturvakeskus kuitenkin ilmoittaa, että Avast ilmoittaa, että se saattaa olla vanhentunut. Kun koitan manuaalisesti päivittää ohjelmaa, mitään ei tapahdu. Osaisiko kukaan sanoa mistä tietäisi onko päivitykset kunnossa ja jos ei ole, niin kuinka ne saisi kuntoon?
Hei!
Avast! päivittää itse itsensä. Oletuksena olevat asetukset ovat riittävät, ohjelma päivittää virustietueet automaattisesti ja ehdottaa päivitystä, kun saataville tulee uusi ohjelmaversio.