Arvioikaa tilanteeni

"kerholaiset" =)

Heippa tässä 3-kymppinen nainen, jolla seuraavanlainen käyttö:

Laskin juuri tänään että mulla on mennyt viinaan rahaa n. 137 euroa alkaen huhtikuun 3. päivästä. Sitä edeltävä juomakerta oli viime vuoden heinäkuussa. No sanottakoon että sitten kun otan otan aina "yhden liikaa" ja mitäs siitä mutta kun yleensä teen vielä jotain tosi typerää vailla järjen juoksua... Voin vaikka heittää silppuriin veropaperini ja opiskeludokumenttini - ymmärtämättä yhtään syytä seuraavana päivänä - ja olla sitten nolona järjestämässä tilanteita jossain virastoissa myöhemmin... Tai olenpa kipannut vaatteeni roskasäiliöön ja joutunut laittamaan herätyksen seuraavaksi yöksi kehdatakseni kaivaa niitä sieltä takaisin kun muut nukkuvat... Aina on helppo lopettaa kertajuominen kun tapahtuu näitä ihmetöppejä tai olo on niin kuvottava. Koskaan en ole ajatellut hoitoa koska tosiaan yleensä näin kesäkauden jälkeen tulee useiden kuukausien pituinen täysin tipaton kausi. Kun olen ollut raittiina tarpeeksi kauan en enää ole ollenkaan kiinnostunut juomisesta eli himot ovat verrannollisia kuivan kauden pituuteen. Yleensä sitten kuitenkin sorrun uudelleen vain sellaisista syistä että "nyt olen ollut niin ja niin monta kuukautta kuivilla ja elämä on mennyt ihan hukkaan että täytyy ottaa". Eli fyysisen oloni puolesta voisin kyllä pärjätä hyvin pitkäänkin ilman.

Millainen alkoholisti oikein olen?

4

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peilistäsi

      löytyy vastaus

    • veikkaus.

      Ei alkoholi näyttäisi olevan vielä pahin ongelmasi, mutta jos et yritä selvittää niitä muita ongelmiasi ( ja mun veikkaus on että niitä riittää) saat kyllä alkoholista uskollisen ystävän joka sitten muuttuu uskolliseksi ongelmaksi ja pikkutöpit muuttuu mahtitöpeiksi.

    • tuurijuoppo näyttäisit olevan. Alkoholi ei sovi sinulle ollenkaan, se saa sinut sekoamaan. Se ei ole mitenkään epätavallista alan harrastajissa, mutta tuollaiseen käyttäytymiseen sisältyy tosi isoja riskejä, voi tapahtua jotakin peruuttamatonta ja traagistakin. Luulen, että kärsit ja tunnet häpeää kännitörmäilyidesi vuoksi. Jos et ota ollenkaan, et tule ottaneeksi sitä "yhtä liikaa".

      Suosittelen, että lukisit Raimo O. Kojon kirjan "Eroon viinasta". Se on lukukelpoinen, viina-alan perinpohjin tuntevan miehen kirjoittama perusteos kaikille tuliliemen tuttaville. Se on auttanut satoja viinasta kärsiviä ja heidän omaisiaan.

    • sAAmari

      4H-kerhoon, muihin kerhoihin en ole sen koommin kuulunut, mutta vastaan silti:

      Mitä jos kirjoittaisit ihan perusteellisesti ylös kaikki nuo asiat, mitä olet tehnyt juovuspäissäsi. Kaunistelematta yhtään. Sen jälkeen pohtisit itse onko sinulla ongelma ja haluatko siihen apua.

      Apua tarjoavat mm. terveyskeskus, A-klinikat, AA ja monet järjestöt. Ks. esim.
      http://www2.stakes.fi/neuvoa-antavat/hoitopaikat/hoitopaikat.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      23
      2411
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1536
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      118
      1274
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1130
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      969
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      862
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      861
    8. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      19
      840
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      840
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe