Ostitko USB-tikun Gigantista

Ostin 1 GB tikun; paketissa on mainittu tuo koko ja myös itse tikussa maininta. Otin paketin kaupassa olevasta myyntiläjästä sattumanvaraisesti. Himassa totesin, että tikku onkin 512 GB!
Tarkista siis tikkusi.
81524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ostin sieltä 128 Mt tikun mutta vähän ajan kuluttua siinä ei ollut yhtään Mt:tä

Äänestä
  • 128 Mt = 0,125 Gt

    Äänestä

Jos tikusta löytyy 512GB ole tyytyväinen. Tollanen puolen teratavun tikku lienee mukava...ja harvinainenkin se on, en ole missään nähnyt vielä tikkua tollasella kapasiteetilla:)))

Äänestä
  • Heko heko, olipa hauska heitto.

    Äänestä

tyytyväinen:) tikku olikin kapasiteetiltaan reilusti suurempi kuin kuvittelit

Äänestä
  • Heko heko, olipa hauska heitto.
    Kyllä on fiksua porukkaa????

    Äänestä

Itse en osta enää ko. kaupasta mitään, kun vastaavia "pakkauskömmähdyksiä" myyjän mukaan on sattunut turhan usein.
Sama koskee sitä, kun on erikoistarjouksessa tavaraa ja kun menet myymälään heti tarjouspäivän aamusta, niin kappas vaan, tavara onkin loppu tai sitten ei ole kuin muutama kappale ja nekin esim. Ruotsissa keskusvarastossa ja kuljetus vie viikon ja tilalle sitten tarjotaan jotain vastaavaa ja kalliimpaa.

Vastaavanlaisia "kapasiteetin" putoamisia on ollut mm. CD - levyissä, eli pakkauksen päällä mainitaan jotain muuta, kuin mitä levy itseasiassa on.

Voithan mennä myymälään ja koittaa vaihtaa, mutta saattaa olla vaikeata, kun sun pitäisi näyttää toteen, että muistitikkusi on ollut siinä paketissa, minkä ostit ja ettet vaan ole vaihtanut jotain toista siihen ja nyt koita vaihtaa vanhaa tikkua isommaksi.

Mikäli urputusta tulee, niin sano, että tsekataan nuo muutkin pakkaukset.

Tuon jälkeen kannattaa harkita, käyttääkö ko. liikkeen palveluksia.

Äänestä

Ympärillä kyllä pyörii ostotilanteessa vaikka mitä lässyttävää krakakaulaa, mutta kun menee
takuiden perään kyseleen, niin "ei ole paikalla", "tulee huomenna", ota yhteyttää siinä ja siinä lapussa olevaan maahantuojaan....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vee5 kirjoitti:

Ostin 1 GB tikun; paketissa on mainittu tuo koko ja myös itse tikussa maininta. Otin paketin kaupassa olevasta myyntiläjästä sattumanvaraisesti. Himassa totesin, että tikku onkin 512 GB!
Tarkista siis tikkusi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu