on vaivannut toistuvasti. Normaali apteekin käskaupan lääkkeet eivät enää tehonneet, joten sain suun kautta nautittavaa lääkettä, mutta ei sekään auttanut, desifioin kengät jne. Olisko jollakin tietoa miten
sitkeä jalkasilsa poistetaan?
sitkeä jalkasilsa poistetaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
osta omenaviinietikkaa, laita vatiin niin kuumaa vettä ku hanasta tulee.
Lorauta pari desilitraa omppuetikkaa sekaan, ja jalat vatiin.
Pariviikkoa joka ilta toistat homman, johan sienet häipyy.
Hommaa voi vielä " tukea" apteekin sienirasvoilla, jolloin tulos varmistuu.
Kengäthän pitää myös desinfioida, itse olen saunottanut välillä jalkineita, en tiedä, mutta luulisin että silsat ei tykkää olla yli 80 asteessa.
Yksi ulkomaalainen suomessatoimiva kauppaketju myy omenaviinietikkaa suht halvalla...
Kiitos paljon ohjeesta. Minä olen kärsinyt silsasta jo monta vuotta mikään ei ole tehonnut.
kiitos kiitos kokeilen
Kaikkea olen kokeillut, vaan en kansantansseja. Vuosikausia olen jatkuviin hoitoihin upottanut aikaa, vaivaa ja rahaa. Nyt kokeilin kylmä huuhdetta aina suihkun jälkeen ja kengättömyyttä >rauhoittavat vaivat
Tuolla on jotain infoa ja linkkejä:
http://www.tohtori.googlepages.com/jalkasilsa
tuo todella?
Mistähän johtuu, että erilaisten lääkärisivujen mukaan jalkasilsa on erityisesti vanhempien miesten vaiva? Olemmeko me kovin emäksisiä, kun sieni ei kai viihdy happamassa, vai johtuu se vain huonommasta jalkahygieniasta?
Olen kärsinyt parikymmentä vuotta jalkasientä.
Olen kuitenkin saanut salvaa ruotsalaiselta lääkäriltä, Ruotsissa. Salva on nimeltään Canesten 1%. Kun jalkasientä ilmenee niin se hoituu salvani avulla muutamassa päivässä. Sitten taas menee kuukausia, jopa vuoden ennenkuin taas joudun sitä käyttämään. Jos vain seuraa ohjetta niin kyllä auttaa kuitenkin minun tapauksessa.