Olen törmännyt sellaiseen ongelmaan, että perhoseni eivät kuole. Siis myrkkynä on apteekista saatava eetteri ja myrkkypullossa pidän perhosia 2-4h. Perhoset näyttävät myrkkypullossa "kuolevan" aika nopeasti, mutta siitä huolimatta neulauksen jälkeen alkaa ihmeellinen herääminen. Kuinka paljon tuota myrkkyä oikein pitää pulloon laittaa ja kuinka kauan ne siellä pitää olla?
Mikä neuvoksi?
13
11167
Vastaukset
- Pakastin...
Laita myrkyttämisen jälkeen pakastimeen...
- *Nilla
Eetteri (siis saatko sitä todella apteekista Suomessa?) on nukutusaine, joka ei kaikkiin lajeihin oikein kunnolla "tepsi". Sen tehtävä kentällä onkin rauhoittaa otukset niin, etteivät ne pilaa siipiään.
Pakastuksella ne todellakin rauhoittuvat lopullisesti. - Huolestunut perhostelija
*Nilla kirjoitti:
Eetteri (siis saatko sitä todella apteekista Suomessa?) on nukutusaine, joka ei kaikkiin lajeihin oikein kunnolla "tepsi". Sen tehtävä kentällä onkin rauhoittaa otukset niin, etteivät ne pilaa siipiään.
Pakastuksella ne todellakin rauhoittuvat lopullisesti.*Nilla wrote: "Eetteri (siis saatko sitä todella apteekista Suomessa?)"
Eetterin tarkempi nimi on dietyylieetteri ja kyllä sitä apteekista tähän asti ainakin olen saanut. 50ml pullo maksaa kolmisen erkkiä. Kyllä osa perhosista kuolee tuohon eetteriin, mutta osa taas ei. Millä sinä olet sitten perhosesi tainnuttanut, jos et eettereitä käytä?
Perhostutkijain seuran sivuilta lainattua:
"Käytettävät myrkyt
Varsinkin aloittelevalle harrastajalle suositeltavin myrkky on apteekeista saatava etyyliasetaatti eli etikkaeetteri. Kyseinen aine on myrkyksi suhteellisen vaaratonta, mutta sitä tulee kuitenkin aina käsitellä varoen ja ohjeita ja varoituksia noudattaen. Etyyliasetaatti pitää perhoset pehmeinä, mikä helpottaa preparointia. Huonoja puolia ovat myrkyn nopea haihtuvuus ja se etyyliasetaatin ominaisuus, että se kellastuttaa vihreät perhoset. Vihreät perhoset voi aina tappaa pakastamalla." - *Nilla
Huolestunut perhostelija kirjoitti:
*Nilla wrote: "Eetteri (siis saatko sitä todella apteekista Suomessa?)"
Eetterin tarkempi nimi on dietyylieetteri ja kyllä sitä apteekista tähän asti ainakin olen saanut. 50ml pullo maksaa kolmisen erkkiä. Kyllä osa perhosista kuolee tuohon eetteriin, mutta osa taas ei. Millä sinä olet sitten perhosesi tainnuttanut, jos et eettereitä käytä?
Perhostutkijain seuran sivuilta lainattua:
"Käytettävät myrkyt
Varsinkin aloittelevalle harrastajalle suositeltavin myrkky on apteekeista saatava etyyliasetaatti eli etikkaeetteri. Kyseinen aine on myrkyksi suhteellisen vaaratonta, mutta sitä tulee kuitenkin aina käsitellä varoen ja ohjeita ja varoituksia noudattaen. Etyyliasetaatti pitää perhoset pehmeinä, mikä helpottaa preparointia. Huonoja puolia ovat myrkyn nopea haihtuvuus ja se etyyliasetaatin ominaisuus, että se kellastuttaa vihreät perhoset. Vihreät perhoset voi aina tappaa pakastamalla."ole aikoihin enää perhosia jahdannut muuten kuin kameralla. Ihan poikkeustapauksissa joku yksilö saattaa päätyä mukana kulkevaan pyöreään lasipurkkiin ja siinä pakkaseen.
Muistelinpa eetterin olleen kiellettyjen myrkkyjen listalla, jota ei vapaasti apteekista myydä. No, kun en ole tarvinnut... - Huolestunut keräilijä
Mistä johtuu, että minulla ainakin pakastamisessa perhoset kääntävät siivet ns. väärinpäin? Niitä on sitten melkoisen vaikea neulata, kun pitää yrittää siipiä levittää molempiin suuntiin yht´aikaa, että perhosen saisi yleensä edes neulausalustalle.
- Anonyymi
*Nilla kirjoitti:
Eetteri (siis saatko sitä todella apteekista Suomessa?) on nukutusaine, joka ei kaikkiin lajeihin oikein kunnolla "tepsi". Sen tehtävä kentällä onkin rauhoittaa otukset niin, etteivät ne pilaa siipiään.
Pakastuksella ne todellakin rauhoittuvat lopullisesti.Eetteriä ja etyyliasetaattia saa apteekista kuin apteekista, mutta myyvät nykyään vain tilauksesta ja koko puteli kerralla!! Kemistinä ja perhoskeräilijänä ostan myös kaliumsyanidia muutaman vuoden välein ( 25 grammaa ). Ns. myrkkylakia ei ole enää. Pakastaminen on myös hyvä vaihtoehto.
- Nimetön
Tuosta eetteristä,sinulla on väärä kemikaali.Eetteriksi,kauppanimi "dietyylieetteri" mainitsemasi aine kylläkin tainnuttaa otukset nopeasti,mutta käy juuri niinkuin kerroit jotta virkoavat yleensä samantien.Oikea aine on etikkaeetteri,kauppanimi "etyyliasetaatti"
takaa pysyvämmän vaikutuksen. - Huolestunut keräilijä
Olet oikeassa, mutta kyllä tuo dietyylieetterikin pitää perhoset unten mailla siihen asti kunnes avaan purkin. Olen purkin avaamisen jälkeen laittanut ne pakastimeen vielä toviksi. Siipien pysymiseen oikeassa asennossa, olen keksinyt laittaa ne kevyesti lehden sivujen väliin, joten siellä ne eivät pääse avaamaan siipiään ja vetämään niitä ruumiinsa alapuolelle.
- ötis
..sen verran, että nimenomaan etikkaeetteri eli etyyliasetaatti on ktyllä tappava myrkky, mutta varsinkin suuria perhosia ja koppiksia kannattaa pitää purkissa suht kauan, ainakin 4 tuntia, mieluummin yön yli. Tarkista myös, että purkkisi on niin tiivis, ettei myrkky heti sieltä haihdu.
Ulkomailla keräillessä käytän muuten aina tavallista kynsilakanpoistoainetta, joka tehoaa todella hyvin! Etikkaeetteriä kun on vaikea saada paikanpäältä, eikä sitä voi kuljettaa lentokoneessa! Eli sitä voi kyllä mielestäni käyttää, kunhan laittaa sitä sen verran vähän ja vain purkin pohjakerrokseen, ettei aineessa mahdollisesti oleva öljy pilaa perhosia. Ja niinhän etikkaeetterikin pilaa, jos sitä tiikaa holvaa... - Keräiliä 1
Outoa tosiaankin, etteivät perhosesi kuole Eetteriin?? Yksi konsti on että laitat ne pakastimeen pariksi tunniksi, niin ne kyllä kuolevat ja levittäminen on helppoa, ellei sitten ole puhdasta Eetteriä sillä se jäykistää perhoset?? 4 TUNTIA KYLLÄ PITÄISI HYVIN RIITTÄÄ PERHOSTEN KUOLEMISEEN? Ihmettelen että Eetteriä vielä saa apteekista?? Sillä ne kaikki ovat jo kiellettyjä aineita?? Raisiosta ei saa ainakaan Eetteriä eikä mitään muutakaan myrkkyä. Ne täytyy tilata muista lähteistä nykyään. T:P.Hovi
- Anonyymi
Antakaa perhosten elää luonnossa idiootit.
- Anonyymi
Oletpas tyhmä kun kommaat näin vanhaan keskusteluun. Idiootti
- Anonyymi
Kärpäslätkällä kuolevat hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24914204Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu617220Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2016975Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä415039K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1094817Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744687Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos804395PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *194371Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754132Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013931