Eikö kukaan palstan lukijoista omista HR-V:tä?
olen suunnitellut ko.auton ostoa ja haluaisin kuulla omistajien kommentteja asiasta!
olen suunnitellut ko.auton ostoa ja haluaisin kuulla omistajien kommentteja asiasta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tere, en omista HR-V:tä, mutta olen myynyt niitä. Laadukas auto, joka on tehty Japanissa. Moottori on vähän hengetön kuormilla (1,6l) ja hiukan isoruokainen, koska käy isoilla kierroksilla. Parhaimmillaan pyöritysajossa, matka-ajossa kone käy isoilla kierroksilla ja lyhyt akseliväli tekee ajamisesta aavistuksen rauhatonta. Neliveto toimii erinomaisesti vaikka lukkoja ei olekkaan, sinne mihin sen raskii viedä, sieltä se tulee myös pois. Auto on rekisteröity 4:lle. Lastentauteja on todella vähän. korimalleja löytyy kaksi, eli se vanhempi on 3-ovinen. 3-ovinen on selvästi hankalampi myydä, mutta jos ei tarvi takaovia... Uusi HR-V ES mallina aluvanteilla, kattokaiteilla ja ilmastoinnilla on maukkaan näköinen.
Perheesämme on molemmat, auton valita riipuu sen käyttötarkoituksesta. Vaimoni ajaa työmatka-ajoa ja lyhyttä "nurkka" ajoa, jossa HR-V on todella mainio. Itse pidän HR-V:tä paljon kätevämpänä autona kuin uutta CR-V:tä. HR-V:n ohjaus on hieman "yli" tehostettu ja siksi hyvin kevyt käyttää, auto on mitoiltaan kätevän kokoinen, jollei kuljetettavaa ole paljon. Lämmitys on tehokas ja autolla etenee vaikeissakin olosuheissa. HR-V ei ole pitkän maantie ajon auto, se on siihen äänekäs ja moottoriltaan tehoton. Vaimoni mielestä HR-V on todella kätevä ja autosta näkee hyvin ja kotiin pääsykin on varmaa varsinkin kun astutaan maalla pitkän hiekkatien päässä.
Katso kommmetit kohdasta "Maasturit" ja HR-V
Alä sorru Hondaan, osta mieluummin samanhintainen, käytetty mersu. Vaikka mersulla on ajettu 300-400.000 km, se kestää huomattavasti pidempään, kuin mikään ikinä valmistettu Honda. Ja vaihtoarvo on autoa myydessä aivan omaa luokkaansa, ainakin Hondaan verrattuna.
Myös huolto pelaa Mersussa luotettavammin, onhan varaosat euroopassa, eikä maapallon toisella puolella.
Vain mersufani kirjoittaa tuollaista puppua. Etkä taida tuosta varaosa toimituksistakaan tietää mitään.300-400.000 ajetulla mersulla ei tartte kun varaosaluukulla riippua. Lousku mikä lousku.Tosin noilla km. kyllä muutkin.Kyllä se on mersukin vain pokattua peltiä niinkuin muutkin autot.
Mihin Mersufani perustat väitteesi, että Honda on heikko auto?
Vaikka Mersu olisikin Hondaa kestävämpi, väitätkö todella, ettei uusi Honda kestä yhtä pitkään kuin 300000-400000km ajettu Mersu?
Itse ajan noin 20tuhatta vuoteen ja 400000km ajetulla Mersulla on ajettu minun 20 vuoden ajoni!
Jos ostan uuden Hondan, tai minkä muun länsimerkin tahansa, uskon sen kestävän vähintään yhtä hyvin, kuin kehumasi vanha Mersukin.
Jos ja kun mersu on todella niin hyvä kuin kerrot, niin kerroppa samalla miksi Räikkösen moottorit poksahtelivat muutaman kilometrin jälkeen? Siitä on pitkä matka mainitsemiisi km lukemiin.