Voisitteko kertoa, mitä ruokia ja juomia kannattaa välttää jos haluaa välttyä finneiltä. Miten on esimerkiksi kahvin laita? Olenko täysin hakoteillä, kun omaan käsityksen, että sen juominen voi huonontaa ihoa...? Muutenkin vinkkejä hyvään ihonhoitoo, kiitos.
ravinnon...
..merkitys
191927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
noi tulee ensimmäisenä mieleen.
on pahinta iholle.
Ensimmäisenä mielessä on suklaa, sipsit ja kaikki sokerinen herkku.
Finnit kehittyvät helposti, ja ovat erittäin ärsyttäviä. Ihoa kannattaa puhdistaa joka aamu ja ilta, esim; kasvovesillä ja geeleillä. Jokapäiväinen kasvojen pesu on siis erittäin tärkeää.
Eli muistakaa puhdistaa iho, vaikka väsyttäisi/ei muuten vain jaksa. Sitten ne finnit eivät ehkä puhkeakkaan niin pahoina. ;>
-nanako
Brevoxylin sivuilla osuvasti sanotaan niin ei se akne pesemällä lähde!
On naurettavaa ajatellakkin, että jollekkin ihmiselle länsimaissa puhkeaisi akne huonon hygienian takia. Täällähän itseään ylipestään jatkuvasti. Tottakai jo puhjennut tulehtunut akneiho kannattaa pitää erityisen puhtaana, mutta kasvojen liiallinen pesu on vain pahasta. Jos ei varsinaisesti kärsi aknesta vai muutamista finneistä silloin tällöin, niin ei missään nimessä kannata yrittää "pestä" finneja pois hirvittävillä aineilla. Ihossa pitääkin olla luonnollinen rasvakerros (tali) joka voitelee ihoa ja pitää sen bakteereille epäsuotuisena. Ihon liiallinen peseminen kuivattaa ihoa ja altistaa sen tulehduksille ja epäpuhtauksille paljon enemmän. Lisäksi kolikon kääntöpuolena ihon liiallinen peseminen ja ihon kuivuminen saavat talirauhet ylituotantoon, jolloin ihosta tuleekin yht'äkkiä rasvainen ja talirauhaset menevät tukkoon, josta syntyy finnejä. Itse pesen kasvoni PELKÄLLÄ vedellä ja ihoni on lähes täydellinen miehen iho. Tosin jos on paha hormonaalinen akne, niin ei pesuilla ja muilla ole suurestikkaan, oikeastaan juuri yhtään merkitystä. Sellaista akneihoa pitää hoitaa aivan muulla tavalla, pitkäaikaista aknea lääkityksellä, josta isotretinoiini on huomattavan tehokas ja antaa yli 90% tapauksissa pysyvän hoitotuloksen pitkäaikaseen akneen. Vain ihotautien erikoislääkäri voi määrätä kyseistä lääkettä
minä en usko että ravinnolla on hirveesti merkitystä ihon kuntoon...varsinkaan jos on hormonaalinen akne.itse olen ollut jos minkälaisella ruokavaliolla enkä voi sanoa saaneeni ihme tuloksia aikaseksi. järkevässä suhteessa syö kaikkia mikä kuuluu ravintokolmioon eikä jätä mitään osaaluetta pois, koska rasva terveellisissä määrin on hyväksi iholle hiuksille yms. ja kyllä ihminen sokeriakin tarvitsee. ja voi niitä karkkeja ja sipsejä ja juustoa syödä silloin tällöin. ja se vielä täytyy sanoa kun eräs ystäväni rupesi laihdutuskuurille ja alkoi syödä todella terveellisesti niin hänen täydellinen ihonsa alkoikin pukkaamaan ihme näppylää...
eihän ruokatottumukset ole suoraan verrattavissa ihon kuntoon, mutta kyllä näillä asioilla on tekemistä toistensa kanssa. hormonaalinen akne on asia erikseen, mutta kyllä rasvainen ja sokerinen ruoka pahentavat, tai no eivät ole ainakaan eduksi iholle eivätkä muullekaan keholle.
satunnainen herkuttelu on asia erikseen, mutta jos sipsiä,karkkeja,limsaa,pitsaa,vanukkaita,leivoksia jne kuuluu päivittäiseen ruokavalioon, niin veikkaanpa että iho on esim.parin kuukauden jälkeen melko kaunista katseltavaa! ;>
samaa mieltä. Tosissani jo rupesin miettimään ruokavalion muutostakin, mutta ei helkutissa tehoa kun en nyt niin epäterveellisesti muutenkaan oo syöny. Ammatti-ihmiset aina sitä hokee että mikään ravinto ei aiheuta Aknea. Ja jos se jo on niin ravinnon muutos ei kyllä varmana tepsi. Jos jollekkin niin käy niin se on sitten sattumaa, akne olisi helpannut joka tapauksessa.
Ravinnolla on merkitystä ihan kaikkeen mitä ihmisen kehossa tapahtuu, myös ihan kuntoon tottakai. Mutta jos kärsii pahasta hormonaalisesta aknesta, niin ei ne finnit lähde vaikka söisi ja jättäisi syömättä mitä tahansa. Toisten iho saattaa reagoida tietysti herkemmin tiettyihin ruoka-aineisiin, mutta sitten onkin kyse jo yliherkkyydestä.
Jätä ruokavaliostasi pois valkoiset jauhot ja sokerit. Siis ei missään muodoissa, (leivät, pullat, piirakat, keksit, karkit, tai kaikki sokeripitoinen.) Lisäksi yritä välttää helposti imeytyviä hiilihydraatteja, joita noiden lisäksi ovat peruna, riisi ja pasta kaikissa muodoissaan. Hiilihydraatteja saa myös vihanneksista ja marjoista, ja näitä on hyvä syödä joka päivä. Rasva sinänsä ei ole iholle huonoa, mutta liian rasvaiset ruoat kannattaa silti jättää väliin, jotta kolesteroli pysyy aisoissa. Hyviä rasvoja ovat öljyt ja lihasta saatavat, kuten kala. Moni ei tiedä että juuri tuo liiallinen hiilihydraattien saaminen (sokeri!!!) vaikuttaa hormooneihin ja sitä kautta ihoon.
moni vannoo sen nimeen.Itse olen huomannut että paastolla iho puhdistuu ihan ihmeellisesti,se vaatii tosin viikon oikeaoppisen paaston eikä mitään kaalisoppadieettiä.Se viittaisi siihen että ruokavaliolla on vissi merkitys ihon hoidossa.Paastollahan ei saa mitään nopeita hiilareita eikä sokereita sisäänsä,ja ensin iho huononee,sitten paranee.Mutta vaikutukset ovat lyhytaikaisia.Pidin viime vuonna pitkän karkki/herkkulakon,en silloin kyllä huomannut vaikutuksia ihoon..ota tästä sitten selvää.
mulle kerrottiin että maitotuotteet ois hyvä jättää pois,joten vältin mm.maidon juontia ja juustoa ymn pitkään...no EI tullu tuloksii ja sit ku taas alotin maidon juonnin/syönnin (about sen päivä suosituksen mukaan)nii iho yllättäen paraniki huomattavasti! varsinki valion maidoissa on B12 -vitamiinii mitä akne ihosten pitäs suosia ruokavaliossa!samoin joissain iduissa on sitä...
"Moni ei tiedä että juuri tuo liiallinen hiilihydraattien saaminen (sokeri!!!) vaikuttaa hormooneihin ja sitä kautta ihoon."
Harmillista, että niin harvaa tietää/tajuaa tuon. Kun väitetään, ettei akne auta hormonaaliseen akneen, ei tiedetä että ruokavaliolla on suuri vaikutus hormonitasapainoon.
Kun syöt sokeria/hiilihydraatteja, aknea aiheuttavien hormoneiden määrä lisääntyy elimistössäsi.
Tärkeintä on siis karsia ruokavaliosta pois sokerit ja vaaleat jauhot. Ja lisätä tilalle runsaasti kasviksia!
Rasva ei aiheuta tai pahenna aknea, päinvastoin. Aknen hoidossa on ensiarvoisen tärkeää varmistaa riittävä rasvan saanti.
Ei ole olemassa mitään tieteellista ja lääketieteellistä pitävää näyttöä ruokavalion vaikutuksesta ja yhteydestä akneen. Piste. Suklaan vaikutus on suuri "myytti" ja harhaluulo.
Ei kai aina tarvita tieteellistä tai tutkittua näyttöä mistään!? Eikö tässäkin asiassa riittäisi jos kyseltäis esim. sokerin ruokavaliostaan poisjättäneiltä kokemuksia aknen paranemisesta?
Mun mielestä usein kannattaa luottaa ihmisten kertomaan. Itselläni on ollut akne kymmenen vuotta, näppyjä ei ole välttämättä monta mutta ovat isoja ja kipeitä. Ehdottomasti esim. alkoholi ja karkki vaikuttavat ainakin mulla akneen. Alkoholi kuivattaa ensin, sitten puskee kaiken pihalle. Karkista tulee pieniä näppyjä.
Väittäkää mitä väitätte ruokavalion aknen yhteydestä, minä uskon siihen...
Väärässä olet, Pasi. Uusimmat tutkimukset kertovat aknen ja sokerin yhteydestä:
http://www.tohtori.fi/?page=6771267&id=2389399
http://www.thepaleodiet.com/articles/Final Acne Article.pdf
kummallista ajatella, että se mitä syöt ei vaikuttaisi ulkokuoreen... Ja niille jotka vetoavat hormonaaliseen akneen, muistuttaisin, että eivät ne hormonitkaan, tai niiden epätasapaino tyhjästä synny. Ihan takuulla ruokavalio vaikuttaa, käsittäähän tuon jo maalaisjärjellä. Se, ettei sitä ole vielä kovin monin testein todistettu, johtuu vain siitä että ihmiset pistävät suuhunsa niin paljon erilaisia ruokia, ja ehkäpä toisen akneen auttaa sinkki, kun taas toisella akne johtuu hyvien rasvojen puutteesta... Mutta kehotan kyllä tarkkailemaan syömisiään, ja vaikkei se heti ihoon vaikuttaisikaan, niin ei se hukkaankaan mene!
Myönnettäköön, että noudattamalla vähähiilihydraattista ruokavaliota, voidaan saada akne kuriin ainakin osittain, mutta uskoisin että tämäkin on pitkälti yksilökohtainen juttu. Ja mikä tärkeintä: Eihän koko loppuelämäänsä voi uhrata pelkkään aknen hoitoon??! Jos vähähiilarinen ruokavalio toimisi lääkekuurin tavoin tuoden tietyssä ajassa loppumisensa jälkeenkin pysyvät tulokset, olisi se luonnollisesti mahtava vaihtoehto. Mutta herätkääs; ei edes näin kiusallisen vaivan takia voi elää vuodesta toiseen miettien "en syö perunaa, en syö riisiä, en syö leipää, en juo alkoholia, en puuroa, en maitoa..". Rajansa siis kaikella. Todellisen "turhan", esim. karkin, pullan yms. poisjättäminen ei ongelmia varmastikaan tuota, niitä kun ei poisjättämisensä jälkeen kaipaakaan, mutta aknenkaan hoidon takia ei voi vaatia ihmistä riskeeraamaan muuta terveyttään ja elämänlaatuaan.
järkevää. Jos ihminen ei voi elää ilman sokeria ja haluaa siksi elää aknen kanssa, se on hänen valintansa. Ajatteleva ihminen miettii kuitenkin kokonaisvaltaisesti oman kehonsa parasta ja valitsee terveellisen ruokavalion, joka sivuvaikutuksena myös vie aknen mennessään.
"aknenkaan hoidon takia ei voi vaatia ihmistä riskeeraamaan muuta terveyttään ja elämänlaatuaan"
IHMISET RISKEERAAVAT TERVEYTENSÄ KOKO AJAN AKNEN HOIDON VUOKSI!
Antibiootit tuhoavat suoliston normaalin bakteerikannan ja ovat muutenkin todella vahingollisia ihmisen terveydelle. Roaccutanin sivuvaikutuksista en edes aloita. E-pillerit voivat pistää ihmisen hormonitasapainon todella sekaisin, ja akne voi siksi lopettamisen jälkeen palata paljon pahempana.
Miten ihmeessä voit väittää, että terveellisen ruokavalion noudattaminen olisi riski terveydelle? Ja vieläpä isompi riski kuin suunnaton lääkkeiden syöminen?! Äly hoi älä jätä. Lääkkeetön vaihtoehto on AINA parempi vaihtoehto. Lääkkeet hoitavat useimmiten vain seurausta, eivät syytä. Esimerkiksi antibiootit eivät hoida aknen syytä. Siksipä antibiootit tuovatkin avun vain todella harvalle aknesta kärsivälle.
Jos elämänlaatu on kiinni epäterveellisestä ruokavaliosta, aika huonosti on asiat.