monialaiset opinnot

Olen pätevä aineenopettaja ja tarkoituksenani tehdä ensi vuonna luokanopettajan pätevyyden antavat monialaiset opinnot. Eikö olekin niin, että auskultointia ei enää minunlaisiltani tapauksilta vaadita?
3501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En valitettavasti osaa vastata kysymykseesi.
Olen itse melkein valmis aineenopettaja ja myös minun suunnitelmissani on hankkia "monialaisten opintojen" kautta luokanopen pätevyys. Missä laitoksesssa/kaupungissa aiot nämä suorittaa? Olen itse yrittänyt netistä etsiskellä tietoa alkavista koulutuksista, mutta silmiini ei ole sellaista osunut.

Äänestä

Heippa!
Olen samanlainen tapaus (mutta en vielä kylläkään valmistunut, teen samaan tutkintoon nämäkin) ja syksyllä myös aloitan monialaiset. Ei vaadita mitään muuta kuin nuo monialaiset eli 35 ov/60 op.
Täydennyskoulutuskeskuksen tms. kautta tehdyistä en ole täysin varma, mutta ainakaan näin tutkinnon sisällä ei vaadita erillistä auskultointia, kerta riittää.
Vähän hullultahan se tuntuu, ettei lainkaan tarvitse olla alakoululaisten kanssa, mutta näin on.

Äänestä
  • Meillä piti olla harjoittelussa alakoulussa. Siitä sai jotain korvaavuuksia sen mukaan, oliko ollut montakin vuotta jo luokanopettajan hommissa ennen koulutusta. Näin siis Tampereella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pian pätevä lo kirjoitti:

Olen pätevä aineenopettaja ja tarkoituksenani tehdä ensi vuonna luokanopettajan pätevyyden antavat monialaiset opinnot. Eikö olekin niin, että auskultointia ei enää minunlaisiltani tapauksilta vaadita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu