nukkumaan meno/yöt

tästä aiheesta on puhuttu paljon ja nyt taihoisin tähän omaan kysymykseen vähän viisaammilta vastauksen..
elikkäs poika 7kk, syö 1-2kertaa yöllä joskus vaan hörppää ja joskus juo enemmän korviketta. nukahtaa pullolle. olis kiva saada yöt nukkua kokonaan eli siis kysymys on että annanko pojan vaan huutaa yöllä? etten mene ollenkaan sen luo?
vai annanko huutaa jonkun aikaa ja sitten menen ja seuraavana yönä taas enemmän huutaa ennen ku meen? vai siis niin ku miten?
miten te ootta ite tehnyt? oottako antanut niin kauan maitoo kun lapsi ite lopettaa yöllä syömisen?

kiitos vastanneille!
5712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oletko kokeillut tuttia?

Laita tutti suuhun ja lähde pois. JOs huuto jatkuu niin taas vaan käyt laittaa tuttia ja lähdet pois. Älä nyt liian kauaksi aikaa jätä lasta huutamaan yksin vaan mene hänen luo mutta älä ota pois sängystä. Koklaa sitten että laitat tuttipullon suuhun jossa vettä. Lapsi saa ottaa muutemat vesihuikat ja sitten taas tuttia.
Enpä osaa muuta neuvoa. Meillä poika 7kk ja ei syö enää öisin.

Äänestä

Mene vain luo heti kun kitinä alkaa, mutta maidon sijaan hyssyttele. Vaihda vaippa tarvittaessa - märkä vaippa voi häiritä unta. Liika pimeys saattaa myös häiritä, joten hämärä yövalo voi auttaa. Helteiden aikana myös pyjama saattaa olla liian kuuma. Meillä nukutaan pelkässä bodyssa kun lämpö alkaa olla sisällä lähellä 24. Jos nukkuu samassa huoneessa vanhempien kanssa, niin laittakaa eri huoneeseen nukkumaan; häiritsette vain toisianne.
Mitään todellista nälkäongelmaa ei 7kk ole öisin. Pullo on opittu tapa.

Äänestä
  • kiitos kaikille vastauksista..
    toiseen huoneeseen poikaa ei oikeen voi laittaa koska asunto sen verran pieni, parempi että itse nukkuu vaikka olohuoneessa se on helpompaa ja poika saa nukkua omassa sängyssä..

    Äänestä

Heippa.
Meillä tyttö lopetti yö syönnin n.1kk iässä,mutta 3kk ikäiseen asti tankkasi illalla maitoa niin että jaksoi nukkua aamuun asti.Meillä on riittänyt että jos tyttö herää yöllä niin ottaa hörpyn vesipullosta ja tutti suuhun ja jatkaa uniaan,toki tätäkään ei ole tarvinut tehdä enää moneen kuukauteen,tyttö nyt 9kk.
Että kokeilkaa että annat ensin sitä vettä ja jos herää toisen kerran niin maitoa ja niin muutamana yönä ja sitten teet niin että annat vain vettä yöllä.
Elä anna huutaa vaan mene lapsen luo.

Äänestä

meillä meni yöheräämiset ohi sillä et annettiin vaan vettä pullosta ja tuttia suuhun, lopulta ei enää vissiin viittiny herätä vaan sen veden ja tutin takia ja nätisti nukkuu yönsä nyt :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä... kirjoitti:

tästä aiheesta on puhuttu paljon ja nyt taihoisin tähän omaan kysymykseen vähän viisaammilta vastauksen..
elikkäs poika 7kk, syö 1-2kertaa yöllä joskus vaan hörppää ja joskus juo enemmän korviketta. nukahtaa pullolle. olis kiva saada yöt nukkua kokonaan eli siis kysymys on että annanko pojan vaan huutaa yöllä? etten mene ollenkaan sen luo?
vai annanko huutaa jonkun aikaa ja sitten menen ja seuraavana yönä taas enemmän huutaa ennen ku meen? vai siis niin ku miten?
miten te ootta ite tehnyt? oottako antanut niin kauan maitoo kun lapsi ite lopettaa yöllä syömisen?

kiitos vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu