Moips!
Te jotka työskentelette lähihoitaja ensihoitajina, niin miten paljon saatte suunnilleen palkkaa kuukaudessa? Riippuu varmaan onko yksityisellä vai jollain muulla, mutta suunnilleen. Itselläni ensi kuussa alkamassa lh ensihoidon suuntauminen ja pääsin myös AMK:uun sairaanhoitajaksi, joten mietiskelen jos vaihtaisi sinne, jos toi lh ensihoitajan palkka on tosi huono.
Hyvää kesää kaikille! =)
Lähäri ensihoitajan palkka
7
1315
Vastaukset
- Tapaukses
Ottaisin vastaan sen AMK paikan. Kyl Sairaanhoitaja yleensä työpaikkaa haettaessa päihittää lähihoitajan ...
- öhömmm
sairaanhoitajat ja lähihoitajat eivät toimi samoissa tehtävissä, saatika niitä ei haeta samoihin tehtäviin. vilkaiseppas mol.fi siellä todiste.
- lähihoitaja -05
öhömmm kirjoitti:
sairaanhoitajat ja lähihoitajat eivät toimi samoissa tehtävissä, saatika niitä ei haeta samoihin tehtäviin. vilkaiseppas mol.fi siellä todiste.
ainakin täällä päin lähihoitajat ja sairaanhoitajat voi olla samoissa hommissa, kuten laitoksessa mummojen pyllyjä pesemässä, syöttämässä jne.
- SisterFlo
näistä kahdesta tuon ensihoitajan työn. Älä ihmeessä mieti palkkaa, vaan sitä mitä haluat mielummin tehdä. Tuskin niissä on niin kauheasti palkoissa eroja, että kannattaisi sen takia alkaa valitsemaan. Toki itsehän valintasi teet ja kriteerisi ovat omiasi.
- *jossu*
Lähihoitaja ei voi olla ensihoitaja ammattinimikkeeltään!! Lähihoitaja voi kyllä suuntautua ensihoitoon, mutta ensihoitajaa hänestestä ei leivo paraskaan leipuri. Ensihoitajia valmistuu amk:sta. Lähihoitajan on lähihoitaja oli suuntautuminene mikä tahansa, ei sairhaanhoitoon ja huolenpitoonkaan erikoistunut lähihoitaja ole sairaanhoitaja-huolenpitäjä=)
Jos ensihoitajaksi haluat niin sinne amk:hon sinun täytyy mennä:)
Palkka amk koulutuksen saaneella tietenkin on hieman parempi kuin vaan toisen asteen koulutuksen saaneella.- juuri aikova
mainasin juuri itsekin kommentoida tota "lähihoitaja-ensihoitaja" juttuu...ei selllasta ammattinimikettä ole olemassakaan!! =) heh heh!!
- nyt noinkaan mene
Ensihoitajaksi suuntautunut lähihoitaja pääsee yhtälailla mukaan sairaankuljetuksiin ja hälytysajoihin. Hälytyksissä on sitten eri tasoja joihin välillä katsotaan ketä mihinkin lähetetään. Työssä opitaan/opetetaan paljon lisää.
Ja se palkka lisineen päivineen on n. 2200-2300/kk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei823706Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071802- 1061102
- 991085
- 60933
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate165855- 42836
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57801Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g60776Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28745