Laguna II kattelemassa

On tuossa ollut -01 laguna koeajolla ja huomasin pari asiaa:

1. toisen avainkortin lukitusnappi on pimeä. Uusi kortti maksaa varmaan mansikoita vai mitenkä?

2. sisätilan/ilmastoinnin puhallin pitää melko miehekästä mörinää isoimalla asennolla ollessaan. Liekkö ominaisuus vai onkohan laakerit menossa moottorista ?

Mitä muuta tuosta pitäisi vielä katsella.
51397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulle vasta vaihdettiin alapallonivelet, toinen raidetangon pää ja taka-akselin "helat".
Nämä lienevät tyyppivikoja.
Hinta oli muistaakseni yhteensä n.550 €
(ei merkkiliikkeessä teetetty)

Äänestä
  • Tarkista pallonivelet ja taka-akselin helat. Ne ovat Laguissa aikalailla kulutustavaraa joita saa vaihdella 30 - 50 thk:n välein.

    Äänestä

  • Sepe75 kirjoitti:

    Tarkista pallonivelet ja taka-akselin helat. Ne ovat Laguissa aikalailla kulutustavaraa joita saa vaihdella 30 - 50 thk:n välein.

    noin tiheästi. Mulla taka-akselin helat meni vaihtoon ekan kerran 140 tkm:ssa. Taas yksi "essonbaarijuttu".

    Äänestä

  • LaGU 2 -02 kirjoitti:

    noin tiheästi. Mulla taka-akselin helat meni vaihtoon ekan kerran 140 tkm:ssa. Taas yksi "essonbaarijuttu".

    Niin katsastuksessa jämähti auto kyseiseen ongelmaan ja autolla korjaan Lagunalla oli ajettu 35 000 km. Pallonivelen vaihdatutin mutta kävi samalla ilmi että puslat olivat taka-akselista kuluneet niin siirsin niiden vaihdon jollekkin onnekkaalle automerkin vaihdon myötä. Siinä sinulle Esson baarin juttua kerrakseen. Uskomattoman huonoa laatua oli kyse sitten yhdestä yksilöstä tai ei.

    Äänestä

että penkinlämmittimien katkaisimet ovat kunnossa. Jos mittaristo käyttäytyy "oudosti" esimerkiksi vilkuttelee varoitusvaloja on vikaa todennäköisesti noissa katkaisimissa.
Toinen tarkistuskohde on avainkortilukija. Jos Start/stop- nappia pitää painaa pidempään kuin vain "tökkäistä" on kortinlukija to.näköisesti rikki.
Muita tyypillisiä vikoja: etulasinnostimet nitisevät/kirskuvat, taka-akselin helat, ulommaiset pallonivelet.
Kyllä se tuulettimen moottori pitää melkoista ääntä varsinkin nelosella, jyrisee jonkin verran. Toisaalta harvoimpa tuota tulee nelosella pidettyä, ainakaan pitkiä aikoja.
Suosittelen lämpimästi, kyyti on hulppeaa ja mukavaa ja ennenkaikkea hiljaista!
Uusi avainkortti maksaa noin 100 euroa sisältäen koodauksen huollossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JMJ kirjoitti:

On tuossa ollut -01 laguna koeajolla ja huomasin pari asiaa:

1. toisen avainkortin lukitusnappi on pimeä. Uusi kortti maksaa varmaan mansikoita vai mitenkä?

2. sisätilan/ilmastoinnin puhallin pitää melko miehekästä mörinää isoimalla asennolla ollessaan. Liekkö ominaisuus vai onkohan laakerit menossa moottorista ?

Mitä muuta tuosta pitäisi vielä katsella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu