Joe-17

Jossain toisessa viestiketjussa todettiin jullesta seuraavaa:

"Joe voidaan vetää rampista trailerille, ja vetää sitten tavallisella henkilöautolla minne vaan. Näin pääsee tutustumaan Suomen runsaisiin sisävesistöihin. Etua tuosta on vaikka purjehtisi merellä, ei tarvitse aina loman aluksi ja lopuksi purjehtia samoja reittejä, kun reissun voi aloittaa mistä haluaa. Lisäksi veneen voi vetää omaan pihaan talvisäilöön, mikä sekin tuottaa säästöä. Ja onhan sitä mukavampi kiillotella venettään omassa pihassa. Nostoköli tuo mukanaan myös toisen voittajaominaisuuden. Nimittäin joella voi rantautua melkein mihin vain".

Tohon ei ole mitään lisättävää paitsi jullen todella hyvät kotisivut.
61170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kolikolla on kuitenkin aina kaksi puolta:

Asuttavuus ja merikelpoisuus ei ole kehuttava. Nuorelle rakastuneelle parille (vastakohta auton takapenkki) ihan hyvä luonnonsatamassa, vierassatamassa maston liikkeet paljastavat kaiken!)

Mutta olet oikeassa, ei traileriveneessä ole mitään vikaa. Omistan yhden "läskiveneen" mutta myöskin 505-trapetsijollan, kulkee auton katolla (128 kg). Käytiin sillä "retkipurjehduksella" Oulunjärvellä muutama vuosi sitten (teltta, retkikeitin, makuupussit, haitari!, Bilteman naaraankkuri (hyttysten takia) jne.). Joku voi väittää hullujen touhuksi, kuitenkaan naurettiin hullujen lailla (esim. kun käytiin aamukahvilla Esson kahvilassa ja Päivi jatkoi lehden lukemista trapetsissa ja pyysi minua antaa hänen lukea "rauhassa"!)

Samoja polkuja olen myös kulkenut kumiveneellä, noilla vesilla on aika yhdentekevää onko purje- tai moottorivene. Kumivene kuitenkin lämpöeristää, siksi mukavampi.

Eli jos rakkautta löytyy, JOE 17 voi olla oikea väline. Itse olin 52, Päivi 22, emme enää ole tekemissämme (enkä sitä olisi toivonnutkaan) mutta hän sanoi näin; "Nainen joka ei ole tavannut sinua ei tiedä elämästä mitään, nainen joka on tavannut tietää ainakin mikä halpa orgasmi on!"

Eli siitä vaan!

Äänestä
  • Julle on juuri traileriveneenä erinomainen. Lisäksi se kulkee riittävän hyvin; spinnulla jopa mahtavasti. Itse olen hyvin tyytyväinen siihen.

    Äänestä

n:ttä vuotta Jullen omistaja, ja olen erinomaisen tyytyväinen. Julle on kiva purjehtia, saavuttaa runkonopeutensa jo hyvin heikossa tuulessa (GPS:llä mitattuna 5 kn on helppo saavuttaa 3 m/s tuulessa) ja se nousee helposti plaaniin.

Joe 17 on purjeveneiden kuplavolkkari. Lähes jokainen Jullen omistaja on tehnyt omaansa kaikenlaisia virityksiä tyyliin "Pimp my float" ja sillä tekee mielellään saaristokeikkaa.

Se, missä Joe 17 ei ole omimmillaan, on kova keli ja avomerelle lähtö. Se myös on satamassa jonkun verran kiikkerä, joten bunkkaaminen vaatii totuttelua, ellei halua nukkua puolen tunnin unipätkiä kerrallaan. Mutta spinaakkerilla kevyessä tuulessa on menty isommista veneistä ohi että humps vain.

Äänestä
  • Kiva olis nähdä Fleur de lis joskus LM-kisoissa koska hän tuntuu olevan noin nopea, ensi vuonna ehkä??

    Äänestä

  • Toissapäivänä oli n. 6ms keskituuli ja ehkä puuskissa max 10ms. Myötäiseen saatiin peruspurjeilla (uusilla tosin) GPS näyttämään 7,2 solmua ja vastaiseen ei kuusi solmua mennyt rikki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JULLE! kirjoitti:

Jossain toisessa viestiketjussa todettiin jullesta seuraavaa:

"Joe voidaan vetää rampista trailerille, ja vetää sitten tavallisella henkilöautolla minne vaan. Näin pääsee tutustumaan Suomen runsaisiin sisävesistöihin. Etua tuosta on vaikka purjehtisi merellä, ei tarvitse aina loman aluksi ja lopuksi purjehtia samoja reittejä, kun reissun voi aloittaa mistä haluaa. Lisäksi veneen voi vetää omaan pihaan talvisäilöön, mikä sekin tuottaa säästöä. Ja onhan sitä mukavampi kiillotella venettään omassa pihassa. Nostoköli tuo mukanaan myös toisen voittajaominaisuuden. Nimittäin joella voi rantautua melkein mihin vain".

Tohon ei ole mitään lisättävää paitsi jullen todella hyvät kotisivut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu