niin että miksi marsu puree, ja mikä auttais ettei se puris
miksi marsu
puree
9599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
niin luulisin että se pelkää ja siksi se puree.
liikaa, jotta se voisi johtua siitä..(tai sit se on koko elämänsä pelänny koko ajan) oisko jollai muul muit ehdotuksii?
..purra jos sitä ei ole poikasena totutettu hyvin käsittelyyn.. Se voi myös tarkoittaa että se pelkää tai sitten se ei tykkää siitä..!! Meillä yksi poika puree sen takia koska sitä ei ollut totutettu käsittelyyn..!
Mikäli marsu on ollut jo kauemmin ja vasta nyt alkanut purra, kannattaisi sitä ehkä käydä näyttämässä eläinlääkärille. Tällöin tulee ensimmäisenä mieleen, että marsu on telonut itsensä johonkin tai on muuten kipeä, eikä siksi tahdo itseensä koskettavan. Harvemmin aiemmin kesy ja kiltti eläin alkaa yhtäkkiä purra ilman syytä. Entä onko mahdollista, että joku on päässyt huomaamattasi kiusaamaan marsua (sen ollessa esim. ulkoaitauksessa) ja se on siksi nyt varuillaan ja puolustautuu? Tällöin kannattaa järjestää niin, ettei moista pääse enää tapahtumaan ja koittaa voittaa marsun luottamus takaisin.
Mikäli marsu on aiemmin ollut hyvin arka/varautunut/näykkinyt, voi moinen käytös johtaa lopulta puremiseen. Joko niin, että marsu pelkää jostain syystä entistä enemmän ja puree siksi, tai että se on huomannut pääsevänsä pois sylistä/käden lähtevän pois häkistä kun se näykkii ja on siksi alkanut näykkiä kovempaa ja purra. Tällöin tavan kitkemiseen ja marsun luottamuksen voittamiseen voi mennä paljonkin aikaa.
Onko tällä kyseisellä marsulla lajitoveria seuranaan? Monet marsut ovat lajitoverin seurassa huomattavasti rohkeampia ja seurallisempia. Muutenkin marsuilla olisi hyvä olla aina lajitoveri seuranaan.
Luulen, että kannattaisi hankkia sille toinen marsu kaveriksi. Mitä jos se ei pidäkään siitä.. Se on aina näykkinyt/purrut. Harkitsen toisen marsun ottamista. Olisiko naarasmarsulle parempi ottaa toinen naaras vai kastroitu uros?
tapella keskenään? jos saisin ottaa toisen marsun, niin ei minulla olisi mahdollisuutta erottaa niitä kun uusi iso häkki pitäisi hommata...
Luulenpa että kaksi naarasmarsua tappelevat herkemmin kuin kastroitu uros ja naaras. Mutta ei se silti estä kokeilemasta kahta naarasta yhteen. :)
Osta taikakuutioita, niistä saat tosi ison häkin ja ne kaksi pystyy sitten väliseinällä erottamaan, jos tarpeen tulee.
Taikakuutioita (löytyvät paremmin nimellä modulaariset hylly- ja säilytyskuutiot) voi ostaa Hong Kong-tavarataloista. 30kpl paketti maksaa 29,90€..
...tapella. Mulla on 2 tyttömarsua, molemmat ovat 5 vuotiaita jo. Ihan pienenä tulivat toimeen samassa häkissä, mutta lopulta jouduttiin ne erottamaan. Eli elelevät tyytyväisinä omissa häkeissään, lattialla juoksentelevat välillä yhdessä, mikä onkin hyvä juttu. Mutta samaa häkkiä eivät pysty jakamaan.
ei ne eläinlääkärit sille mitään maha jos se puree.. .xDDD aina pitäs passittaa eläinlääkärille, jos marsu käyttäytyy vähänkin väärin. HÖLMÖÄ. xD siun kannattaa alottaa alusta siun ja marsun välinen suhde. totuta se ittees ja puhu ja silittele sille paljo. palkitte joskus herkkupaloilla. kyllä se itestään leppyy:)